Wybuch Wezuwiusza. Nowe badania ujawniają ostatnie chwile przed erupcją
Archeolodzy prowadzili nowe wykopaliska na obrzeżach Stabii, jednego z czterech włoskich miasteczek, które zostały zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza. Badania rzuciły nowe światło na ostatnie chwile życia mieszkańców przed katastrofą.

W tym artykule:
- Najnowsze wykopaliska w miejscowości Stabie
- Jedno z czterech zniszczonych miast
- Życie w antycznej luksusowej willi
Prawie 2000 lat temu doszło do jednej z najbardziej tragicznych erupcji w dziejach ludzkości. W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz, wulkan położony we Włoszech, na Półwyspie Apenińskim i nad Zatoką Neapolitańską. Wezuwiusz zebrał okrutne żniwo. Zniszczone zostały Pompeje, Herkulanum i Stabie, a także Oplontis.
Najnowsze wykopaliska w miejscowości Stabie
Wykopaliska archeologiczne ujawniły pozostałości historycznych miast. To fascynujące odkrycia, biorąc pod uwagę fakt, że pył wulkaniczny zatrzymał w czasie życie mieszkańców. Obszar ten jest dziś narodowym parkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym regularnie prowadzi się badania naukowe. Co ważne, każde z nich rzuca nowe światło na historię tych tragicznych wydarzeń, a miejsce jest istną skarbnicą wiedzy o antycznym świecie.
Najnowsze wykopaliska włoskich archeologów skupiły się na miejscowości Stabii i jej okolicach. Uczeni prowadzili badania w rzymskiej willi San Marco, która niegdyś należała do bogatych Rzymian i znajdowała się na obrzeżach miasta położonego w starożytnej Kampanii, na południe od Pompejów.
Jedno z czterech zniszczonych miast
Miasto bardzo ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło region prawdopodobnie w 62 lub 63 r. n.e. Z kolei w roku 79 roku zostało zasypane popiołem wulkanicznym wyrzuconym w wyniku erupcji Wezuwiusza. Wydarzenie to relacjonował w listach do Tacyta Pliniusz Młodszy, który opisywał m.in. śmierć swego wuja Pliniusza Starszego, dowódcy rzymskiej floty, która w tym czasie znajdowała się u wybrzeży Stabii.
Naukowcy odkryli dwie nowe ofiary wybuchu Wezuwiusza. Zginęły w straszny sposób
Najnowsze wykopaliska w Pompejach odkryły szczątki dwóch mężczyzn, którzy zginęli podczas wybuchu Wezuwiusza. Naukowcy twierdzą, że zmarli we wczesnej fazie erupcji, gdy w wyniku trzęsien...
Naukowcy w najnowszych badaniach chcieli zrekonstruować rzymską willę, aby dowiedzieć się więcej na temat jej architektury oraz tego, kiedy została wybudowana. Wiadomo, że cały kompleks mógł mieć ponad 10 tys. km kw..
Badacze odkryli, że pierwotna konstrukcja budowli pochodziła z okresu panowania pierwszego rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta. Władca panował od 16 stycznia 27 p.n.e. do 19 sierpnia 14 r. n.e. Analiza ruin wykazała, że budynek posiadał charakterystyczne atrium w stylu jońskim.
Życie w antycznej luksusowej willi
W okresie rządów cesarza Klaudiusza willa została rozbudowana. Dobudowano panoramiczny ogród i łaźnie, które zostały otoczone trójstronnym portykiem zwieńczonym kolumnadą ze spiralnymi kolumnami. Naukowcy twierdzą, że w wyniku tej renowacji, układ willi znacznie się zmienił. Główne wejście, które obecnie jest zasypane gruzami, prowadziło do dziedzińca z portykiem, który prowadził do tablinum, czyli ważnego pomieszczenia w domu rzymskim, w bezpośrednim sąsiedztwie atrium i perystylu. Miało ono charakter pomieszczenia recepcyjnego.
Od marca 2023 r. archeolodzy odkryli ostatnią część górnego portyku, odsłaniając niezwykłe malowidła przedstawiające różne postacie. Badacze w oświadczeniu przekazali, że portyk został zasypany popiołem wulkanicznym, co umożliwiło zachowanie wszelkich artefaktów zdobiących wnętrze willi.
– Paradoksalnie dzięki zniszczeniom spowodowanych wybuchem wulkanu, możliwe jest również zrekonstruowanie ostatnich godzin z życia mieszkańców tego majestatycznego rzymskiego budynku – napisali archeolodzy w oświadczeniu. – Pomimo dramatycznego zniszczenia, luksusowa willa wciąż żyje dzięki malowidłom na ścianach i sufitach, w sztukateriach, w kapitelach, a także w cennych powłokach i zwieńczeniach kolumn i dachów – przekazali badacze. Ujawnienie takich szczegółów pozwala zobaczyć, w jakich warunkach żyli dawni mieszkańcy starożytnego Rzymu.
Źródło: Park Narodowy Pompeje
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa