W Meksyku odkryto tajemniczą konstrukcję Majów. Znajdowała się pod boiskiem
W meksykańskim Campeche archeolodzy odnaleźli podziemną konstrukcję, która znajdowała się bezpośrednio pod majańskim boiskiem do gry w rytualną piłkę. Charakterystyczne było to, że miała pomalowane ściany.

W tym artykule:
- Tajemnicza podziemna konstrukcja
- Budynek był ważną częścią życia politycznego
- Chaos, wojny i śmierć w okresie przed przybyciem konkwistadorów
Campeche to stan w południowo-wschodnim Meksyku, położony na półwyspie Jukatan. To jeden z najbardziej zjawiskowych regionów kraju, który pełny jest stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Majów. To kraina dawnych tradycji i wierzeń, których ślady są wciąż odkrywane. W ubiegłym roku archeolodzy odnaleźli tajemniczą konstrukcję, która związana była z kultem Kukulkana, jednego z najważniejszych majańskich bogów.
Tajemnicza podziemna konstrukcja
Najnowsze badania międzynarodowego zespołu archeologów pod kierunkiem Ivana Šprajca w Campeche skupiły się na rozległym i niezamieszkanym obszarze w centrum stanu, charakteryzującym się obecnością terenów podmokłych i nizinnych.
W pracach wykorzystywano LiDAR, czyli technologię, która dzięki zastosowaniu promieni laserowych jest w stanie odwzorować trójwymiarowy model terenu. Do szczególnego odkrycia doszło na północny zachód od stanowiska Nadzcaan, odkrytego w latach 90. XX w.
Na pokaźnym wzgórzu odnaleziono ślady majańskiej osady, która zlokalizowana była wokół głównego placu. Šprajc wyjaśnia, że choć nie był duży, musiał mieć pewne znaczenie społeczno-polityczne, ponieważ w jego centrum znajdowały się budowle o wysokości do 13 metrów. We wschodniej części tego osiedla znajdowało się boisko do piłki, w którą grali Majowie. Jednak nie boisko zadziwiło badaczy, a coś, co znajdowało się pod spodem.
Budynek był ważną częścią życia politycznego
Odkryto tam dodatkową konstrukcję podziemną, która mogła pochodzić z okresu wczesnoklasycznego (lata 200–600 n.e.). Pomieszczenia pokryte były warstwami sztukaterii, na której były ślady farby. – Mamy wrażenie, że kultura Majów w tym regionie, który właśnie zbadaliśmy, była znacznie mniej wyszukana niż w Petén na południu, a także w regionach Chenes i Chactún na północy i wschodzie Campeche – zauważył Šprajc.
Budowały piramidy i składały krwawe ofiary z ludzi. Co jeszcze łączyło cywilizacje prekolumbijskie?
Cywilizacje prekolumbijskie zaczęły formować się na długo, zanim mieszkańcy Starego Kontynentu przybyli na ich ziemie. Niestety, odkrycie Nowego Świata doprowadziło do ich zagłady. Co wiem...
– Zlokalizowaliśmy pozostałości budynku, który istniał przed wybudowaniem boiska. Miał pomalowane ściany, ale dopiero dalsze wykopaliska mogą ujawnić kształt tego budynku i jego funkcję – dodał Ivan Šprajc, Był to najwyraźniej bardzo ważny obiekt. Boiska do piłki nożnej zwykle znajdowały się tylko w kluczowych miastach Majów, które były ośrodkami regionalnej organizacji politycznej – twierdzi słoweński archeolog w rozmowie z Live Science.
Z oświadczenia archeologów wynika, że podczas najnowszych badań w Campeche udało im się odnaleźć kilka starożytnych osad Majów, w których przetrwały ruiny budynków mieszkalnych i piramid świątynnych. – W 2023 odkryliśmy Ocomtún, zaginione miasto Majów, w którym znajduje się kilka dużych piramid z okresu klasycznego. Nowo odkryta podziemna konstrukcja znajduje się na wcześniej niezbadanym obszarze na południe od Ocomtún – napisali uczeni.
Chaos, wojny i śmierć w okresie przed przybyciem konkwistadorów
W sumie w nowym stanowisku archeologicznym zidentyfikowano plac, piramidę o wysokości 16 metrów i prostokątny zbiornik wodny. W pozostałościach piramidy archeolodzy znaleźli kilka darów wotywnych. To m.in. naczynia ceramiczne, obiekty wykonane z ceramiki, a także grot włóczni. – Dary te zostały złożone w ostatnim okresie przed przybyciem hiszpańskich zdobywców: od 1250 do 1524 roku – powiedział Šprajc.
– Był to czas, gdy region ten popadł już w polityczny chaos. Ludzie, którzy pozostali na tym obszarze, znaleźli się w olbrzymim kryzysie. Doszło do drastycznego spadku liczby ludności, który był spowodowany zubożeniem gleby, zmianami klimatycznymi, takimi jak długotrwałe susze. Oraz wojnami, które siały spustoszenie i śmierć – stwierdził archeolog.
– Te ofiary wskazują, że nawet po opuszczeniu większości osad Majów, małe i zubożałe grupy nadal „włóczyły się po okolicy” i praktykowały wierzenia swoich przodków – wyjaśnił Šprajc.
Źródło: INAH.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa