W Izraelu znaleziono 1500-letnie szczątki mnicha. Dlaczego był zakuty w łańcuchy?
Wiele odkryć archeologicznych w Izraelu jest związanych z chrześcijaństwem. Czy tym razem tropy również prowadzą do Biblii?

W tym artykule:
- Izrael: znaleziono szczątki mnicha zakutego w łańcuchy
- Ascetyczna droga do zbawienia
- Asceza w historii
- Odkrycia archeologiczne w Izraelu
Kolejne odkrycie archeologiczne w Izraelu. Tym razem badacze z Israel Antiquities Authority poinformowali o szczątkach 1500-letniego mnicha bizantyjskiego. Szkielet został znaleziony w Khirbat el-Masani, około czterech kilometrów na północny zachód od Jerozolimy. Archeologów zafascynował fakt, że mężczyzna został pochowany w żelaznych łańcuchach ważących kilkadziesiąt kilogramów.
Izrael: znaleziono szczątki mnicha zakutego w łańcuchy
Khirbat el-Masani to stanowisko archeologiczne, w którym izraelscy archeolodzy znaleźli wcześniej trójapsydalny kościół z epoki bizantyńskiej. Świątynia była częścią klasztoru z zajazdem dla pielgrzymów. Znaleziony mnich, a właściwie jego szczątki, został pochowany w grobowcu skrzynkowym obok dwóch zamkniętych cel. Według badaczy żelazne elementy na jego szyi, dłoniach i stopach symbolizują ascetyczny styl życia.
Mnich znaleziony w Khirbat el-Masani prawdopodobnie mieszkał na terenie kościoła lub w jego pobliżu. Praktyka zakuwania się w łańcuchy miała wywodzić się z Syrii. Jej początek datuje się na IV lub V wiek naszej ery. Odkrycie grobowca w Izraelu wskazuje jednak na to, że skrajna forma ascezy w okresie bizantyjskim dotarła aż do Jerozolimy.

Ascetyczna droga do zbawienia
Mnisi będący ascetami unikali przyjemności cielesnych. W ten sposób pogłębiali rozwój duchowy i dążyli do zbawienia. Asceza mogła przybierać ekstremalne formy. Niektórzy duchowni, poza przykuwaniem się łańcuchami, wybierali życie w samotności, rezygnowali z higieny osobistej i świadomie zadawali sobie ból.
Odkrycie szkieletu zakutego w łańcuchy jest niezwykle rzadkie w regionie, ale to niejedyny taki przypadek. W 1991 r. archeolożka Elena Kogan-Zehavi dokonała podobnego odkrycia w Khirbat Tabaliya, miasteczku położonym między Jerozolimą a Betlejem.
Asceza w historii
Ascetyzm był historycznie odnotowany w wielu tradycjach i religiach, w tym w buddyzmie, dżinizmie, hinduizmie, islamie, chrześcijaństwie, judaizmie, stoicyzmie i pitagoreizmie.
Biblijne przykłady ascezy można znaleźć w życiu Jana Chrzciciela, Jezusa Chrystusa, dwunastu apostołów i Apostoła Pawła. Inni chrześcijańscy praktykujący ascezę to święci, tacy jak Paweł Pustelnik, Symeon Słupnik, Dawid z Walii, Jan z Damaszku i Franciszek z Asyżu.
Zwoje znad Morza Martwego, które uważano za puste, zawierają tekst niewidoczny gołym okiem
Zwoje znad Morza Martwego, czyli zwoje z Qumran zostały przypadkowo odkryte w latach 50. XX wieku w jaskiniach w Izraelu. Co o nich dziś wiemy?
Według Richarda Finna OP z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, większość wczesnochrześcijańskiej ascezy wywodzi się z judaizmu. Podkreśla jednak, że niektóre myśli ascetyczne w chrześcijaństwie mają korzenie w greckiej myśli moralnej.
Współcześnie asceza nadal jest praktykowana przez wyznawców niektórych religii. Jednak już nie na taką skalę, jak wieki temu.
Odkrycia archeologiczne w Izraelu
Izrael, obok Egiptu czy Peru, to jedno z miejsc, gdzie archeolodzy mają pełne ręce roboty. Badacze regularnie informują o kolejnych odkryciach. Wiele z nich ma powiązania z chrześcijaństwem.
Przykładowo w 2022 r. archeolodzy odnaleźli tajemnicze płytki z kości słoniowej opisywane w Piśmie Świętym. Wówczas pojawiły się przypuszczenia, że mogły to być fragmenty tronu króla Salomona. Wcześniej badacze odkryli pierwsze znane wyobrażenie najbardziej kontrowersyjnej kobiety w Biblii. Mozaika ma 1600 lat.
Źródło: Israel Antiquities Authority.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa