W starożytnych toaletach z Jerozolimy znaleziono ślady morderczych pasożytów. Mają prawie 3 tys. lat
Naukowcy natrafili na najstarsze ślady po pasożytach atakujących ludzi. Znajdowały się w resztkach kału ze starożytnych latryn z Jerozolimy. Latryny zostały zbudowane jeszcze w czasach Królestwa Judy, czyli trzy milenia temu.

W tym artykule:
Jak wyglądała muszla klozetowa w bogatym jerozolimskim domu w VIII–VII wieku p.n.e.? Był to duży sześcian wyłupany z kamienia. Na środku miał wydrążony otwór, stosunkowo nieduży. Przed nim znajdowało się jeszcze jedno zagłębienie.
Tego rodzaju urządzenia archeolodzy znajdują, odkopując starożytne domy w Jerozolimie. Jedno z nich pochodzi najprawdopodobniej z VIII wieku p.n.e. Dom, w którym stało, składał się z siedmiu pokoi i należał do dobrze sytuowanej rodziny. Jednak choroby, które gnębiły jej członków, były takie same, jak schorzenia atakujące najbiedniejszych.
Naukowcy przebadali resztki odchodów z dwóch starożytnych dołów kloacznych. Znaleźli w nich ślady ogoniastka jelitowego (Giardia duodenalis). To pierwotniak wywołujący giardiozę, jedną z najczęściej występujących u ludzi chorób pasożytniczych.
Mordercze biegunki
W starożytności mikroorganizmy wywołujące dyzenterię były bardzo groźne. – Dyzenterią określa się zakaźne choroby przewodu pokarmowego powodowane przez pasożyty i bakterie – mówi na portalu phys.org dr Piers Mitchell, archeolog z Uniwersytetu Cambridge. – Wywołują biegunki, bóle brzucha, gorączkę i odwodnienie. Mogą być śmiertelne, szczególnie u małych dzieci.
5 najczęstszych chorób tropikalnych. Sprawdź, na co uważać w czasie podróży
Choroby tropikalne mogą być nie tylko nieprzyjemną pamiątką z urlopu, ale także prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia podróżującego i jego otoczenia. Warto dowiedzieć się, jakie choroby gr...
– Choroby te były przenoszone, gdy fekalia dostawały się do wody pitnej albo miały kontakt z żywnością – mówi Mitchell. – Podejrzewamy, że były częste w najstarszych miastach starożytnego Bliskiego Wschodu – z powodu ich zatłoczenia, upału, much i ograniczonego dostępu do wody w miesiącach letnich – dodaje badacz.
Toalety ze starego świata
Naukowcy przebadali dwa kamienne bloki, służące za toalety w okresie, gdy Jerozolima była stolicą Królestwa Judy. W regionie dominowało wówczas królestwo Asyrii, w czasie swojej świetności rozciągające się od Lewantu aż do Zatoki Perskiej. Należało do niego wiele ziem, dzisiaj tworzących Iran i Irak. Jerozolima była wtedy kwitnącym ośrodkiem politycznym i religijnym, mającym między 8 a 25 tys. mieszkańców.
Latryny pochodziły z dwóch budynków. Pierwszy, zwany Domem Ahiela, był domem rodzinnym datowanym na VIII w. p.n.e. Prawdopodobnie został zniszczony w 586 roku p.n.e., kiedy Jerozolimę zburzył król Babilonii Nabuchodonozor II (to wówczas Żydzi zostali wygnani z Jerozolimy). Druga latryna pochodziła z posiadłości w Armon ha-Natziv otoczonej ogrodem. Prawdopodobnie powstała za panowania podległego Asyryjczykom króla Manassesa, w VII w. p.n.e.
Obie toalety, które badali naukowcy, wyglądały identycznie. Miały płaskie powierzchnie do siedzenia, centralny otwór na kał i mniejszy, pełniący funkcję dzisiejszego pisuaru. – Toalety z dołami kloacznymi były w tamtych czasach stosunkowo rzadkie. Wykonywano je tylko dla elity – mówi Mitchell.
Biegunka, choroba starożytności
Medyczne teksty ze starożytnej Mezopotamii – z drugiego i pierwszego milenium przed naszą erą – wspominają biegunkę. Opisują np., że może pojawić się po zjedzeniu chleba i wypiciu piwa. Podają też inkantacje, których odmówienie miało zwiększyć szansę na wyzdrowienie.
Największe bezkręgowce świata – TOP10 gatunków
Największe bezkręgowce świata to prawdziwi giganci, którzy swoimi rozmiarami potrafią wprawić w autentyczne osłupienie. Zastanawiasz się, które gatunki należą do największych? Poniżej ...
– Te wczesne źródła pisane nie podają powodów biegunki. Zachęciły nas jednak, by z pomocą nowoczesnych technik spróbować ustalić, jaki patogen ją wywoływał. Teraz wiemy, że był to ogoniastek jelitowy – mówi Mitchell.
W pozyskanych z wykopalisk próbkach naukowcy poszukiwali też śladów innych pasożytów – pełzaków Entamoeba i pierwotniaków Cryptosporidium. Tych w starożytnych toaletach nie znaleziono. Z wcześniejszych badań naukowych wynika natomiast, że użytkownicy dawnych latryn cierpieli również z powodu zakażeń włosogłówką, tasiemcami czy owsikami.
Źródła: Parasitology, phys.org.
Nasz ekspert
Magdalena Salik
Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa