W Weronie odkryto „małe Pompeje”. Mają blisko 2 tys. lat
Prace wykopaliskowe w Weronie zostały wznowione po 15 latach przerwy. Co odkryli archeolodzy?

W tym artykule:
Każde kolejne odkrycie archeologów pozwala nam lepiej poznać zwyczaje naszych przodków. Jak żyli? Jak mieszkali? Mogłoby się wydawać, że wszystko, co najważniejsze zostało już odkryte, ale naukowcy stale udowadniają, że myślący w ten sposób są w błędzie.
Wykopaliska archeologiczne w Weronie
Pandemia koronawirusa utrudniła działalność większości branż. Dobrze wiemy, że szczególnie odczuła to gastronomia i szeroko pojęte usługi. Naukowcy również musieli przełożyć niektóre prace w terenie, co opóźniło część wykopalisk archeologicznych. Te stopniowo są już wznawiane, chociażby we Włoszech. Co udało odkryć się na północy kraju?
Rzymskie łaźnie na plaży. Archeolodzy nie spodziewali się, że wykopią je w tym regionie
Odkrycia naukowe mają to do siebie, że z jednej strony zbliżają nas do poznania prawdy o pewnym miejscu lub zjawisku, a z drugiej pokazują, jak wiele jeszcze nie wiemy. Wykopalisko na jednej z...
Werona większości z nas kojarzy się najprawdopodobniej z Szekspirem. I słusznie, bo to tam angielski pisarz osadził akcję jednego ze swoich najbardziej znanych dramatów. Mowa oczywiście o „Romeo i Julii”. Do dziś jedną z najpopularniejszych atrakcji w mieście jest balkon Julii właśnie. To może się jednak zmienić.
Archeolodzy pracujący w Weronie wykopali pozostałości budowli najprawdopodobniej zniszczonej w pożarze. Ze względu na styl dekoracyjnych fresków odkrycie nazwano „małymi Pompejami”. Fragmenty muru znajdowały się pod dawnym zamkniętym od lat kinem. Jak ustalono, wykopaliska są pozostałościami po budynku powstałym w II w. naszej ery. Jego zastosowanie pozostaje nieznane.
Tak wyglądała trasa ludzi migrujących z Syberii do Ameryk. Naukowcom pomogła bakteria
Około 60 tys. lat temu małe grupy łowców-zbieraczy opuściły Afrykę pieszo i dotarły do Eurazji. Stamtąd ruszyli na kolonizację Ameryk. Naukowcy ustalili, jak wyglądała ich trasa.
Werona ma swoje „małe Pompeje”
Pracownicy urzędu nadzoru nad zabytkami w Weronie zgodnie uznali, że „fragmenty częściowo zawalonych murów w wyniku katastrofalnego zdarzenia przywołują Pompeje w miniaturze, zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza”. W podziemiach dawnego kina oprócz fragmentów muru znaleziono również pozostałości zwęglonego mebla z drewna, co może wskazywać na to, że pierwotna budowla sprzed blisko 2 tys. lat spłonęła w pożarze.
Praca wykopaliskowe w tym miejscu zostały wznowione po 15 latach przerwy. W budynku nieczynnego kina planowana jest generalna przebudowa.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa