W tym artykule:

  1. Po 120 latach nagrano film z widocznym wrakiem Titanica w jakości 8K
  2. To najlepsze nagranie wraku, jakie kiedykolwiek zrobiono
  3. Analiza zdjęć pokazała, że Titanic rozkłada się w bardzo szybkim tempie
Reklama

Kilka minut po północy 15 kwietnia 1912 roku radiooperatorzy liniowca RMS Titanic, Jack Phillips i Harold Bride, rozpoczęli wysyłanie sygnału: „SOS-MGY, toniemy, potrzebujemy natychmiastowej pomocy”. Ponad dwadzieścia minut wcześniej marynarze z bocianiego gniazda, Frederick Fleet i Reginald Robinson Lee, zauważyli, że statek płynie wprost na górę lodową.

Wiadomość ta dotarła na mostek kapitański od razu, ale było już za późno. 37 sekund później doszło do jednej z największych tragedii morskich w historii.

Po 120 latach nagrano film z widocznym wrakiem Titanica w jakości 8K

O godzinie 00:40 spuszczono pierwsze szalupy ratunkowe, a o 2:10 woda sięgała już przedniej części pokładu spacerowego. 10 minut później ostatni element Titanica był już pod wodą. Godzinę później jego wrak osiadł 4000 metrów pod wodą, na dnie Atlantyku. Dopiero o godzinie 4:00 nad ranem przybył statek Carpathia, ratując tych rozbitków, którym udało dostać się na pokład szalup ratunkowych. Szacuje się, że w katastrofie mogło zginąć ok. 1500 osób. Przeżyło 730.

W 1858 r. został położony pierwszy transatlantycki kabel telegraficzny. Miesiąc później przestał działać

16 sierpnia 1858 roku 98 słów zmieniło oblicze światowej komunikacji. Tego dnia brytyjska królowa Wiktoria napisała telegram zaadresowany do prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Buchanana....
W 1858 r. został położony pierwszy transatlantycki kabel telegraficzny. Miesiąc później przestał działać
fot. Getty Images

W tym roku OceanGate Expeditions przeprowadziła ekspedycję naukową, aby udokumentować wrak Titanica na wideo w jakości 8K. To obecnie najwyższa rozdzielczość wyświetlacza o szerokości ok. 8 0000 pikseli (7680 × 4320).

Materiał ujawnia nigdy wcześniej niewidziane szczegóły i części statku. To między innymi 15-tonowa kotwica i jej łańcuch, kocioł parowy, dziób statku i mosiężne kabestany. Na kotwicy widoczny jest podpis jej producenta „Noah Hingley & Sons Ltd”, którego nigdy wcześniej nie zarejestrowano.

To najlepsze nagranie wraku, jakie kiedykolwiek zrobiono

– Niezwykła szczegółowość nagrania 8K pomoże naszemu zespołowi naukowców i archeologów morskich jeszcze lepiej scharakteryzować zatonięcie i zniszczenie Titanica – powiedział mediom Stockton Rush, prezes OceanGate Expeditions. Szef firmy twierdzi, że materiał jest fenomenalny również dzięki fantastycznym i realistycznym kolorom. Zdjęcia wykonano z batyskafu Titan, który wyposażony jest w nowoczesne kamery rejestrujące obraz w 8K.

Materiał filmowy opublikowany w internecie trwa niecałą minutę. Dostrzec można na nim dokładnie poszczególne elementy statku i detale, których nigdy wcześniej nie sfilmowano w tak dobrej jakości. – Badam ten wrak od kilkudziesięciu lat i wielokrotnie nurkowałem na dno Atlantyku, żeby zobaczyć Titanica. Jednak pierwszy raz widzę tak duży poziom szczegółowości – twierdzi Rory Golden, naukowiec, który brał udział w podwodnej ekspedycji.

Analiza zdjęć pokazała, że Titanic rozkłada się w bardzo szybkim tempie

„W pierwszych sekundach filmu widać 15-tonową kotwicę, która wciąż znajduje się na pokładzie wraku oraz szekle, które były pierwotnie przymocowane do głównego masztu – wyjaśniają autorzy zdjęć. – W dalszej części materiału wideo widać trzy okrągłe konstrukcje wzdłuż wewnętrznej strony relingu. Są to potrójne kluzy, przez które prowadzone były cumy – tłumaczą nurkowie. Na nagraniu widać również jedną z dwóch części kadłuba statku oraz jedną ładownię.

Odnalazł ponad 100 wraków, ale najwięcej zawdzięcza Titanicowi

Wszyscy lubimy czytać relacje z wypraw, zwłaszcza te, które kończą się niesamowitymi odkryciami w najdalszych zakątkach Ziemi. Oceanograf, weteran amerykańskiej marynarki wojennej i odkrywc...
Odnalazł ponad 100 wraków, ale najwięcej zawdzięcza Titanicowi
fot. Getty Images ; mat. prasowe

Rory Golden zwraca również uwagę na to, że film pokazuje jeden z kotłów, który spadł na dno oceanu, gdy statek rozpadł się na dwie części. To ten sam kocioł, który po raz pierwszy zauważono podczas identyfikacji wraku Titanica w 1985 roku. Naukowcy dodają jednak, że analizując materiały sprzed lat i film z tego roku zauważyli, że wrak ulega zniszczeniu w szybkim tempie. Niektórzy eksperci szacują, że w ciągu kilkudziesięciu lat po legendarnym Titanicu pozostaną tylko zdjęcia.

OceanGate Expeditions planuje kolejne misje do wraku Titanica. Możemy więc się spodziewać następnych, być może dłuższych filmów w wysokiej rozdzielczości z wrakiem w roli głównej. Naukowcy mają nadzieję, że materiał pomoże dokładnie określić tempo rozpadu statku. Firma zapewnia, że następna ekspedycja odbędzie się już w 2023 roku.

Reklama

Źródło: CNN, Business Insider.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama