Reklama

W tym artykule:

  1. Tajemnicze kanały w centralnej części Miasta Dawida
  2. Struktury wykorzystywane w produkcji tekstyliów lub żywności
  3. Odkrycie, które rzuca światło na historię rozwoju Jerozolimy
Reklama

Miasto Dawida lub Dawidowe Miasto to pierwotna część Jerozolimy, położona na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Ofel. Według Biblii to właśnie tutaj król Dawid miał założyć stolicę Izraela ok. 1000 r. p.n.e. i to tu sprowadził słynną Arkę Przymierza. Dziś miejsce to jest parkiem archeologicznym, które stanowi cenne źródło wiedzy o biblijnych wydarzeniach. Zaledwie kilka tygodni temu bowiem archeolodzy znaleźli dowód na zniszczenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie.

Tajemnicze kanały w centralnej części Miasta Dawida

Izraelscy badacze z IAA i Uniwersytetu w Tel Awiwie kontynuują wykopaliska w Mieście Dawida. W trakcie najnowszych badań udało im się odkryć ślady nietypowych struktur. Izraelski Urząd Starożytności poinformował, że archeolodzy odnaleźli tajemniczą sieć kanałów. Datowanie wykazało, że powstały prawdopodobnie ok. 2800 lat temu, a więc za panowania królów Joasza i Amazjasza.

Izraelczycy twierdzą, że kanały z Miasta Dawida są pierwszymi tego rodzaju, które odkryto w tym kraju. Badacze przekazali, że w skałach zostały wydrążone rowy, które najprawdopodobniej służyły do namaczania pewnych przedmiotów. Naukowcy nie wiedzą jednak dokładnie, do czego mogły służyć te enigmatyczne konstrukcje ani jacy mieszkańcy Jerozolimy z nich korzystali.

Struktury wykorzystywane w produkcji tekstyliów lub żywności

– Produkcja lnu wymaga namaczania go przez długi czas w celu zmiękczenia tego materiału. Inną możliwością jest to, że w kanałach przechowywano daktyle, które podczas nagrzewania słonecznego zaczynały wytwarzać syrop – mówi dr Yiftah Shalev z IAA. – Podobne instalacje odkrywano w miejscach, takich jak Oman, Bahrajn i Iran – dodaje uczony.

Kanały mają ok. 50 centymetrów wysokości o 30 centymetrów szerokości. Wykonano je z ciosanej skały. Co ciekawe, nie są połączone z żadnym źródłem wody. To sugeruje, że nie były używane do odwadniania lub odprowadzania ścieków.

Kanały znajdowały się w centralnej części Miasta Dawida / fot. Emil Aladjem/Israel Antiquities Authority

Archeolodzy podkreślają, że wiek instalacji sugeruje, iż była używana, gdy w mieście istniała jeszcze Pierwsza Świątynia. Ich lokalizacja (centrum Miasta Dawida) wskazuje, że kanały mogły być związane ze świątynią Izraelitów, pałacem królewskim lub były wykorzystywane w izraelskim przemyśle. Ich przeznaczenie na razie pozostaje nierozwiązaną zagadką.

Wykopaliska ujawniły właściwie dwie tego typu konstrukcje, które były oddalone od siebie o ok. 10 metrów. Badacze wierzą jednak, że większa część kanałów nie zachowała się do dziś lub została uszkodzona podczas najazdu Babilończyków na Jerozolimę. Jednak w przeszłości mogły być one fragmentem jednej dużej instalacji.

Odkrycie, które rzuca światło na historię rozwoju Jerozolimy

Badacze pobrali również próbki materiałów organicznych, które znajdowały się w wydrążonych rowach. Chcieli sprawdzić, czy znajdą tam ślady krwi, co wskazywałoby na rytualny ubój zwierząt w tym miejscu. Jednak badania wykluczyły tę hipotezę.

– Gdy zobaczyliśmy tę instalację, zdaliśmy sobie sprawę, że natknęliśmy się na coś wyjątkowego. Ponieważ nigdy nie widzieliśmy takiej struktury w Izraelu, nie wiedzieliśmy, jak ją zinterpretować – mówił dr Shalev. – Nawet wiek tych kanałów pozostawał tajemnicą, ponieważ nie byliśmy w stanie dokonać datowania radiowęglowego – dodaje badacz.

W Jerozolimie odnaleziono dokument zapisany na kamiennej tabliczce. Pochodzi z czasów Jezusa

W Mieście Dawida, najstarszej części Jerozolimy, archeolodzy odnaleźli starożytny dokument sprzed 2000 lat. Zawiera informacje finansowe pewnego kupca.
kamienna tabliczka
fot. Atiqot

Skąd naukowcy wiedzieli zatem, że konstrukcje mogą mieć ok. 2800 lat? Badacze odnaleźli pośród instalacji ceramikę, która pochodziła z końca IX wieku p.n.e. Oznacza to, że kanały musiały zostać zbudowane w podobnym okresie lub później.

– Oczywiste jest, że Jerozolima zaczęła się rozwijać już w tym czasie. Być może jest to dowód, które potwierdza proces tego rozwoju. Ta struktura znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu Świątyni i pałacu. Musiała być zatem związana z elitami miasta – dodaje dr Shalev. Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki na temat Jerozolimy sięgają III tysiąclecia p.n.e. Biblia wskazuje, że w ostatnich latach XI wieku p.n.e. miasto zamieszkane przez Jebusytów zostało zdobyte przez króla Dawida. On zaś przeniósł stolicę Izraela z Hebronu właśnie do Jerozolimy.

Reklama

Źródło: IAA.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama