Reklama

W tym artykule:

  1. W Rzymie znaleziono marmurową głowę. Kogo przedstawia?
  2. Tak wyobrażono sobie boginię
  3. Nietypowe miejsce odkrycia? Niekoniecznie
Reklama

Rzym to jedna z najchętniej odwiedzanych stolic w Europie. Turystów przyciąga nie tylko słynna włoska kuchnia, ale też znane na całym świecie zabytki. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się między innymi niedawno uszkodzone Koloseum, Forum Romanum czy Panteon. O tym, że Rzym to Wieczne Miasto przypominają również kolejne odkrycia archeologiczne.

W Rzymie znaleziono marmurową głowę. Kogo przedstawia?

Ze względu na znaczenie polityczne i kulturowe miasta, historycy od wieków analizują losy Rzymian. Niezmiennie cennym źródłem wiedzy są znajdowane przez archeologów ruiny budynków i przedmioty użytku codziennego. Niedawno we włoskiej stolicy znaleziono między innymi wysypisko medycznych odpadów z XVI w.

Tym razem w Rzymie odkryto głowę z białego marmuru, która pochodzi najprawdopodobniej z czasów panowania cesarza Augusta. O znalezisku poinformował w mediach społecznościowych Roberto Gualtieri, burmistrz stolicy Włoch.

– Rzym nadal zwraca cenne świadectwa swojej przeszłości – napisał na Twitterze. Zabytek jest obecnie i czyszczony i konserwowany.

Tak wyobrażono sobie boginię

Eksperci twierdzą, że marmurowa głowa jest fragmentem posągu przedstawiającego boginię, prawdopodobnie Afrodytę. Zwrócili uwagę na naturalne rozmiary postaci i eleganckie wykonanie z dbałością o detale. Głowa ma wyraźnie określone kobiece cechy, w tym delikatne usta, nos i oczy oraz charakterystyczną „fryzurę” – włosy zebrane do tyłu wstążką związaną na czubku głowy.

Odkrycia dokonano podczas prac przebudowy Piazza Augusto Imperatore. To plac miejski utworzony w 1937 r. przez reżim faszystowski w celu upiększenia Mauzoleum Augusta. Grobowiec został wybudowany w 28 r. p.n.e. po zwycięstwie cesarza Augusta pod Akcjum. Konstrukcja powstała na okrągłym planie. Mierzy 90 metrów średnicy i 42 metry wysokości.

Forum Romanum było kiedyś najważniejszym miejscem w Rzymie. Podobno pochowano tu mitycznego założyciela miasta

Do czasy wybudowania Forum Augusta i kompleksu forów cesarskich, Forum Romanum, czyli dosłownie „rynek rzymski”, było metaforycznym sercem Wiecznego Miasta. Najstarszy rzymski plac powstał ...
Forum Romanum
fot. Ernesto Ruscio/Getty Images

Nietypowe miejsce odkrycia? Niekoniecznie

Robotnicy znaleźli głowę leżącą twarzą w dół. Znajdowała się w fundamencie późnoantycznego muru, ale była zachowana w nienaruszonym stanie. Ponowne wykorzystywanie rzeźb, nawet o znacznej wartości, było kiedyś powszechną praktyką. W tym przypadku doprowadziło do skutecznej konserwacji dzieła sztuki.

Po oczyszczeniu archeolodzy mają dokonać prawidłowej identyfikacji i wstępnej propozycji datowania odkrycia. Wiele wskazuje na to, że marmurowa głowa Afrodyty pochodzi z epoki augustowskiej.

Reklama

To nie pierwsze tego typu znalezisko. W 2021 r. podczas prac wykopaliskowych na terenie starożytnego miasta Aizanoi w Turcji archeolodzy trafili na brakujące fragmenty posągów Afrodyty i Dionizosa. Głowy bóstw pochodzą z czasów Imperium Rzymskiego.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama