W egipskim mieście odkryto 33 grobowce. W nich pozostałości mumii dzieci i noworodków
Nieopodal miasta Asuan archeolodzy odnaleźli 33 grobowce. W niektórych z nich pochowano całe rodziny, a badanie wykazało, że wiele mumii należało do dzieci, a także noworodków.
W tym artykule:
- 33 nowe grobowce odkryte w południowym Egipcie
- Mumie dzieci i noworodków
- Zidentyfikowano choroby, na które cierpieli zmarli
Egipsko-włoska misja archeologiczna prowadziła wykopaliska na zachód od miasta Asuan, na południu Egiptu. Badanie prowadzone były nieopodal mauzoleum Agi Khana III, czyli Muhammeda Shaha, który zmarł w 1957 roku. W trakcie prac badaczom udało się odnaleźć aż 33 nowe grobowce, które pochodziły z Epoki Późnej, a także z okresu hellenistycznego i rzymskiego.
33 nowe grobowce odkryte w południowym Egipcie
Naukowcy zajrzeli do wnętrz tych starożytnych pochówków. Okazało się, że w niektórych wciąż znajdowały się pozostałości mumii, a także artefakty grobowe. To między innymi kamienne figury, a także stoły ofiarne. Znaleziono także pozostałości kartonaży, czyli przedmiotów wykonanych z kilku sklejonych ze sobą warstw płótna lub papirusu, które później pokryto cienką warstwą gipsu. Umieszczano na nich malowaną dekorację.
– Odkrycie dostarcza cennych informacji na temat okresu, z których poszczególne grobowce pochodzą – powiedział dr Mohammed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności Egiptu. Naukowcy przeprowadzili badania szczątków mumii. Okazało się, że ok. 30–40% wszystkich pochowanych tam osób to dzieci lub noworodki. Niektóre pochowano w tym samym grobowcu wraz ze swoją matką. W sumie w grobowcach pochowano prawdopodobnie nawet kilkadziesiąt osób.
Mumie dzieci i noworodków
– W jednym znaleziono kilka mumii, w tym osobę dorosłą, prawdopodobnie kobietę, i dziecko, które prawdopodobnie zmarło między pierwszym a drugim rokiem życia. Obydwa ciała nadal znajdują się razem w kamiennym sarkofagu. Archeolodzy planują zbadać ich związek w nadchodzących miesiącach – powiedział dr Ayman Ashmawy, szef departamentu Starożytności Egiptu przy Najwyższej Radzie Starożytności.
Grobowce były różnego typu. Niektóre miały wejście prowadzący na otwarty dziedziniec, w którym umieszczone były sarkofagi, a inne były wykute w skale. Co ciekawe, archeolodzy twierdzą, że nie należały do zamożnej klasy Egipcjan. Pochowano tam prawdopodobnie rodziny rzemieślników lub kupców.
Dolina Królów to wyjątkowe miejsce w Egipcie. Tylko tu można zobaczyć tak wiele grobowców faraonów
Dolina Królów to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Egipcie. Znajduje się ona w pobliżu Luksoru i obejmuje obszar, na którym znajduje się wiele grobowców i świątyń z czasów ...– W tej części nekropolii mogła zostać pochowana klasa średnia mieszkańców Asuanu. Klasa wyższa mogła być grzebana w innej części cmentarzyska – powiedział dr Abdel Monem Saeed, archeolog i kierownik wykopalisk. Właśnie dlatego badacze spodziewają się, że kolejne badania odkryją kolejne grobowce.
Zidentyfikowano choroby, na które cierpieli zmarli
Kolejnym etapem badań na stanowisku archeologicznym była analiza DNA pozostałości mumii. Naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej o życiu tych ludzi, a także jak zginęli. – Wstępne badania wykazały, że wiele osób zmarło w młodości, a niektóre dzieci tuż po urodzeniu – tłumaczy dr Patrizia Piacentini, archeolożka z Uniwersytetu w Mediolanie i członkini zespołu ze strony włoskiej.
Analiza wykazała również choroby, które dotyczyły poszczególnych zmarłych. Stwierdzono m.in. urazy kości, oznaki anemii, choroby układu oddechowego, a nawet gruźlicy i osteoporozy. Ponadto kilka osób dorosłych zmarło w wyniku bardzo poważnych chorób kości. To sugeruje, że osoba ta w trakcie swojego życia bardzo ciężko pracowała fizycznie.
– Będziemy kontynuować prace w tym miejscu, Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze lepiej poznać to niezwykle ważne stanowisko archeologiczne. To jak odkrywanie tajemnic życia i śmierci starożytnej cywilizacji egipskiej zamieszkującej Asuan – podsumowała dr Piacentini.
Źródło: Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu