W jaskini odkryto szkielety sprzed 16 tys. lat. Wśród kości były kryształy i kamienne narzędzia
Archeolodzy prowadzą badania w jaskiniach w Malezji, które wkrótce zostaną zalane wodą. Odnaleźli tam kilkanaście szkieletów, z czego najstarszy ma prawdopodobnie nawet 16 tysięcy lat.
Spis treści:
- Niepewna przyszłość doliny Nenggiri
- W jaskiniach odnaleziono szczątki 16 osób
- Najstarszy szkielet miał 16 tysięcy lat
- Problemy i zagrożenia doliny Nenggiri
Archeolodzy z Narodowego Uniwersytetu Malezyjskiego prowadzili wykopaliska w dolinie Nenggiri. To region położony w centrum Półwyspu Malajskiego. Znajduje się ok. 30 km od miasta Gua Musang i ponad 215 km od Kuala Lumpur. To trudno dostępne miejsce to słynie z wielu stanowisk archeologicznych i jest terytorium rdzennej ludności Orang Asli.
Niepewna przyszłość doliny Nenggiri
To obszar o bogatej historii, związanej głównie z ludami tubylczymi, lasami deszczowymi i rzekami. W dolinie można znaleźć ślady pradawnych kultur i społeczności, które zamieszkują te tereny od tysięcy lat. Rząd Malezji postanowił jednak w części doliny stworzyć zbiornik wodny, który będzie zasilać elektrownię wodną.
Zgodnie z rządowym projektem jezioro ma być gotowe do 2027 roku. Właśnie dlatego do tamtejszych jaskiń wyruszyła grupa archeologów, która dostała za zadanie dokładne zbadanie wszystkich zakamarków. Ich praca bardzo szybko wydała owoce. W oficjalnym oświadczeniu właśnie poinformowano o serii niezwykłych znalezisk.
W jaskiniach odnaleziono szczątki 16 osób
Zuliskandar Ramli, archeolog i kierownik wykopalisk przekazał, że większość szkieletów pochodziła z kultury przedneolitycznej tego regionu. Jego zespół odkrył w sumie szczątki 16 osób, które znajdowały się w 13 wapiennych jaskiniach. – 15 szkieletów pochowano w pozycji przykucniętej lub w pełni zgiętej, co wskazuje na pochówek w tym regionie przed neolitem – powiedział prof. Ramli. Szczątki te miały od 13 do 16 tysięcy lat.
– Jednak jeden szkielet został jednak pochowany w zupełnie innej pozycji, a datowanie warstw osadowych jaskini, a także datowanie radiowęglowe, sugeruje, że ten człowiek został pochowany ok. 6000 lat temu – powiedział badacz.
W jaskiniach oprócz ludzkich kości badacze znaleźli istne skupisko różnych artefaktów. Łącznie odnaleziono ponad 71 tysięcy prehistorycznych skarbów. Większość to kamienne narzędzia, ale archeolodzy odkryli również fragmenty naczyń ceramicznych, a także elementy biżuterii.
Najstarszy szkielet miał 16 tysięcy lat
– Wiele artefaktów to dary grobowe, które celowo schowano w jaskiniach wraz ze zmarłymi. W grobach przedneolitycznych powszechnie znajdowały się narzędzia kamienne, a także minerały hematytowe lub czerwona ochra i kryształy – powiedział prof. Ramli. – Jednakże w najmłodszym grobie z okresu neolitu wśród darów grobowych znajdowała się kamienna bransoletka, narzędzia z polerowanego kamienia i kawałki ceramiki – dodał.
Najważniejszym odkryciem był jednak najstarszy szkielet. Badacze są przekonani, że człowiek ten został pochowany w jednej z jaskiń nawet 16 tysięcy lat temu. – Znaleźliśmy kompletny ludzki szkielet w jaskini zwanej Gua Keledung Kecil. To najbardziej kompletny i najstarszy szkielet w całkowicie zgiętej pozycji znaleziony w kraju – wyjaśnił prof. Ramli.
Problemy i zagrożenia doliny Nenggiri
Odkrycia te pokazują, że dolina jest miejscem niezwykle ważnym w kontekście badań nad historią regionu. To nie tylko pojedyncze stanowiska archeologiczne, ale swoisty ośrodek dziedzictwa kulturowego Malezji.
Uważa się, że budowa hydroelektrowni w Nenggiri może kosztować ponad miliard dolarów, a elektrownia zapewni 2000 miejsc pracy rdzennym Orang Asli. Jednak działacze na rzecz ochrony przyrody podkreślają, że inwestycje w regionie będą miały negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale także życie rdzennej ludności Nenggiri.
Źródło: LiveScience.