W Hiszpanii znaleziono ostrzałkę do broni o nietypowym kształcie. Archeolodzy zwracają uwagę na kontekst
Archeolodzy w Hiszpanii trafili na kolejny przykład zastosowania przedmiotów o kształcie fallusa. Tym razem chodzi o ostrzałkę do broni. Badacze mówią o aktualnym do dziś skojarzeniu z przemocą i męskością.
W tym artykule:
- Co znaleźli archeolodzy w Hiszpanii?
- Znaczenie fallusa kiedyś i dziś
- Odkrycia archeologiczne w Hiszpanii
Fallusy zaskakująco często pojawiają się w odkryciach archeologicznych. Nieprzypadkowo. W starożytnym Rzymie wierzono, że męski członek symbolizował szczęście. To dlatego malowano fallusy na ścianach domów. Tworzono również mozaiki, rzeźby i freski z penisami we wzwodzie. Do dziś kult fallusa utrzymuje się między innymi w Bhutanie. Ten niewielki azjatycki kraj jest uważany za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie.
Co znaleźli archeolodzy w Hiszpanii?
Tym razem archeolodzy odkryli w Hiszpanii kamienny przedmiot w kształcie penisa o długości 15 centymetrów. Artefakt znajdował się w gruzach zburzonej średniowiecznej wieży, na stanowisku archeologicznym w północno-zachodniej części kraju. Ze wstępnych ustaleń badaczy wynika, że był używany do ostrzenia broni.
– To interesujący obiekt, ponieważ materializuje symboliczne skojarzenie między przemocą, bronią i męskością. Skojarzenie, o którym wiemy, że istniało w średniowieczu i które jest obecne w naszej kulturze dzisiaj – tłumaczy w mailu do redakcji Live Science Darío Peña-Pascual, archeolog z Arbore Arqueoloxía.
Ostrzałki do broni to dość częste znaleziska archeologiczne. Ta z Hiszpanii wyróżnia się jednak swoim niecodziennym kształtem. Skąd pewność, że była używana do ostrzenia broni?
Zazwyczaj archeolodzy nie mają trudności ze zidentyfikowaniem takich przedmiotów, ponieważ – jak tłumaczy Peña-Pascual – nadal zawierają „ślady i ślady materiałów, które ostrzyły”. W tym przypadku nie bez znacznie jest też miejsce odkrycia, czyli zburzona wieża obronna.
Znaczenie fallusa kiedyś i dziś
W oświadczeniu archeologów można przeczytać, że wieża została zniszczona podczas serii buntów w połowie XV wieku. Wówczas poddani powstali przeciwko rządzącej szlachcie. Badacze podkreślają, że znaczenie znalezionego obiektu może być niełatwe do jednoznacznego ustalenia.
Podobnie jak w czasach starożytnego Rzymu, w XV-wiecznej Hiszpanii falliczne kształty także nie kojarzyły się wulgarnie. Wprost przeciwnie. Otaczano je czcią, a nawet wykorzystywano do ochrony przed złem. Przedstawienie męskiego członka do dziś zachowało się w wielu średniowiecznych artefaktach, takich jak lampy, maski, wisiorki i pierścienie.
Niedawno ulewne deszcze w Hiszpanii ujawniły starożytną płaskorzeźbę z czasów rzymskich. Artysta przedstawił na niej symbole, które miały przynosić szczęście. Jednym z nich był właśnie fallus. Artefakty w kształcie męskich członków miały też przyziemnie zastosowanie. Na przykład pewien przedmiot znaleziony w rzymskim forcie prawdopodobnie był zabawką dla dorosłych
Kiedy zaczęliśmy gotować? W Hiszpanii znaleziono najstarsze paleniska wykorzystywane przez ludzi
W pobliżu Madrytu naukowcy natrafili na pozostałości prehistorycznych palenisk. Mają aż 250 tys. lat. Obok nich były kamienne narzędzia ze śladami żywności. Czyżby była to najstarsza ku...Odkrycia archeologiczne w Hiszpanii
Od Altamiry po Alhambrę, od paleolitu po średniowiecznych muzułmanów mauretańskich, z Iberami, Celtami, Rzymianami i Wandalami – Hiszpania ma niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Najważniejszym prehistorycznym miejscem w kraju jest prawdopodobnie Atapuerca w Burgos, gdzie odkryto szczątki różnych gatunków homidinów. Najstarsze znalezisko to żuchwa datowana na około 1,1 do 1,2 miliona lat temu. Może pochodzić od osobnika z gatunku Homo heidelbergensis. Atapuerca jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jaskinia Altamira to kolejne obowiązkowe miejsce do zobaczenia dla wszystkich miłośników prehistorii. Znajduje się w północnej Hiszpanii, 30 km na zachód od miasta portowego Santander. Jej ściany wewnątrz pokrywają odciski i kontury dłoni oraz rysunki pozostawione przez przedstawicieli kultury magdaleńskiej.
Historia Hiszpanii wciąż skrywa wiele tajemnic. Dopiero w tym roku archeolodzy z uniwersytetu w Santiago de Compostela odkryli fragmenty nieznanego do tej pory historykom zamku z epoki średniowiecza.