Astronomowie znaleźli kosmiczną kulę armatnią. To planeta wielkości Jowisza, która jest cięższa od ołowiu
Naukowcy natrafili na planetę, która jest absolutną rzadkością. Ma wymiary Jowisza, jednak jest od niego znacznie gęstsza. Co więcej – jest gęstsza nawet od ołowianej kulki.
W tym artykule:
- Planeta olbrzym czy brązowy karzeł?
- Jak ciężka może być planeta?
- Jak znaleziono planetę cięższą od ołowiu?
Ten niezwykły świat został nazwany TOI-4603b. Znajduje się 730 lat świetlnych od nas. Ma promień zbliżony do promienia Jowisza. Jest jednak od niego znacznie cięższy. Jego masa wynosi ok. 13 mas Jowisza.
Mając te dwie wielkości, z łatwością można policzyć gęstość globu. Wynosi ona 14,1 g/cm3. To prawie trzy razy więcej, niż wynosi gęstość Ziemi (5,51 g/cm3). I dziewięć razy więcej niż gęstość Jowisza (1,33 g/cm3). A nawet, co najbardziej zaskakujące, więcej niż gęstość ołowiu. Ołowiane kule, którymi dawniej nabijano broń palną, mają gęstość 11,3 g/cm3.
Glob gęstszy od ołowiu krąży bardzo blisko swojej gwiazdy. Obiega ją w zaledwie 7,25 dnia. Naukowcy opisali ten dziwny obiekt w artykule, który znajduje się na serwisie preprintów naukowych arXiv.org.
Planeta olbrzym czy brązowy karzeł?
– To jedna z najbardziej masywnych i najgęstszych planet-olbrzymów, jakie znamy – stwierdzili badacze, pracujący pod kierunkiem Akankshy Khandelwala z Laboratorium Badań Fizycznych w Indiach.
W atmosferze Jowisza przemieszcza się gigantyczna „fala gorąca” o temperaturze 700 st. C. Skąd się wzięła?
Niespodziewaną silną „falę gorąca” odkryto w atmosferze Jowisza. Zdaniem badaczy porusza się ona z bieguna północnego w kierunku równika w tempie tysięcy kilometrów na godzinę.TOI-4603b należy do rzadkiej kategorii planet, których formowanie się i ewolucja nie są jeszcze dobrze wyjaśnione. Nauka zna już kilka podobnych globów.
Są one tak ciężkie, że niemal zbliżają się do granicy, po przekroczeniu której mogłyby zamienić się w gwiazdę. A dokładniej – w tzw. nieudaną gwiazdę (ang. failed star), czyli brązowego karła. Materia w takich ciałach niebieskich jest bardzo mocno ściśnięta, a więc i bardzo gęsta.
Jak ciężka może być planeta?
Masa planety nie może rosnąć w nieskończoność. Powyżej pewnej granicy temperatura i ciśnienie panujące w jej środku będą tak wysokie, że zacznie tam zachodzić fuzja jądrowa. Atomy wodoru zostaną ściśnięte tak, że połączą się w hel. Jednocześnie będzie wydzielana gigantyczna energia, a gwiazda zacznie świecić. By ten proces zaszedł, obiekt musi mieć masę minimum 85 mas Jowisza.
Górny limit masy dla planet to 10–13 mas Jowisza. Jak widać, TOI-4603b znajduje się dokładnie na tej granicy. Co się dzieje, jeśli mamy do czynienia z globem jeszcze cięższym?
Jest to tak zwany obiekt gwiazdopodobny – brązowy karzeł. W jego środku nie dochodzi do fuzji wodoru. Za to dochodzi do fuzji deuteru: ciężkiego izotopu wodoru. Brązowe karły najprawdopodobniej powstają jak zwykłe gwiazdy. Czyli na skutek kolapsu grawitacyjnego części materii zebranej w obłoku molekularnym.
Jak znaleziono planetę cięższą od ołowiu?
O istnieniu TOI-4603b naukowcy dowiedzieli się dzięki obserwacjom prowadzonym przez należącego do NASA satelitę TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Służy on do poszukiwania planet pozasłonecznych. Zebrane dane pozwoliły wyliczyć promień i masę nietypowej egzoplanety.
Naukowcy konsekwentnie tak właśnie określają TOI-4603b w swojej pracy. Jednak zwracają też uwagę, że ten glob należy do bardzo niedużego zbioru pięciu obiektów, które znajdują się dokładnie na granicy między planetą a brązowym karłem. To oznacza, że TOI-4603b może dostarczyć wielu interesujących informacji o tym, jak formują się globy tego typu oraz układy, w których istnieją.
Badanie TOI-4603b wykazało, że orbita tej planety może się zmieniać. Jej gwiazda ma towarzysza – brązowego karła odległego od niej o 1,8 jednostki astronomicznej. Może on oddziaływać grawitacyjnie z TOI-4603b. To zaś może oznaczać, że planeta ta dawniej znajdowała się dalej od swojej gwiazdy, a teraz przesuwa się w jej stronę, zacieśniając orbitę.
Planety gazowe – jak zimne i gorące jowisze pomagają zrozumieć ewolucję systemów planetarnych
Jowisz, piąta planeta Układu Słonecznego. Planeta gazowa z rozbudowanym systemem księżyców. Układ planetarny wewnątrz układu planetarnego. Od jego imienia nazwano całą klasę planet gazo...Podobny obiekt – HATS-70b – ma masę 12,9 mas Jowisza, lecz jest nieco mniej gęsty niż TOI-4603b. Tak jak ona, prawdopodobnie cały czas przybliża się do swojej gwiazdy.
„Odkrywanie takich systemów da nam cenny wgląd w mechanizmy rządzące masywnymi planetami i pomoże nam lepiej zrozumieć, jak powstają i jak migrują” – napisali badacze.
Źródła: Science Alert, arXiv.org.