W Peru odkryto świątynię sprzed 5000 lat. Składano w niej ofiary z ludzi
Archeolodzy z Peru dokonali niezwykłego znaleziska. Odkryli ceremonialną świątynię, w której przeprowadzano rytualne mordy. Wskazują na to ludzkie szczątki, które znajdowały się w jej wnętrzu.
W tym artykule:
- Monumentalna świątynia w północnym Peru
- W budowli składano ofiary z ludzi
- Czym jest kultura Norte Chico?
Zaña to niewielkie miasteczko na północnym zachodzie Peru, w regionie Lambayeque. Znajduje się zaledwie 25 kilometrów od wybrzeża Oceanu Spokojnego. Dziś zamieszkuje je 4510 mieszkańców. Miasto zostało założone w 1563 roku przez hiszpańskich zdobywców tego południowoamerykańskiego kraju. Jednak historia tej osady może być znacznie dłuższa, co potwierdza najnowsze odkrycie archeologów.
Monumentalna świątynia w północnym Peru
Zespół peruwiańskich badaczy prowadził badania wykopaliskowe w okolicach miasta. Bliżej wybrzeża, na jednej z wydm, udało im się odnaleźć pozostałości monumentalnej, wielopiętrowej budowli. Wstępne badania wykazały, że mogła pochodzić sprzed nawet 5000 lat. Dalsza analiza wykazała, że była to prawdopodobnie świątynia, w której odbywały się tajemnicze rytuały i ceremonie. Zbudowała ją ludność, która mieszkała tu tysiące lat przed przybyciem konkwistadorów.
Świątynia przez lata pozostawała ukryta pod grubą warstwą piasku. Jej odkrycie rzuca nowe światło na historię regionu i samego Peru. Szczególnie, że losy ludności przed przybyciem Europejczyków nie zawsze są dobrze udokumentowane. Jej dzieje odkrywane są właśnie poprzez znaleziska, takie jak to.
– Nadal czekamy na datowanie radiowęglowe, które potwierdzi ile świątynia rzeczywiście ma lat. Jednak dowody sugerują, że ta budowla religijna może być częścią tradycji religijnej świątyń budowanych w tym okresie na północnym wybrzeżu Peru – powiedział Luis Muro, archeolog, który był kierownikiem badań.
W budowli składano ofiary z ludzi
Archeolodzy odnaleźli w pozostałościach budowli szczątki co najmniej trzech dorosłych osób. Pośród ludzkich kości badacze zidentyfikowali dary grobowe, z czego kilka przedmiotów zostało owiniętych w płótna. Ponadto na jednej ze ścian świątyni zauważono płaskorzeźbę, która przedstawiała prawdopodobnie mitologiczną postać. Figura miała ludzkie ciało i głowę ptaka.
– Ta rzeźba jest znacznie starsza niż przedhiszpańska kultura Chavin, występująca na terenie środkowego Peru od ok. 900 r. p.n.e. Na pobliskim stanowisku archeologicznym odnaleziono pozostałości czegoś, co mogło być kolejną świątynią – powiedział Moche. Archeolog twierdzi, że podobieństwa do innych sakralnych budowli w regionie, a także dowody wskazujące na ofiary sugerują, że mogło to być miejsce pradawnych rytuałów.
Ryty sprzed 2 tysięcy lat przedstawiają psychodeliczny rytuał. Zaskakujące odkrycie
Ryty znalezione w Peru przedstawiają tajemnicze rytuały sprzed 2 tysięcy lat. Ich najnowsza analiza odbiega od poprzednich hipotez. To, co uważano za węże, ma w rzeczywistości odpowiadać ps...W Ameryce Południowej, a dokładniej w regionie andyjskim, w czwartym tysiącleciu p.n.e. rozpoczął się okres przechodzenia do osiadłego trybu życia. To wówczas powstają pierwsze struktury rolnicze. Ślady najstarszego ośrodka ceremonialnego, datowanego na 3000 p.n.e., zostały odnalezione na terenie doliny Chicama, w północnym Peru. W tej części kraju znajdują się różne ruiny kompleksów ceremonialnych, takich jak Święte Miasto Caral, które ma nawet 5000 lat.
Czym jest kultura Norte Chico?
Jedną z najstarszych kultur archeologicznych w Peru jest Norte Chico. Funkcjonowała w okresie od ok. 3000 r. p.n.e. do ok. 1700 r. p.n.e. To najstarsza znana cywilizacja posiadająca ośrodki miejskie na terenie obu Ameryk. Istniała równolegle z egipskim Średnim Państwem. Poprzedzała kulturę Olmeków z Ameryki Środkowej o nawet tysiąc lat. Badacze podejrzewają, że świątynia ceremonialna mogła należeć właśnie do tej kultury.
Archeolodzy wyróżniają ok. 30 dużych ośrodków osadniczych kultury Norte Chico. Charakterystyczny dla niej jest zupełny brak wyrobów ceramicznych i prawie zupełny brak sztuki materialnej. Przedstawiciele tej kultury znani są przede wszystkim z monumentalnej architektury, w tym płasko ściętych kopców, które przypominały piramidy schodkowe, takie jak mastaby w Egipcie.
Źródło: Gobierno del Peru.