W tym artykule:

  1. Starożytny Egipt: mumie sprzed 2 tysięcy lat
  2. Jak wyglądali starożytni Egipcjanie?
Reklama

W Egipcie wykopano szczątki kobiety i mężczyzny. Para została pochowana w oddzielnych, wapiennych grobowcach 2500 lat temu. Szczególną uwagę zwracają złote elementy w ich czaszkach. Szkielet mężczyzny jest stosunkowo dobrze zachowany. W zamkniętym przez setki lat grobowcu znaleziono również kilka artefaktów, w tym skarabeusza i figurki wykonane z fajansu. Mogiła kobiety jest w znacznie gorszym stanie, widać, że na przestrzeni wieków był kilkukrotnie otwierany przez złodziei.

W Peru znaleziono mumię starszą od Machu Picchu

Mumia wykopana w okolicach Limy może liczyć nawet ponad tysiąc lat. Co jeszcze udało się ustalić naukowcom?
W Peru znaleziono mumię starszą od Machu Picchu
Screen z kanału Reuters na YouTube

Starożytny Egipt: mumie sprzed 2 tysięcy lat

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie. Badacze twierdzą, że grobowce pochodzą z okresu XXVI dynastii władców starożytnego Egiptu, która panowała w latach 664–525 p.n.e. Mimo upływu lat, złote języki zachowały się w dobrym stanie. To już nie pierwszy raz, kiedy archeolodzy trafili na taki przedmiot w egipskich mumiach. Złote płytki wsadzono zmarłym do ust podczas pogrzebu, aby ich duchy mogły przemówić do Ozyrysa – egipskiego boga śmierci. Zdobione języki miały przekonać bóstwo do okazania miłosierdzia duszom umarłych.

Archeolodzy nie są pewni, czy mężczyzna i kobieta byli ze sobą związani lub spokrewnieni. Ich grobowce zostały wybudowane obok siebie, ale to nie musi o niczym świadczyć. Czaszka mężczyzny jest w lepszym stanie niż kobiety. Badacze od razu zauważyli w niej złoty język. Obok szczątek znaleziono też dary, które miały pomóc zmarłemu w przejściu do innego świata: różne amulety i zielone paciorki.

To nie pierwszy raz, kiedy archeolodzy odkryli w Egipcie mumię ze złotym językiem. W lutym 2021 r. wykopano szczątki z takim samym artefaktem. Odkrycia dokonał zespół naukowców z Dominikany oraz miejscowych ekspertów. W wydrążonych w skale katakumbach znaleziono w sumie 16 pogrzebanych ciał. Choć ciała rozpadły się, przetrwały kamienne maski pogrzebowe mające uwiecznić wygląd zmarłego.

Miniaturowe mumie miały skrywać ludzkie serca. Egiptolodzy znaleźli coś ciekawszego

Zaglądając pod zewnętrzną warstwę sarkofagów dla miniaturowych mumii naukowcy spodziewali się znaleźć serca. Samodzielne wysyłanie w zaświaty tych organów stanowiło okazjonalnie częś...
Wewnątrz sarkofagu spodziewano się znaleźć serce (fot. National Martime Museum, Haifa)
Wewnątrz sarkofagu spodziewano się znaleźć serce (fot. National Martime Museum, Haifa)

Jak wyglądali starożytni Egipcjanie?

Starożytny Egipt kryje wiele tajemnic. Dzięki odkryciom archeologicznym i postępie nauki coraz więcej wiemy o mieszkańcach krainy nad Nilem. Kilka miesięcy temu badacze z laboratorium Parabon Nanolabs odtworzyli cyfrowo twarze trzech mężczyzn zmumifikowanych między 1380 r. p.n.e. a 425 r. n.e. Fenotypowanie wykazało, że byli w wieku około 25 lat i mieli karnację zbliżoną do współczesnych ludzi z krajów śródziemnomorskich. Każdy z nich miał brązowe oczy. Naukowcy byli również w stanie określić kolor i strukturę włosów oraz to, czy mężczyźni mieli piegi.

Dzięki badaniom tomograficznym udało się również ustalić przyczynę śmierci „krzyczącej kobiety”. Kobieta została zmumifikowana 3 tysiące lat temu, a jej grobowiec odnaleziono pod koniec XIX w.

Reklama

Źródło: The National News

Reklama
Reklama
Reklama