W Iraku odkryto budynki sprzed 7000 lat. Należały do ówczesnych elit
W irackim Kurdystanie archeolodzy odnaleźli dwie starożytne osady. Odkryli tam monumentalne, prawie 8000-letnie budynki, a także dowody na wczesną produkcję ceramiki. Według badaczy budowle były zamieszkiwane przez najmożniejszych mieszkańców.
Spis treści:
- Wczesne społeczności rolnicze w irackim Kurdystanie
- Naukowcy zidentyfikowali budynki elit sprzed 7000 lat
- Prawie 9000 lat osadnictwa w regionie
Wykopaliska archeologiczne odbywały się na dwóch stanowiskach: Asinkran i Kanisban na wschód od miasta Duhok, w północnym Iraku. Miesiące prac wykazały, że tysiące lat temu znajdowały się tu niewielkie osady neolityczne. Datowanie śladów i pozostałości konstrukcji, a także artefaktów na miejscu wykazały, że jedna z nich miała ok. 8000 lat. Badania były prowadzone przez włoskich naukowców z Uniwersytetu w Udine.
Wczesne społeczności rolnicze w irackim Kurdystanie
Badacze podkreślają, że nowe odkrycia dostarczają zupełnie nowych informacji o najwcześniejszych społecznościach rolniczych w regionie irackiego Kurdystanu, a także ich ewolucji w społeczności bardziej złożone. – Informacje, które uzyskaliśmy w Asingeran i Kanispan są wyjątkowe — podkreśla prof. Marco Iamoni, archeolog z Uniwersytetu w Udine. – Najwyraźniejsze dowody wczesnej technologii rolniczej i produkcji wyrobów rzemieślniczych odkryliśmy na stanowisku Kanisban. Powstały one prawdopodobnie w VII tysiącleciu p.n.e. – dodał badacz.
Naukowcy dokonali analiz pozostałości znalezionych na stanowisku. Przeprowadzili także badania archeobotaniczne, które wykazały możliwość uprawy zbóż, a także przetwarzania ziaren przez tamtejsze społeczeństwo. Badacze nie zidentyfikowali jednak konkretnych roślin, ale mają nadzieję, że wykażą to kolejne prace.
Naukowcy zidentyfikowali budynki elit sprzed 7000 lat
Z kolei na stanowisku Asinkran, które znajdowało się nieopodal, badacze zidentyfikowali dwa budynki sprzed ok. 7000 lat. – Te budowle zostały wzniesione na wysokim kopcu. Prawdopodobnie służyły jako rezydencje dla ówczesnej elity społecznej – interpretuje odkrycie prof. Marco Iamoni. – Budynki sugerują, że tamtejszy lud wytworzył wyrafinowaną strukturę społeczną – dodaje.
Na stanowisku Kanispan archeolodzy znaleźli zniszczone fragmenty ceramicznych wyrobów, a także artefakty, które sugerują, że przedmioty te nie były sprowadzane z zewnątrz, lecz wyrabiane na miejscu. – Głównym celem badanie jest określenie, w jaki sposób wczesne egalitarne społeczeństwa rolnicze rozwinęły się w bardziej złożone społeczności. Te dwa stanowiska mogą wskazywać model, który kształtował w kolejnych tysiącleciach struktury społeczne na całym świecie – mówi Iamoni.
– To ważny krok w rekonstrukcji historii rozwoju człowieka w irackim Kurdystanie. Podkreśla znaczenie regionu jako jednego z głównych ośrodków wczesnej cywilizacji – mówi Bekas Brifkani, dyrektor ds. zabytków i dziedzictwa muhafazy Dahuk. – Stanowisko Asinkran pokazuje ciągłość osadnictwa od VII tysiąclecia p.n.e. do wczesnego III tysiąclecia p.n.e. – powiedział prof. Iamoni.
Prawie 9000 lat osadnictwa w regionie
Badacz dodaje, że jego zespół odnalazł dowody na to, że osada została ponownie zamieszkana w II tysiącleciu p.n.e. W okresie imperium osmańskiego wybudowano tu niewielką wieś, a badacze zidentyfikowali tu w sumie kilka domostw, palenisk, a także artefaktów z lat 1500–1800 n.e.
W oświadczeniu naukowcy przekazali, że wszystkie znaleziska i próbki zostaną jeszcze przesłane do laboratorium Uniwersytetu w Udine. Badania prowadzone są we współpracy z Uniwersytetem w Padwie i Bolonii, a także z duńskim Muzeum Narodowym w Kopenhadze.
Źródło: Arkeonews