Złote języki i paznokcie w grobowcach. Tych ludzi pochowano niczym królów
Archeolodzy odnaleźli zjawiskowy grobowiec, w którym pochowano człowieka wraz z wytwornymi i bogatymi darami grobowymi. Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Al-Bahnasa.
Spis treści:
- Fascynujące odkrycie w Al-Bahnasa w Egipcie
- Setki mumii wraz z bogatymi darami grobowymi
- Archeolodzy odnaleźli 13 złotych języków i złote paznokcie
- Mumie pochodziły z okresu dynastii Ptolemeuszy
Starożytny Egipt, kolebka jednej z największych cywilizacji w historii ludzkości i miejsce, w którym narodziło się wiele niezwykłych innowacji. To również kraina pełna wyrafinowanych tradycji i mistycznych rytuałów związanych z mumifikacją i balsamowaniem zmarłych. Archeolodzy od wieków badają egipskie doliny w poszukiwaniu skarbów pradawnego Egiptu, aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym kraju.
Fascynujące odkrycie w Al-Bahnasa w Egipcie
I chociaż wydawać się może, że historycy na wylot poznali starożytny Egipt i Egipcjan, wciąż dochodzą do nas wieści o kolejnych odkryciach znad Nilu. Tym razem badacze prowadzili wykopaliska na stanowisku archeologicznym Al-Bahnasa w prowincji Minja w środkowym Egipcie. Miejsce to jest znane głównie dzięki odkryciu ogromnej liczby tekstów papirusowych.
Pierwsze wykopaliska w Al-Bahnasa rozpoczęły się w styczniu 1897, a ich autorami byli Bernard P. Grenfell i Arthur S. Hunt. Teksty pochodziły z okresów od I wieku p.n.e. do X wieku n.e. W ciągu kilku miesięcy odnaleziono prawie dwie tony papirusów, które wysłano później do Anglii. To potężne egipskie archiwum kryje jednak więcej tajemnic.
Setki mumii wraz z bogatymi darami grobowymi
Naukowcy odkryli tutaj ostatnio strukturę grobową, która była misternie zdobiona inskrypcjami, a także rycinami przedstawiającymi sceny rytualne. Grobowiec miał w sumie trzy komory grobowe i pochowano tu ok. 300 mumii. Na ścianach widniały wizerunki bóstw Anubisa, Ozyrysa, Atum i Nut. Ponadto odkryto tam cztery wapienne sarkofagi.
– Mumie zostały ułożone skrupulatnie, co sugeruje podobieństwa praktyk pochówku. Inny szyb grobowy prowadził do podobnie zdobionych komór, z których jedna należała do osoby zidentyfikowanej jako „Wen Nefer”. Na jednej ze ścian grobowca przedstawiono właściciela wraz z rodziną, składającego ofiary bóstwom egipskim – wyjaśnia dr Esther Pons Mellado, kierowniczka badań i archeolożka z Hiszpanii.
Archeolodzy odnaleźli 13 złotych języków i złote paznokcie
Okazało się, że niektóre mumie złożono wraz z bogatymi darami grobowymi. Uczeni odkryli również w kilku złote paznokcie, a także trzynaście złotych języków. – Mumie pochodzą z okresu Ptolemeuszów. Złote języki w ustach symbolizowały przygotowanie do życia pozagrobowego – powiedział dr Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.
Jedna mumia miała nawet dwa złote języki. W tym samym miejscu odnaleziono cenne przedmioty, takie jak terakota boga Harpokratesa, amulety przedstawiające egipskie bóstwa, takie jak Tot, Izyda i Horus, a także skarabeusza w kształcie serca. – To odkrycie to istotny element układanki historii tego regionu – dodał dr Khaled.
Mumie pochodziły z okresu dynastii Ptolemeuszy
Badacze podkreślają, że w Al-Bahansa po raz pierwszy odkryto ludzie szczątki, a także teksty i sceny rytualne, które zawierają wzmianki o bóstwach z tego okresu. – Te artefakty, wraz z wyszukanymi zwyczajami pogrzebowymi, dostarczają cennych informacji na temat wierzeń religijnych Ptolemeuszów – napisali w oświadczeniu archeolodzy odpowiedzialni za najnowsze znaleziska.
Ptolemeusze to dynastia pochodzenia macedońskiego, która władała starożytnym Egiptem w latach 304–30 p.n.e. A także w południowej Syrii, Libanie i Palestynie w latach 301–200 p.n.e. oraz na Cyprze do 58 p.n.e. i w latach 48–30 p.n.e. Nazwa pochodzi od imienia jej założyciela – jednego z wodzów armii Aleksandra Wielkiego – i kolejnych królów dynastii.
Co ciekawe, wcześniejsze wykopaliska ujawniły w ty regionie bazylikę bizantyjską, świątynię poświęconą Ozyrysowi, a także grobowce z okresu Saita, grecko-rzymskiego i rzymskiego. To potwierdzenie, że stanowisko było ważnym miejscem kultu religijnego dla wielu różnych kultur.
Źródło: Arkeonews