Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Grobowiec z okresu Średniego Państwa
  2. Bogactwa starożytnego Egiptu
  3. Rodzinny grobowiec nieopodal Luksoru

Nie ma drugiego takiego kraju, jak Egipt. Państwo, w którym powstała jedna z największych cywilizacji w historii ludzkości. Kraina, w której powstały piramidy i sfinks, opracowano niezwykłą metodę pochówku polegającą na balsamowaniu i mumifikowaniu ciał, a także stworzono zegar słoneczny i liczydło. To również w Egipcie określono długość roku na 365 dni i podzielono go na 12 miesięcy, a także wynaleziono podatki.

Grobowiec z okresu Średniego Państwa

Naukowców i archeologów do dziś fascynuje historia tego kraju, a wykopaliska regularnie odbywają się na terenie starożytnych miast. Jednym z takich miejsc są okolice Luksoru, nazywanego największym muzeum świata ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz olbrzymią liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt. Zespół egipskich i amerykańskich archeologów prowadził badania na terenie jednej z tamtejszych nekropolii.

Podczas wykopalisk badaczom udało się odnaleźć nowy grobowiec. Wstępne datowanie wykazało, że pochodzi sprzed ok. 3800 lat. Był to okres Średniego Państwa, który obejmował panowanie XI i XII, a według niektórych historyków również XIII dynastii, w latach od ok. 2050 do ok. 1760 p.n.e. Cechą charakterystyczną tej egipskiej ery był powrót do politycznej jedności, odbudowa potęgi egipskiej monarchii i wielki rozkwit kulturowy.

Bogactwa starożytnego Egiptu

W grobowcu odkryto kilka nienaruszonych pochówków. Jednak nie to wzbudziło największe zainteresowanie badaczy. W środku odnaleźli prawdziwe bogactwa. Wśród znalezisk odkryto przepiękne naszyjniki, gustowne bransolety, naramienniki, pierścienie i pasy zdobione skarabeuszami wykonanymi z kamieni szlachetnych. Wśród artefaktów znajdowały się również najróżniejsze amulety z widocznymi wizerunkami najróżniejszych zwierząt.

Znaleziska z grobowca
Znaleziska z grobowca fot. Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities; South Asasif Conservation Project

– Pochówki zostały znacznie uszkodzone przez powodzie, które zniszczyły drewno trumien i lniane płótno. Różne elementy pochówków wykonane z bardziej trwałych materiałów są dobrze zachowane i zostały znalezione wśród szkieletów. Wśród dwóch pochówków znajdowały się lustra z miedzi z elegancko rzeźbionymi uchwytami z kości słoniowej. Jeden uchwyt miał kształt kwiatu lotosu, a drugi przedstawiał dość rzadki wzór Hathor o czterech twarzach, przedstawiający ją jako kobietę o surowych rysach twarzy – napisali w oświadczeniu archeolodzy.

Rodzinny grobowiec nieopodal Luksoru

W grobowcu znaleziono w sumie szczątki 11 osób. Należały do pięciu kobiet, dwóch mężczyzn, trojga dzieci. Jednej osoby nie udało się zidentyfikować. Zmarli byli pierwotnie owinięci w płótno i pochowani w drewnianych trumnach. – To pierwszy grobowiec z okresu Średniego Państwa, który odnaleziono w tym regionie – podkreślają uczeni.

Badacze odnaleźli również zielono-niebieska figurkę, prawdopodobnie bogini płodności z uciętymi nogami. Była misternie wyrzeźbiona, a jej kobiece kształty były wyraźnie podkreślone. Innym ciekawym przedmiotem znalezionym w grobowcu był naszyjnik z trzydziestoma ametystowymi paciorkami i amuletem przedstawiającym „Ba”.

Naszyjnik i amulet
Naszyjnik i amulet fot. Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities; South Asasif Conservation Project

W mitologii starożytnego Egiptu była to dusza ludzka, jedna z kilku posiadanych przez człowieka. Często przedstawiana w postaci ptaka. Po śmierci człowieka mogła żyć dalej w państwie umarłych, o ile zachowane zostało jego ciało i właśnie dlatego Egipcjanie mumifikowali zwłoki. – Artefakty w grobowcu wskazuje, że pochówki te należały do wczesnej XII dynastii. Był to rodzinny grobowiec, który musiał być używany przez kilka pokoleń – twierdzą uczeni.

– To znaczące odkrycie przyczynia się do naszego zrozumienia praktyk pogrzebowych i rytuałów nekropolii w Średnim Państwie. A także prezentuje piękną kolekcję wykwintnie wykonanej biżuterii, która jest bardzo dobrze zachowana – podkreślili badacze.

Reklama

Źródło: South Asasif Conservation Project.

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama