Reklama

W tym artykule:

  1. Henge w Kornwalii
  2. Wolontariusze odsłonili nieznany krąg sprzed tysięcy lat
  3. Henge – tajemnicze kręgi W Wielkiej Brytanii
Reklama

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Anglii od lat trafiają na neolityczne kręgi w ziemi – henge. Nie wiadomo, do czego były używane. Ale badaczy zwracają uwagę na ich pewne cechy wspólne: rowy w kształcie pierścieni na brzegach. Jedna z hipotez mówi o tym, że pierścienie mogły być miejscami kultu religijnego. Niewykluczone, że miały jednak inne, przyziemne zastosowanie.

Henge w Kornwalii

Najbardziej znane henge w Wielkiej Brytanii to Avebury, Great Circle i Ring of Bdgar. Niedawno badacze odkryli w Kornwalii kolejny krąg. Znalezisko przypomniało naukowcom o pytaniach od lat pozostających bez odpowiedzi. Czy tym razem poznamy prawdę o prehistorii Anglii?

Badania terenowe w Kornwalii rozpoczęły się w 2021 r. Po oczyszczeniu wybranego obszaru z roślinności naukowcy wykorzystali specjalny radar prześwietlający grunt. Tak odkryli niewidoczny wcześniej krąg z siedmioma kamiennymi punktami. Możliwe, że w okolicy znajduje się ich więcej. Dalsze badania utrudniły jednak skomplikowane warunki gruntowe. Już to pojedyncze odkrycie zwróciło jednak uwagę badaczy na pewien szczegół. Z niektórych dołów zabrano kamienie.

Wolontariusze odsłonili nieznany krąg sprzed tysięcy lat

Badania nie udałyby się bez pomocy wolontariuszy. W oświadczeniu prasowym starszy archeolog z Cornwall Archaeological Unit, Peter Dudley, poinformował, że 12 ochotników przez 111 godzin walczyło z zaroślami, które zasłaniały henge.

Owalny okrąg mierzy blisko 66 metrów długości i 62 metry szerokości. Badacze szacują, że powstał w późnym neolicie, około 2700 p.n.e. W tym czasie mieszkańcy Wysp Brytyjskich zaczynali kształtować swoją kulturę, uprawiali zboża, używali krzemienia i ustanowili rytuały pogrzebowe. Powstające wówczas henge według ekspertów mogły być miejscem zgromadzeń lub odprawiania rytuałów.

W ostatnich latach pojawia się też coraz więcej głosów, jakoby na przestrzeni wieków okręgi miały różne zastosowanie dostosowane do ówczesnych potrzeb. Na łamach „Guardiana” czytamy na przykład, że nowoodkryty Castilly Henge w średniowieczu był wykorzystywany jako teatr. Podczas angielskiej wojny domowej miał być z kolei składami broni.

Henge – tajemnicze kręgi W Wielkiej Brytanii

Do czasów obecnych w Wielkiej Brytanii przetrwało mniej niż 100 henge, ale niewykluczone, że pierwotnie było ich znacznie więcej. Okręgi z kamieniami to rzadkość. Najbardziej znany z nich – Stonehenge – budzi jednak kontrowersje. To dlatego, że okrągły rów znajduje się na zewnątrz, co według archeologów nie mieści się w definicji henge.

Tajemnica Stonehenge w końcu została rozwiązana? Uczeni wiedzą, do czego służyło

Stonehenge to najsłynniejsza megalityczna budowla na świecie. Zespół kamiennych bloków znajduje się w pobliżu miasta Salisbury na południu Wielkiej Brytanii. Naukowcy twierdzą, że w końc...
Stonehenge
Naukowcy wciąż zastanawiają się, jak starożytni ludzie przetransportowali z Walii olbrzymie kamienie, fot. Getty Images
Reklama

To, jak kamienie trafiały do dołów i rowów, fascynuje badaczy niemal tak samo, jak zastosowanie kręgów. Szacuje się, że przetransportowanie jednego megalitu mogło angażować się nawet 150 osób. Poza siłą mięśni ludzie mieli wykorzystywać też nawilżone płozy.

Reklama
Reklama
Reklama