Reklama

W tym artykule:

  1. Dolmeny w Hiszpanii
  2. Nowe odkrycie megalitycznych konstrukcji
  3. Ponowne wykorzystanie jednego z dolmenów nawet 1000 lat później
Reklama

Dolmeny to prehistoryczne budowle megalityczne, które zazwyczaj pełniły funkcję grobowców, jednak w zależności od kultury i miejsca, w którym powstały, miały różne zastosowanie. Budowano je w okresie neolitu (ok. 4500-2000 p.n.e.). Występowały w różnych częściach świata i związane były z wczesnymi społeczeństwami rolniczymi. Te konstrukcje znajdowane były m.in. we Francji, Portugalii, a nawet na północy Afryki i Japonii.

Dolmeny w Hiszpanii

Były to olbrzymie kamienne konstrukcje, które składały się z kilku głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich ułożony. Wewnątrz dolmenów znajdowały się niewielkie przestrzenie lub komory grobowe, w których grzebano zmarłych. Chociaż samo słowo „dolmen” jest pochodzenia celtyckiego, to nie Celtowie je zbudowali. Budowle te istniały już na wiele wieków przed przybyciem tego ludu.

Tego rodzaju konstrukcje powstawały również na terytorium Hiszpanii. W ciągu ostatnich miesięcy z Półwyspu Iberyjskiego docierały już informacje o nowych odkryciach megalitycznych grobowców. W ubiegłym roku archeolodzy natknęli się na olbrzymi megalityczny kompleks składający się z ponad 500 kamieni na południowym zachodzie kraju, w prowincji Huelva. To region położony przy granicy z Portugalią.

Nowe odkrycie megalitycznych konstrukcji

Z kolei w maju tego roku niedaleko hiszpańskiej Antequery naukowcy zidentyfikowali inny megalityczny grobowiec. Uczeni stwierdzili, że prehistoryczni ludzie ustawili dolmeny w taki sposób, aby jak najlepiej skorzystać ze słonecznej pogody w trakcie przesilenia letniego.

Tym razem hiszpańscy archeolodzy z Uniwersytetu w Kadyksie prowadzili wykopaliska na południu kraju, nieopodal Malagi. Znajduje się tam megalityczna nekropolia La Lentejuela Teba. W oświadczeniu opublikowanym na stronie szkoły wyższej poinformowali, że udało im się odkryć dwa nieznane wcześniej dolmeny.

Jak i po co zbudowano Stonehenge? Tajemnica słynnej megalitycznej budowli rozwiązana

Stonehenge to najsłynniejsza megalityczna budowla na świecie. Zespół kamiennych bloków znajduje się w pobliżu miasta Salisbury na południu Wielkiej Brytanii. Naukowcy twierdzą, że w końc...
Stonehenge
Naukowcy wciąż zastanawiają się, jak starożytni ludzie przetransportowali z Walii olbrzymie kamienie, fot. Getty Images

Badacze przekazali w komunikacie, że nekropolia La Lentejuela Teba po raz pierwszy została zbadana w 2005 roku. Od tego czasu naukowcom udało się zidentyfikować 13 struktur. Dzięki badaniom z 2023 roku teraz jest ich już 15.

Ponowne wykorzystanie jednego z dolmenów nawet 1000 lat później

Pierwszy z nowo odkrytych dolmenów ma zakrzywiony korytarz, który miał umożliwiać dostęp do przedsionka. Różni się on od samego korytarza obecnością dwóch pionowych ścian. Autorzy odkrycia uważają, że dwie konstrukcje powstały pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. Co ciekawe, archeolodzy zauważyli ślady ponownego wykorzystania jednej budowli. Hiszpańscy badacze twierdzą, że do interakcji z dolmenem doszło w kolejnym tysiącleciu, przez ludzi z epoki brązu. To właśnie oni znów pochowali tam swoich zmarłych.

– Ludność z epoki brązu składała swoich zmarłych w tym grobowcu, a nawet dobudowała małe przestrzenie wewnątrz dolmenu, aby pochować ich pojedynczo lub co najwyżej dwóch zmarłych – przekazał Serafín Becerra, archeolog z Uniwersytetu w Kadyksie.

Reklama

Źródło: Uniwersytet w Kadyksie

Gdzie znajduje się „polskie Stonehenge” i kto je zbudował? Podpowiedź: nie Polacy

„Polskie Stonehenge” intryguje swoją historią, a także walorami biologicznymi. Kamienne kręgi miało zostawić po sobie pewne plemię.
Stonehenge w Wielkiej Brytanii
Oryginalne Stonehenge można oglądać w Wielkiej Brytanii fot. Carlos Leiva - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73274579

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama