W tym artykule:

  1. Na Morawach odnaleziono łyżwę sprzed 1000 lat
  2. Pochodzi z czasów, gdy w mieście stacjonowali żołnierze Bolesława Chrobrego
  3. To nie pierwsze takie odkrycie w Przerowie
Reklama

Historia łyżwiarstwa jest bardzo długa i sięga kilku tysięcy lat. Najstarszą parę łyżew odkryto na dnie jeziora w Szwajcarii. Datowanie wykazało, że miała prawie 5000 lat. Również w Chinach odnaleziono łyżwy, które pochodziły z ok. 3000 r. p.n.e. Obie pary wykonane były z kości zwierząt. Przywiązywano je do spodniej części buta, co ułatwiało ślizg po zamarzniętej powierzchni wód. Właśnie dlatego najczęściej z tych przedmiotów korzystali ludzie zamieszkujący tereny z mroźnymi zimami.

Na Morawach odnaleziono łyżwę sprzed 1000 lat

Najwcześniejsze wersje łyżew wymagały jednak użycia kijów do rozpędzania się, a więc i technika jazdy była inna, niż ta, którą znamy współcześnie. Łyżwy przypominające nowoczesne narodziły się w XIII lub XIV wieku w Niderlandach. W regionie w konsekwencji rozwoju gospodarczego przekopywano liczne kanały irygacyjne. Zbiorniki, które zamarzały na zimę, stanowiły idealny grunt dla łyżwiarzy.

Jak jednak wynika z niedawnego odkrycia, na łyżwach jeżdżono znacznie bliżej Polski, a mianowicie na czeskich Morawach. Archeolodzy prowadzili wykopaliska w niewielkim miasteczku Przerów (Přerov) w kraju ołomunieckim na Morawach i odnaleźli tam łyżwę z kości dużego zwierzęcia. Badacze twierdzą, że ostrze wykonano prawdopodobnie z piszczeli konia. Ceramika, która znajdowała się wokół artefaktu, została datowana na X lub XI wieku. To pozwoliło określić wiek zabytku.

Pochodzi z czasów, gdy w mieście stacjonowali żołnierze Bolesława Chrobrego

– Pochodzi z czasów, gdy na terenie rynku Przerowa znajdowała się bardzo ważna twierdza. Służyła polskiemu królowi Bolesławowi Chrobremu, który w tym czasie okupował Morawy i stacjonowali tam jego żołnierze – przekazał w rozmowie z Czech Radio Zdeněk Schenk, archeolog z Muzeum Komeńskiego.

Najważniejsze wynalazki średniowiecza. Te odkrycia zmieniły świat

Średniowiecze często bywa nazywane również „wiekami ciemnymi” lub „epoką ciemnoty”. To niesprawiedliwe określenie zostało po raz pierwszy użyte przez renesansowych uczonych, którz...
Johannes Gutenberg
Johannes Gutenberg pokazuje swój projekt maszyny drukarskiej, fot. Getty Images

Badania archeologiczne odbywały się w samym centrum miasta, a prowadzili je naukowcy z Muzeum Komeńskiego w Przerowie. Uczeni prowadzili wykopaliska ratownicze w piwnicy jednego z domów na miejskim rynku. – To znalezisko oferuje rzadki wgląd w pomysłowość i życie codzienne społeczeństw wczesnego średniowiecza – przekazał zespół badaczy z muzeum.

– Obiekt ma specyficzny kształt. Z jednej strony jest zakrzywiony i na samym końcu wywiercony jest otwór. Z tyłu znajduje się drugi otwór. Służyły one do przeciągnięcia paska, którym można było przyczepić łyżwy do buta lub do drewnianych sanek – wyjaśnił Zdeněk Schenk.

To nie pierwsze takie odkrycie w Przerowie

Zdeněk Schenk przyznał, że w przeciwieństwie do współczesnych łyżek, które używane są przede wszystkim w celach rozrywkowych, te średniowieczne ostrza były dużo bardziej praktyczne. – W tamtych czasach ludzie nie używaliby ich do rekreacyjnej jazdy – tłumaczy uczony. – Zamiast tego poruszali się po zamarzniętych powierzchniach za pomocą kijów, a nawet przyczepiali je do sań, aby przewozić towary po lodzie – dodaje.

Kraj znany z zamków, filmów i szlaków turystycznych. Oto zaskakujące ciekawostki o Czechach

Wydaje nam się, że Czechy są bliskie, niewielkie i wiemy, czego się po tym kraju spodziewać. Wyobrażenia o Czechach i ich mieszkańcach pełne są stereotypów – to samo zresztą dotyczy wy...
Praga, Czechy
fot. Getty Images

Co ciekawe, to badacze przypomnieli, że to nie pierwsza kościana łyżwa, którą odnaleziono w Przerowie. Archeolodzy dokonali podobnego odkrycia w 2009 roku. Jak przekonuje Zdeněk Schenk, wynika to prawdopodobnie z położenia miasta. –Rynek położony jest na wzgórzu z widokiem na rzekę Bečvę – tłumaczy archeolog. – W tamtych czasach osady skupiały się wzdłuż brzegów rzeki, przez co zimowe podróże po zamarzniętej wodzie były koniecznością – mówi Schenk.

– Podobne łyżwy wykonane z kości bydlęcych lub końskich znajdywano w całej Europie, zwłaszcza w regionach centralnych i północno-zachodnich, takich jak Skandynawia. Wiele z tych znalezisk pochodzi z X wieku i często pojawia się w osadach Wikingów – przypomniał Schenk.

Reklama

Źródło: Czech Radio

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama