We Francji odnaleziono starożytny sarkofag. Przez 1800 lat pozostał nieotwarty
Archeolodzy we Francji dokonali niezwykłego odkrycia. Na terenie starożytnej rzymskiej nekropolii odnaleźli dobrze zachowany i nieotwarty sarkofag. Badacze postanowili zajrzeć do niego w sposób cyfrowy.

W tym artykule:
- Starożytne miasto rzymskiej Galii
- Nieotwarty sarkofag z Reims
- Wykopaliska ważne dla historii i topografii regionu
Chociaż sarkofagi powszechnie kojarzą się z Egiptem i egipskimi mumiami, ten rodzaj trumny popularny był również w antycznym Rzymie. W imperium od III do I wieku p.n.e. wykonywano sarkofagi terakotowe, kamienne lub metalowe. Przybierały kształt skrzyni z pokrywą, którą zdobiły reliefy najczęściej o tematyce mitologicznej lub rodzajowej. Od II wieku n.e. na płytach zaczęły się czasem pojawiać postaci zmarłych i ich portrety.
Starożytne miasto rzymskiej Galii
Pochówki są z reguły wdzięcznym obiektem badań archeologicznym. Dostarczają wielu informacji dotyczących nie tylko konkretnej osoby, ale niekiedy rzucają światło na dawne kultury, ich zwyczaje, praktyki i tradycje. Warto tutaj przypomnieć, chociażby wykopaliska archeologiczne w polskiej wsi Pień. Naukowcy z UMK w Toruniu na podstawie analizy szczątków na dawnej nekropolii odkryli, że prawdopodobnie mogło być to cmentarzysko przeznaczone dla ludzi odrzuconych lub niechcianych w społeczeństwie.
Archeolodzy z francuskiego Institut National de Recherches Archéologiques Préventives (INRAP) podjęli się wykopalisk w Reims, w północno-wschodniej Francji. W starożytności znajdowało się tu miasto Durocortorum i było drugim co do wielkości miastem rzymskiej Galii po tym, jak zostało podbite przez wojska Juliusza Cezara. Uważa się, że mogło tu żyć nawet do 100 tys. mieszkańców.
Nieotwarty sarkofag z Reims
Badacze z INRAP prowadzili badania przy ulicy Soussillon, w miejscu, w którym powstaje nowa inwestycja budowlana. Uczeni odkryli tu kolejną część nekropolii, która znajdowała się w granicach Durocortorum. Przez ostatnie dwie dekady na cmentarzysku odnaleziono nawet 5000 grobowców. Nowo odkryty fragment ma aż 1200 m2, co stanowi zaledwie kawałek olbrzymiego terenu, na którym grzebano zmarłych.
Naukowcy w oświadczeniu przekazali, że udało im się odnaleźć bardzo dobrze zachowany, nieotwarty sarkofag. Datowanie wykazało, że pochodzi prawdopodobnie sprzed 1800 lat. Ma ok. metr wysokości, 1,65 m długości i 80 cm szerokości. Został wybudowany z wapienia, a jego pokrywa ważyła ok. 700 kg. Była przymocowana za pomocą żelaznych wsporników wykonanych z ołowiu.

Naukowcy początkowo cyfrowo zajrzeli do wnętrza sarkofagu, aby upewnić się, czy w bezpieczny sposób można dostać się do niego w sposób tradycyjny. Okazało się, że w środku znajduje się szkielet kobiety, którą pochowano wraz z darami pogrzebowymi, a także kilkoma przedmiotami osobistymi, w tym z lustrem.
Wykopaliska ważne dla historii i topografii regionu
– To wyjątkowe znalezisko. Po raz pierwszy odkryliśmy w Reims grobowiec w stanie nienaruszonym, który nie został splądrowany. Jesteśmy pierwszymi osobami, które „zajrzały” do środka po prawie 2 tysiącleciach – przekazała w rozmowie z „Le Parisien” Agnès Balmelle, archeolożka z INRAP.
– Kobieta mogła mieć około 40 lat. Uważamy, że należała do wyższej warstwy społecznej. W pobliżu jej nóg i ramion znaleziono cztery lampy oliwne, a także małe lusterko, bursztynowy pierścionek i grzebień – dodała Balmelle. – Wewnątrz trumny znajdowały się także dwa szklane pojemniki zawierające prawdopodobnie perfumowane olejki – stwierdziła badaczka.
Archeolodzy odnaleźli grobowiec chińskiego cesarza. Był założycielem jednej z dynastii
Chińscy naukowcy poinformowali, że odkryli grobowiec cesarza. Badacze uważają, że był to założyciel tak zwanej północnej dynastii Zhou. Jego pochówek znajdował się nieopodal miasta Xia...
Naukowcy przyznali, że ich odkrycie rzuca nowe światło na nekropolię Durocortorum. Wprawdzie archeolodzy mieli świadomość, że cmentarzysko to znajduje się w Reims, ale w trakcie I wojny światowej zniszczono lokalne muzeum, a część dokumentacji, planów i map, przepadła. Współcześnie wykopaliska archeologiczne nie tylko skupiają się na identyfikacji kolejnych grobowców, ale również na odtworzeniu planu cmentarza i wyznaczeniu jego dokładnych granic.
Źródło: INRAP
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa