W Jerozolimie archeolodzy znaleźli złoty pierścień. Pochodzi z czasów Aleksandra Wielkiego
Złoty pierścień wysadzony drogocennym kamieniem odkryli archeolodzy w Jerozolimie. Zagadką jest to, do kogo należał – jego rozmiar jest bardzo niewielki. Ranga znaleziska tego znaleziska jest ważna również z innego powodu.
W tym artykule:
- Złoty pierścień – „poruszające znalezisko”
- Co wiemy o odkrytej biżuterii?
- Znaczenie odkrycia pierścienia
Dzieje Jerozolimy nikną w mrokach historii. Badania archeologiczne w tym mieście nie są łatwe, bo jest to miejsce kultu wielkich religii. Ludzie zasiedlali obszar późniejszego miasta już około 7 tysięcy lat temu. Lokalny ośrodek powstał tam 3400 lat temu i nazywał się Urszalim.
Około tysięcznego roku p.n.e. miasto zajął król Dawid i ustanowił stolicą Królestwa Izraela. W I tysiącleciu miasto przechodziło z rąk do rąk różnych potęg starożytności. W VI wieku p.n.e., po najeździe babilońskiego króla Nabuchodonozora II zaginęła w Jerozolimie biblijna Arka Przymierza.
Złoty pierścień – „poruszające znalezisko”
Złoty pierścień, który archeolodzy odkryli w Jerozolimie, pochodzi z wczesnego okresu hellenistycznego. Rozpoczął się on wraz ze śmiercią Aleksandra Wielkiego. To ten słynny dowódca starożytny zajął Jerozolimę w 332 roku p.n.e.
Badania wykopaliskowe prowadzone były przez badaczy z Urzędu Starożytności Izraela i Uniwersytetu w Tel Awiwie w obrębie Parku Narodowego Murów Jerozolimskich obok parkingu Givati. Jak doszło do odkrycia? Szczęśliwą znalazczynią okazała się Tehiya Gangate, członkini zespołu wykopaliskowego, w czasie przesiewania wykopanej ziemi.
– Przesiewałam ziemię przez sito i nagle zobaczyłam coś błyszczącego. Natychmiast krzyknęłam: Znalazłam pierścionek, znalazłam pierścionek! W ciągu kilku sekund wszyscy zebrali się wokół mnie i byli podekscytowani. To emocjonalnie poruszające znalezisko, nie takie, jakiego można spodziewać się każdego dnia – mówi Gangate. Przyznała, że zawsze chciała znaleźć złotą biżuterię. Marzenie spełniło się na tydzień przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego.
Co wiemy o odkrytej biżuterii?
Pierścień wykonano ze złota. Zdobi go czerwony kamień, najprawdopodobniej granat. Zachował się w bardzo dobrym stanie. Pierścionek ma niewielką średnicę. Wskazuje to, że należał do dziecka – dziewczynki lub chłopca, który mieszkał w Jerozolimie w okresie hellenistycznym. Stylistycznie pasuje do innych zabytków tego typu z okresu perskiego i wczesnohellenistycznego, od końca IV do początku III wieku p.n.e. W tym okresie ludzie zaczęli preferować złoto z osadzonymi kamieniami zamiast zdobionego złota.
Złota biżuteria była dobrze znana w świecie hellenistycznym, począwszy od panowania Aleksandra Wielkiego. Jego podboje pomogły w rozpowszechnianiu i transporcie luksusowych towarów.
Uczeń na wycieczce szkolnej w Izraelu znalazł unikatowy zabytek. Obiekt ma 1600 lat
Około 1600 lat temu rzymscy żołnierze używali tego przedmiotu to rozświetlania nocnych wart. Unikatową lampkę oliwną odkrył w Izraelu nastolatek w czasie szkolnej wycieczki.Znaczenie odkrycia pierścienia
Złota biżuteria to jeden z kolejnych zabytków w Jerozolimie z tego okresu, który zmienia wizję tego miasta sprzed 2300 lat. Do tej pory sądzono, że było wówczas stosunkowo niewielkie. Jednak w czasie ostatnich wykopalisk odkryto kolejne konstrukcje z IV wieku p.n.e. Archeolodzy natknęli się na budynki mieszkalne i użyteczności publicznej tworzące nieznaną dzielnicę. Budowle rozciągały się dalej na zachód ze szczytu południowo-wschodniego zbocza.
Forma budynków, znaleziska w postaci złota i inne odkrycia świadczą o doskonale rozwiniętej gospodarce tej części miasta, a nawet o jej elitarnym statusie. – Z pewnością mieszkańcy miasta byli otwarci na szeroko rozpowszechniony styl hellenistyczny i jego wpływy rozpowszechnione również we wschodnim basenie Morza Śródziemnego – uważają kierownicy wykopalisk, dr Yiftah Shalev i Riki Zalut Har-tov.
Źródło: Urząd Starożytności Izraela.