Zachowane pozostałości ludzkiego mózgu i skóry. Odkryto je w osadzie z epoki brązu sprzed 3700 lat
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w zachodniej Turcji odnaleźli pozostałości mózgu i skóry. Należały do człowieka z epoki brązu.

W tym artykule:
- Pozostałości mózgu i skóry sprzed 3700 lat
- Tkanki miękkie zachowały się za sprawą pożaru
- Badacze chcą dowiedzieć się, kto dokonał ataku na osadę
Tkanki miękkie stanowią wyjątkowe źródło informacji o życiu człowieka. To swoiste archiwum, z którego naukowcy mogą odczytać, kim była badana osoba, co jadła, a nawet, na co chorowała. Odkrycie tkanek jest dla archeologów niezwykle cenne. To dlatego, że pozostałości organów, skóry, a także paznokci i włosów nie zachowują się tak dobrze, jak kości. Wyjątkiem są mumie, które skutecznie konserwują te delikatne struktury.
Pozostałości mózgu i skóry sprzed 3700 lat
Zespół międzynarodowych archeologów prowadził ostatnio wykopaliska w Tavşanlı Höyük w prowincji Kütahya. To region w zachodniej Turcji. Badacze chcieli zbadać osadę, która istniała tutaj w epoce brązu. Znajdowała się ona bowiem w miejscu, które przecinało jeden z ważniejszych szlaków komunikacyjnych w Anatolii.
Podczas prac na stanowisku archeologicznym naukowcy dokonali wyjątkowego odkrycia. Udało im się odnaleźć pozostałości mózgu i skóry dwóch osób, które żyły na tym obszarze ok. 3700 lat temu. Wiek szczątków udało się określić na podstawie badania metodą datowania radiowęglowego.
Tkanki miękkie zachowały się za sprawą pożaru
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Archeologów w Belfaście w Irlandii Północnej, badacze poinformowali, że tkanki miękkie należały do dwóch mężczyzn. Jeden miał ok. 15–18, a drugi 40–45 lat. Dokładna analiza wykazała, że ich ciała zostały spalone podczas pożaru domu, w którym się znajdowali.
Naukowcy odkryli najstarszy skamieniały mózg kręgowca. Ma 319 milionów lat
Skamieniałość ryby została odnaleziona ponad 100 lat temu, ale dopiero teraz naukowcy postanowili zbadać jej wnętrze. Badanie wykazało, że we wnętrzu czaszki znajdował się dobrze zachowa...
Archeolodzy twierdzą, że w podobnym okresie mogło dojść do ataku na osadę. Prawdopodobnie mężczyźni nie mogli wydostać się ze swojego domostwa i zginęli w wyniku silnych poparzeń. To właśnie ogień sprawił, że zachowały się pozostałości mózgu i skóry.
– Oba szkielety były wystawione na działanie wysokich temperatur, co pozwoliło na zachowanie mózgu wewnątrz czaszki. Ponadto udało nam się zidentyfikować pozostałości skóry w jednym ze szkieletów, między klatką piersiową a brzuchem, które również zostały zwęglone przez ogień – twierdzi Yılmaz Selim Erdal, współautor odkrycia z Wydziału Antropologii Uniwersytetu Hacettepe.
Autorzy podkreślili również, że ich odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ to pierwszy raz, gdy w Turcji odnaleziono pozostałości ludzkiej skóry z tego okresu. Co ciekawe, w samej Anatolii w przeszłości badacze odnajdywali szczątki, w których znajdowały się zachowane mózgi.
Badacze chcą dowiedzieć się, kto dokonał ataku na osadę
– Kopiec ten jest najstarszą osadą w okolicy, a eksperci uważają, że była to stolica regionu w epoce brązu. Naszym zdaniem w około 1700 r. p.n.e. miał miejsce atak na miasto na dużą skalę, w wyniku którego całe miasto zostało doszczętnie spalone – przekazał Erkan Fidan, archeolog, który kierował wykopaliskami w tureckiej Anatolii.
Archeolodzy stwierdzili, że chcą przeprowadzić kolejne badania, aby dowiedzieć się, kto był odpowiedzialny za atak na osadę. Inne dowody odnalezione na tym stanowisku wykazały, że z powodu inwazji niezidentyfikowanej grupy lub plemienia osada pozostała niezamieszkana przez nawet 300 lat.
Źródło: Anatolian Archeology
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa