W Izraelu znaleziono instrumenty wykonane z ptasich kości. Natufijczycy używali ich w różnych celach
Kilkanaście tysięcy lat temu Natufijczycy wytwarzali instrumenty z kości ptaków. Instrumenty służyły im nie tylko do muzykowania.

W tym artykule:
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Izraelu trafili na flety wykonane z ptasich kości. Instrumenty liczą 12 tys. lat. Z artykułu opublikowanego na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” dowiadujemy się, że instrumenty imitują odgłosy drapieżnych ptaków. To sugeruje, że służyły one nie tylko muzykowaniu.
Flety znaleziono na stanowisku archeologicznym w Eynan-Mallaha. Miejsce jest cennym źródłem wiedzy o kulturze natufijskiej. Natufijczycy byli ostatnimi łowcami-zbieraczami w Lewancie, regionie obejmującym krainy wokół wschodniej części Morza Śródziemnego. Spośród znalezionych fletów tylko jeden jest całkowicie nienaruszony. Zachowany instrument jest niewielki. Mierzy zaledwie 6,5 cm.
Jak brzmiały prehistoryczne flety?
Skąd wiadomo, jakie dźwięki wydawały flety, skoro tylko jeden zachował się nienaruszony? Badacze stworzyli replikę instrumentu za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. Poza muzykowaniem Natufijczycy mieli używać fletów również podczas polowań i „komunikowania się z ptakami”.
To prawdopodobnie jedne z najmniejszych znanych dziś prehistorycznych instrumentów. Naukowcy tłumaczą, że rozmiar nie był przypadkowy. Natufijczycy mieli wybierać małe kostki, aby, po zrobieniu z nich fletów, naśladowały odgłosy wydawane przez krogulce zwyczajne (Accipiter nisus) i pustułki zwyczajne (Falco tinnunculus).
– To dowodzi ich znajomości akustyki i wskazuje, że prawdopodobnie istniały inne instrumenty wykonane z łatwo psujących się materiałów – wyjaśniają autorzy badania.

– Te artefakty są naprawdę ważne, ponieważ są jedynymi wyraźnie zidentyfikowanymi instrumentami dźwiękowymi w prehistorii całego Lewantu. I zarazem najstarszymi na świecie instrumentami dźwiękowymi naśladującymi odgłosy ptaków – podkreśla główny autor badania Laurent Davin, doktor habilitowany archeologii we Francuskim Centrum Badawczym w Jerozolimie.
Pozostałości ochry sugerują, że były pomalowane na czerwono.
Najstarszy instrument muzyczne na świecie
Flety znalezione w Izraelu nie są rekordowo stare. Najstarszy instrument muzyczny na świecie liczy 60 tys. lat. Mowa o flecie z czterema otworami. Jest około 20 000 lat starszy niż inne znane flety, wykonane przez anatomicznie współczesnych ludzi. Został stworzony przez neandertalczyków z lewej kości udowej młodego niedźwiedzia jaskiniowego. Instrument znaleziono w jaskini Divje w Słowenii. To odkrycie potwierdza, że neandertalczycy byli, podobnie jak my, w pełni rozwiniętymi ludźmi, zdolnymi do wyrafinowanej ekspresji artystycznej.
Wyjątkowe odkrycie w zatopionej osadzie w pobliżu Rzymu. Znaleziono rzadkie artefakty z epoki kamienia
Podwodni archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w zatopionej osadzie z okresu neolitu. Badacze odnaleźli rzadkie tkaniny oraz wyroby rzemieślnicze.
Kim byli Natufijczycy?
Natufijczycy żyli we wschodniej części Morza Śródziemnego, na terenie dzisiejszego Izraela, Libanu, Syrii i Jordanii. Ten historyczny region jest znany jako Lewant. W przeciwieństwie do łowców-zbieraczy, którzy podążali za zwierzętami, Natufijczycy znaleźli sposób na zwiększenie zapasów żywności i pozostanie w jednym miejscu. Zbierali orzechy, polowali i udomowili niektóre zwierzęta, co pozwoliło im stworzyć niewielką nadwyżkę żywności, którą można było przechowywać do późniejszego wykorzystania.
Na co dzień używali kamiennych narzędzi i rozwinęli wiele praktyk, które później stały się standardem dla osiadłego trybu życia. Łowili też ryby i uprawiali rośliny. Ich domy były dużymi półpodziemnymi konstrukcjami.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa