Pierwszy polski satelita. 13 lat temu roku rakieta Vega wyniosła na orbitę PW-Sat
PW-Sat zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej. Pierwszy polski satelita miał kształt sześcianu o wymiarach 100×100×113 mm i masie nie przekraczającej 1330 g. Jego misja trwała 20 miesięcy.
- Kazimierz Pasek, Łukasz Załuski
W tym artykule:
- Jakie były zadania satelity PW-Sat?
- Jak był zasilany pierwszy polski satelita?
- Czym był następca satelity PW-Sat?
- Ile Polska ma satelitów?
- Ile satelitów krąży wokół Ziemi?
Pierwszy polski satelita byt prostą konstrukcją. Gdy pracował na orbicie, nie mogły się od niego oddzielać żadne elementy. Nie miał silników manewrowych, nie wykorzystywał żadnych niebezpiecznych materiałów.
Jakie były zadania satelity PW-Sat?
Pierwszy polski satelita PW-Sat powstał na Politechnice Warszawskiej. Satelita miał 2 kluczowe zadania.
- Sprawdzenie systemu deorbitacji.
- Przetestowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych.
Deorbitacja to skierowanie satelity na orbitę inną niż robocza, która poprowadzi go do atmosfery (gdzie ulega zniszczeniu). System deorbitacji pozwala pozbyć się nieaktywnych satelitów, a tym samym zmniejszyć zagrożenie kosmicznymi śmieciami, które potrafią uszkodzić inne obiekty.
Jak zmienić orbitę obiektu, który nie może wykorzystać do manewrowania silników rakietowych? PW-Sat miał rozłożyć eksperymentalną konstrukcję – metrowej długości ogon, który w założeniach działał niczym „kosmiczny hamulec”, powodując zejście z orbity.
Jak był zasilany pierwszy polski satelita?
Boki ogona obłożone były elastycznymi panelami fotowoltaicznymi. Wykorzystując energię promieniowania słonecznego, panele produkują energię elektryczną, która może zasilać satelitę. Większość paneli ma jednak sztywną konstrukcję i dlatego zajmują dużo miejsca. Studenci chcieli sprawdzić, czy elastyczne zwijane ogniwa będą skutecznie działać w kosmosie.
W czasie misji pojawiły się jednak trudności. Zmienione parametry orbity spowodowały, że satelita przelatywał nad Polską, gdy znajdował się w cieniu planety. Przeprowadzane wtedy sesje łączności (planowane przy innej orbicie) zużywały duże zasoby energii. Panele satelity nie zostały ustabilizowane i nie miały jak generować energii. Po zużyciu baterii, satelita padł. 28 października 2014 roku uznano za dzień deorbitacji PW-Sata, a tym samym za zakończenie jego misji.
Oszałamiające zdjęcia Ziemi wykonane przez najnowszego satelitę NASA NOAA-21. Co można dostrzec z orbity?
Nasze orbitalne oczy widzą wszystko. Setki satelitów badawczych nieustannie przeczesują Ziemię i oceniają ziemską atmosferę, by zebrać możliwie pełne dane o naszej planecie. W listopadzie...Czym był następca satelity PW-Sat?
Ale to wcale nie był koniec studenckich prac nad satelitami. 3 grudnia 2018 roku z kosmodromu Vandenberg wystartowała rakieta Falcon 9. Na jej szczycie umieszczono 64 satelity od 34 klientów z 17 państw świata, w tym z Polski – studencki PW-Sat2.
Następca PW-Sata jest dwukrotnie większy i został zbudowany w standardzie CubeSat 2U (100x100x200 milimetrów, masa 2 kilogramy). Głównym eksperymentem misji ma być ponownie system deorbitacji. Tym razem zamiast ogona użyty został żagiel-spadochron – pozwolił on satelicie wyhamować i spalić się w atmosferze. Żagiel deorbitacyjny zbudowany został z folii mylarowej dziesięciokrotnie cieńszej niż ludzki włos.
Otwarcie żagla nastąpiło 29 grudnia 2018 roku. Satelita zdeorbitował 23 lutego 2021 roku, po 813 dniach na orbicie.
Ile Polska ma satelitów?
Obecnie na orbicie jest 10 polskich satelitów. Satelita PW-Sat2 był czwartym polskim satelitą na orbicie, po satelicie PW-Sat i dwóch naukowych satelitach Brite-PL1 Lem (wystrzelony w 2013 r.) oraz Brite-PL2 Heweliusz (2014 r.), zbudowanych w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Ile satelitów krąży wokół Ziemi?
Tylko do maja 2022 r. badacze z amerykańskiej organizacja non-profit Union of Concerned Scientists (Związek Zaniepokojonych Naukowców) zarejestrowali 5465 aktywnych satelitów na różnych orbitach Ziemi.