Reklama

W tym artykule:

  1. Jeden z najmniejszych wielorybów w historii
  2. Wieloryb z Egiptu
Reklama

Starożytny Egipt był miejscem narodzin jednej z najważniejszych cywilizacji w historii. Do tej pory archeolodzy odkrywają kolejne tajemnice codzienności Egipcjan sprzed tysięcy lat. Nie wszystkie odkrycia dotyczą jednak mumii czy egipskich bogów. Pełne ręce roboty mają tam też paleontolodzy. Ostatnio badacze trafili na skamieniałość jednego z najmniejszych wymarłych wielorybów.

Odkrycie zbiegło się z innym przełomem w nauce o zwierzętach i ewolucji. Niedawno inni naukowcy zidentyfikowali nieznany do tej pory gatunek wieloryba, którego uważa się za najcięższe zwierzę na świecie.

Jeden z najmniejszych wielorybów w historii

Skamieniałość, a w zasadzie czaszkę, szczęki, kości gnykowe i fragmenty kręgów, znaleziono w wapiennym bloku w Wadi el-Hitan, co dosłownie można przetłumaczyć jako Dolina Wielorybów. Nowo odkryty gatunek nazwano Tutcetus rayanensis na cześć Tutanchamona. Jak ustalono, był bazylozaurem, czyli prawaleniem. Zwierzęta te żyły w okresie, kiedy wieloryby zmieniły środowiska z lądowego na wodne. Miały one mocne ogony i płetwy sprzyjające pływanie, jednak ich tylne kończyny przypominały nogi. U współczesnych wielorybów te części ciała się nie zachowały.

Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma naukowego „Communications Biology”. Znalezione szczątki należały do wieloryba żyjącego 41 milionów lat temu. Okaz jest wyjątkowy z kilku powodów. Naukowcy przeskanowali zęby i kości wieloryba, aby zrekonstruować wzrost okazu i prześledzić rozwój gatunku. Pierwsze co zwraca uwagę to jego stosunkowo niewielkie rozmiary. Niewielkie jak na wieloryba. Naukowcy szacują, że znaleziony osobnik mierzył około 243 cm. Dla porównania dorosłe płetwale błękitne, w zależności od płci, mają około 22 metrów długości. Co ciekawe, samice mogą być nawet kilka metrów dłuższe od samców.

Skamieniałość sprzed ponad 300 milionów lat przedstawia nieznany gatunek pająka

Po kilku latach okazało się, że liczą setki milionów lat skamieniałość znaleziono u naszych sąsiadów to pająk. I to jaki. Naukowcy mówią o historycznym odkryciu.
Skamieniałość sprzed ponad 300 milionów lat przedstawia nieznany gatunek pająka
Skamieniałość sprzed ponad 300 milionów lat przedstawia nieznany gatunek pająka fot. PalZ

Wieloryb z Egiptu

Niewielkie rozmiary nie szły w parze z niską wagą. Według paleontologów wieloryb z Egiptu mógł ważyć blisko 190 km. – Ewolucja wielorybów od zwierząt lądowych do pięknych stworzeń morskich ucieleśnia cudowną, pełną przygód podróż życia – komentuje prof. Hesham Sallam, paleontolog kręgowców na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze i kierownik projektu, w komunikacie prasowym. – To niezwykłe odkrycie, które dokumentuje jedną z pierwszych faz przejścia do całkowicie wodnego stylu życia, jakie miało miejsce podczas tej podróży.

Prehistoryczne wieloryby wędrujące po lądzie były stosunkowo małe. Naukowcy uważają, że rozmiar T. rayanensis mógł być związany z globalnym ociepleniem w tym okresie. Warto jednak zauważyć, że podróż gatunków nie przypomina wspinaczki po drabinie w jednym kierunku. Zwierzęta, które jako jedne z pierwszych wyszły na ląd, wróciły do wody.

Reklama

ŹRÓDŁO: Nature

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama