Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Wyjątkowe odkrycie w Mieście Dawida
  2. Wielka konstrukcja służyła do odprawiania rytuałów
  3. Porzucenie budowli

Miasto Dawida, serce dawnej Jerozolimy. To pierwotna i najstarsza część tego izraelskiego miasta, położona na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Ofel. Jeśli wierzyć Biblii, to właśnie tutaj król Dawid miał założyć stolicę państwa żydowskiego ok. 3000 lat temu. I to tu sprowadził słynną Arkę Przymierza. Współcześnie znajduje się tu stanowisko archeologiczne, które stanowi cenne źródło wiedzy o biblijnych wydarzeniach.

Wyjątkowe odkrycie w Mieście Dawida

I to właśnie na wschodzie Miasta Dawida archeolodzy prowadzili ostatnie badania, podczas których odnaleźli enigmatyczną i olbrzymią strukturę. O znalezisku poinformował krajowy urząd ds. Zabytków, czyli Israel Antiquities Authority. Badanie z kolei zostało opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego „Atiqot”.

Konstrukcja o powierzchni 220 metrów kwadratowych pochodzi z VIII w p.n.e. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie była wykorzystywana do rytualnych praktyk w okresie Pierwszej Świątyni. – Jest to jedyna taka budowla rytualna z tego okresu odkryta w Jerozolimie i jedna z niewielu znalezionych w Izraelu. Składa się z ośmiu wykutych w skale wnęk, a każda służyła do czegoś innego – napisali w oświadczeniu archeolodzy z IAA.

Wielka konstrukcja służyła do odprawiania rytuałów

W trakcie badań i analiz naukowcy doszli do wniosku, że jedna z komór pełniła funkcję tłoczni oliwy, a inna miała być przeznaczona do produkcji wina. W innych otworach znaleziono pozostałości ołtarza, a także kamienia, który przypominał macewę, czyli żydowski pomnik nagrobny. Te komory właśnie wykorzystywane były do rytuałów. Wszystko wskazuje więc na to, że była to swego rodzaju świątynia.

Z kolei na podłodze jednego z ośmiu pomieszczeń archeolodzy zauważyli się nietypowe znaki, które wyrzeźbiono w skalę w kształcie litery V. Naukowcy w tej chwili nie wiedzą, dlaczego starożytni mieszkańcy Izraela umieścili te napisy w komorach, ani co dokładnie znaczyły. – Bardzo możliwe jednak, że wyznaczały dokładne miejsce, w którym stała podstawa trójnożnej instalacji, która służyła do odprawiania rytuałów – wyjaśnił Eli Shukrona, archeolog i autor odkrycia.

Artefakty z Miasta Dawida
Artefakty z Miasta Dawida fot. Israel Antiquities Authority, Kobi Harati / City of David

Na terenie tej osobliwej konstrukcji archeolodzy odnaleźli również szereg artefaktów z tego samego okresu. To między innymi naczynia, w których przechowywano pokarm, ceramiczne dzbany, które oznaczone były hebrajskimi inskrypcjami, obciążniki do starożytnego krosna, figurki przedstawiające różne stworzenia, pieczęcie, a także narzędzia do kruszenia ziaren.

Porzucenie budowli

– Budowla ta była używana do końca VIII wieku p.n.e., czyli do połowy okresu, w którym rządzili królowie Judy. Straciła na znaczeniu prawdopodobnie w wyniku reformy religijnej króla Ezechiasza. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w Biblii, władca starał się scentralizować kult w Świątyni w Jerozolimie, chcąc w ten sposób usunąć z miasta inne miejsca rytualne – mówi Shukron.

Badania, które z przerwami odbywają się od 2010 roku wykazały, że budowla ta została zasypana. – Dowody te jasno wskazują, że było to równoznaczne z tym, że przestała być już używana – twierdzi archeolog z Izraela. Możliwe, że kult w obrębie świątyni był niezgodny dogmatami ówczesnej wiary. Być może tamtejsi kapłani przeprowadzali tam praktyki religijne, które uznawane były za herezję.

– Ta wyjątkowa konstrukcja odkryta w Mieście Dawida jest ekscytującym świadectwem bogatej przeszłości Jerozolimy. Takie odkrycia sprawiają, że nasze powiązania z dawnym ludem Izraela i nasze korzenie sięgające tysięcy lat stają się namacalne. To niezwykłe znaleźć dowody, które jasno pokazują, jak rozwijała się kultura żydowska i nasza religia – powiedział Amichai Eliyahu, minister dziedzictwa Izraela.

Reklama

Źródło: Israel Antiquities Authority

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama