W tym artykule:

  1. Skarb bogatego burmistrza
  2. Skarb mógł zostać zgromadzony podczas wojny trzydziestoletniej
  3. Monety odkryto na terenie historycznej zagrody
Reklama

Naukowcy prowadzili wykopaliska archeologiczne w mieście Wettin-Löbejün, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. To dawna siedziba rodowa dynastii Wettynów, której przedstawiciele zasiadali także na tronie Polski. To między innymi August II Mocny, August III Sas, a także Fryderyk August I jako książę warszawski. Prace archeologów rozpoczęły się po zgłoszeniu ekipy budowlanej, która to jako pierwsza natknęła się na skarb.

Skarb bogatego burmistrza

285 srebrnych monet odnaleziono w rowie podczas instalowania nowej kanalizacji na terenie prywatnym, na którym znajdują się pozostałości XVI-wiecznych budynków. Archeolodzy, którzy podjęli się analizy znaleziska twierdzą, że skarb pochodził z lat 1499–1652. W depozycie znajdują się różne monety, a największą część stanowią talary, które wybito w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Czyli w I Rzeszy – de facto w Niemczech. W skrytce znajdowały się również monety zagraniczne.

– Chociaż większość monet to regionalne monety saksońskie, znaleźliśmy tam kilka rzadszych egzemplarzy, zwanych Schreckenberg, które były używane tylko w Saksonii-Anhalt. Zidentyfikowaliśmy również włoskie skudo z 1630 roku oraz Talero wybite w 1620 roku przez wielkiego księcia Toskanii – napisali archeolodzy w oświadczeniu.

Najprawdopodobniej monety należały do zamożnego burmistrza, który żył w XVII wieku. Autorzy odkrycia uważają, że skarb został prawdopodobnie zakopany po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. To konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 roku.

Skarb mógł zostać zgromadzony podczas wojny trzydziestoletniej

W tej wojnie ścierały się siły protestanckiego państwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które wspierały inne państwa europejskie, takie jak Szwecja, Dania i Francja przeciwko katolickiej dynastii Habsburgów. Chociaż wojna miała początkowo podłoże religijne, mocarstwa europejskie wykorzystały ten pretekst do osłabienia potęgi monarchii habsburskiej. Wojna pochłonęła około 8 milionów ofiar.

W krypcie katedry w Świdnicy odnaleziono ludzkie kości. Niektóre należały do dzieci

Archeolodzy prowadzili badania w krypcie katedry świdnickiej, która znajdowała się w podziemiach. Odnaleźli tam kości co najmniej 38 osób. Troje z nich to dzieci.
Katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy
Katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, fot. Shutterstock

– Po latach przebywania pod ziemią monety nabrały zielonkawego zabarwienia. Na podstawie szeregu monet znajdujących się w kolekcji doszliśmy do wniosku, że skarb prawdopodobnie należał do Johanna Dondorfa, który pod koniec lat sześćdziesiątych XVII wieku pełnił funkcję burmistrza Wettin. Był jednym z najbogatszych obywateli miasta – wyjaśnił zespół badaczy.

Według historyków za czasów Dondorfa Wettin był bardzo bogatym i dobrze rozwijającym się miastem piwowarskim. Koniunktura była tu dobra zarówno w czasie wojny trzydziestoletniej, jak i po jej zakończeniu. – Jednak prawdziwe bogactwo burmistrza stało się jawne dopiero po jego śmierci w 1675 r. Wówczas sąd oszacował jego majątek i ustalił, że zgromadził więcej niż 2500 talarów i 500 dukatów (złotych monet), które ukrywał w pomieszczeniach całego domu – przekazali badacze.

Budowla, na terenie której znajdował się ukryty skarb / fot. Juraj Lipták

Monety odkryto na terenie historycznej zagrody

Monety odnaleziono na terenie zagrożonej zburzeniem budowli. Podłużny, dwukondygnacyjny budynek z reprezentacyjną fasadą zwróconą w stronę ulicy powstał w drugiej połowie XVI lub na początku XVII wieku. – Właścicielami byli zamożni członkowie gminy Wettin. Świadczy o tym także niewielki, być może przeniesiony portal niszowy, zbudowany prawdopodobnie około 1550 roku – opisali historię domu archeolodzy.

– Historię domu i jego właścicieli można prześledzić w źródłach pisanych aż do zakończenia wojny trzydziestoletniej. Od 1681 roku kamienica była prawdopodobnie najstarszą apteką w mieście. Ślady użytkowania można odnaleźć do dziś, m.in. w postaci barokowego sklepienia sztukatorskiego z XVIII w. oraz sklepienia aptecznego. Ze względu na kilka potwierdzonych pożarów miasta jest to jedna z najstarszych zachowanych budowli świeckich w Wettin. A zatem obiekt o dużym znaczeniu dla historii miasta – podsumowali.

Źródło: Landesamt für Denkmalpflege und Archäologie Sachsen-Anhalt

Reklama

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama