Zjawiskowa rekonstrukcja 3D angielskiego zamku w Dover. „Poziom szczegółowości jest zdumiewający”
Ponad 800 godzin trwały prace nad spektakularną rekonstrukcją zamku w Dover. Pokazuje, jak wyglądała twierdza w 1216 roku, przed poważną destrukcją. Poziom szczegółowości trójwymiarowego modelu jest zdumiewający.
W tym artykule:
- Zamek w Dover. Rekonstrukcja, ale tylko cyfrowa
- Pierwsza wojna baronów i destrukcja zamku w Dover
- Cyfrowa rekonstrukcja zamku w Dover
Zamek w Dover jest położony w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Kent nad kanałem La Manche. Była to strategiczna lokalizacja, strzegąca najkrótszej drogi morskiej prowadzącej z Wielkiej Brytanii do Europy.
Zamek w Dover. Rekonstrukcja, ale tylko cyfrowa
Organizacja English Heritage zarządzająca zabytkami w tym kraju ogłosiła właśnie, że przygotowała najbardziej dokładną rekonstrukcję twierdzy z czasów jej świetności w początku XIII wieku. Cyfrowy model przygotowywano ponad 800 godzin. Ukazuje wiele elementów zamku, które dawno zostały zniszczone.
Są to między innymi oryginalne wejście do zamku w Dover, wiele zniszczonych wież i dawno nieistniejące mury obronne. Można ją zobaczyć na nowo oddanej dla turystów trasie zwiedzania twierdzy, którą nazwaną Dover Castle Under Siege (Zamek Dover w czasie oblężenia).
Pierwsza wojna baronów i destrukcja zamku w Dover
W latach 1215–1217 w Anglii szalała wojna domowa. Walczyli między sobą Jan bez Ziemi i zbuntowani baronowie, których wspierała armia przyszłego króla Francji Ludwika VIII Lwa. Dowodził nią Robert Fitzwalter. Wojna była spowodowana odmową króla wprowadzenia w życie Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta), chociaż był to też konflikt o władzę między dynastiami.
W 1216 roku załoga zamku w Dover pozostała lojalna wobec Jana. Była to wówczas potężna forteca, która została znacznie rozbudowana i wzmocniona w ciągu kilku dekad. System obrony zamku był bardzo złożony. W zasadzie jedyna droga ataku wiodła od północy, gdzie znajdowała się główna brama zamku.
Taką trasę obrały też siły francuskie i rebelianckie, które ostatecznie przedarły się do zewnętrznego podzamcza. Jednak ani pierwsze oblężenie zamku w 1216, ani to w 1217 nie zakończyło się sukcesem. Obrońcy kierowani przez świetnego wojownika i lidera, Huberta de Burgh, nie dali się pokonać.
Cyfrowa rekonstrukcja zamku w Dover
Nowy trójwymiarowy model twierdzy pokazuje, gdzie pierwotnie znajdowało się wejście, bronione przez podwójną wieżę bramną. Drewniany most prowadził do barbakanu, czyli ufortyfikowanego punktu obronnego strzegącego podejścia do bramy. Świetnie zachowanym barbakanem z terenu Polski jest ten z Krakowa, chociaż z późniejszych czasów.
Na zamku w Dover odkryto mroczne wrota. Wyryto na nich drastyczne sceny
Drewniane drzwi pokryte makabrycznymi rytami przedstawiającymi egzekucje odkryto na zamku w Dover w Anglii. Powód powstania niezwykłych „zdobień” nie jest jasny. Ale naukowcy mają swoje pr...– Kiedy spojrzysz nad model, zamek w Dover niemal powstaje z popiołów oblężenia w 1216 roku. Poziom szczegółowości jest zdumiewający – przekonuje historyk Paul Pattison z English Heritage. Tak twierdza wyglądała w chwili spokoju przez krwawym oblężeniem.
Pattison dodał, że stworzenie tego modelu zajęło miesiące badań, rozważań i trudnych decyzji. Wykonano go w oparciu o zapisy historyczne, plany i mapy, a także badania archeologiczne, topograficzne i skanowanie laserowe. – Zbadaliśmy teren zamku wzdłuż i wszerz, aby ten model był jak najdokładniejszy – podkreśla naukowiec.
Co ciekawe, po oblężeniu zamek ponownie ufortyfikowano, gdyż zniszczenia były duże – zrobiono to naprawdę za wysoką cenę, tak aby nigdy nie udało się go zdobyć. Wiele z tych umocnień przetrwało do dziś, ale nie było do końca jasne, jak zamczysko wyglądało początkowo.
– Stworzenie tego cyfrowego modelu zamku Dover było onieśmielającą perspektywą, głównie biorąc pod uwagę samą skalę twierdzy – jest największa w kraju pod względem powierzchni – komentuje Bob Marshall, ilustrator architektury w English Heritage. Przyznał, że dzięki dużej ilości danych udało mu się stworzyć rekonstrukcję o wysokim standardzie dokładności.
Źródło: English Heritage.