W tym artykule:

  1. Takie ataki nie zdarzają się często
  2. Sezon migracji niedźwiedzi polarnych
Reklama

Według informacji podanych przed Departament Bezpieczeństwa Publicznego Alaski, atak nastąpił we wtorek w małej społeczności na zachodnim krańcu półwyspu na Alasce. Okazuje się, że niedźwiedź polarny ścigał wiele osób.

Takie ataki nie zdarzają się często

Ofiarami zostali 24-letnia Summer Myomick i jej roczny synek, Clyde Ongtowasruk. Takie informacje przekazał Austin McDaniel, dyrektor komunikacji Departamentu Bezpieczeństwa na Alasce.

Z badań wykonanych w 2017 roku, które zostały opublikowane przez „The Wildlife Society”, wynika, że takie ataki zdarzają się bardzo rzadko. „W latach 1870–2014 udokumentowaliśmy 73 ataki dzikich niedźwiedzi polarnych na terenie 5 krajów w zasięgu tych zwierząt (Kanada, Grenlandia, Norwegia, Rosja i Stany Zjednoczone). W wyniku ataków zginęło 20 ludzi, a 63 osoby odniosły obrażenia” – stwierdzono w raporcie. Mimo to niedźwiedzie polarne należą do najgroźniejszych zwierząt świata.

Zachodzące zmiany klimatyczne, a zwłaszcza topnienie lodu, doprowadziło do zmian w zachowaniu niedźwiedzi. Teraz spotkanie człowieka z tym drapieżnikiem jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. Wiadomo też, że zmiany klimatu mogą doprowadzić do zagłady niedźwiedzi.

Ostatni atak niedźwiedzia na człowieka miał miejsce w 2013 roku – podaje agencja Reuters. Za to ostatni śmiertelny atak odnotowano na początku lat 80. XX wieku.

W tym kraju kamienie „ożywają”. Jak wyjaśnić to tajemnicze zjawisko?

„Żywe kamienie” w Rumunii rosną, przemieszczają się, a nawet się „rozmnażają”. To niezwykłe zjawisko, które trudno dokładnie wyjaśnić. Czym są tzw. trowanty?
"Żywe skały" w Rumunii
fot. Wikimedia Commons

Sezon migracji niedźwiedzi polarnych

Sezon migracji niedźwiedzi polarnych osiąga swój szczyt już na przełomie października i listopada. Właśnie wtedy zamarza Zatoka Hudsona. Zaliczane do zwierząt Alaski niedźwiedzie zaczynają migrować na północ i gromadzą się w pobliżu brzegu.

Zmiany klimatyczne wydłużyły ten okres. Lód topi się wcześniej niż zwykle i później zamarza. W konsekwencji niedźwiedzie pozostają na lądzie dłużej.

Reklama

Serwis AZ Animals informuje, że Alaska to jedyny region w Ameryce, gdzie niedźwiedzie polarne mają dobre warunki. Liczbę tych zwierząt ocenia się tam na około 4–7 tys. Przebywają m.in. w dwóch parkach narodowych, Bering Land Bridge National Preserve i Cape Krusenstern National Monument.

Nasz ekspert

Piotr Kolasa

Pasjonat motoryzacji, podróży i piłki nożnej. W redakcji National-Geographic.pl odpowiada za media społecznościowe i nowe technologie.
Reklama
Reklama
Reklama