Kosmiczne jajko z niespodzianką - gigantyczna czarna dziura w centrum galaktyki [GALERIA]
Poruszające zdjęcie wykonane przez teleskop Hubble'a może przynieść nam zupełnie nowe spojrzenie na jedną z największych tajemnic wszechświata: czarne dziury.
1 z 5
Screen Shot 2016-02-22 at 08
W 2000 roku astronomowie badający gromadę A2014 (niebieska) znaleźli źródło emisji promieni roentgenowskich z wnętrza kilku czarnych dziur w rejonach, gdzie według ich informacji od dawna nie ma już gazów pozwalających na takie zjawiska. Spodzeiwali się, że odnajdą jedno źródło, a znaleźli aż sześć.
Fot. NASA/CXC/OCIW/P. MARTINI ET AL.
2 z 5
Screen Shot 2016-02-22 at 08
Połączone zdjęcie roentgenowskie ze zwykłym pokazujące jak wewnątrz galaktyki NGC 1068 uwalniany jest wielki obłok gorącego gazu z czarnej dziury wewnątrz niej. Według naukowców chmura porusza się z prędkością około 1,6 miliona kilometrów na godzinę, a jej kształt uwarunkowany jest pierścieniem chłodniejszych gazów, które otaczają czarną dziurę.
Fot. NASA/CXC/MIT/UCSB/P. OGLE ET AL./STSCI/A. CAPETTI ET
3 z 5
Screen Shot 2016-02-22 at 08
Astronomowie uważają, że to co widzimy na tym zdjęciu jest średniej wielkości czarną dziurą. Znajduje się ona 32 miliony lat świetlnych od Ziemi w galaktyce Messier 74 (M74). Ten obiekt emituje co jakiś czas fale promieni Roentgena w sposób, który wskazuje na istnienie czarnej dziury. Tego rozmiaru obiekty są bardzo rzadkie i naukowcy wciąż nie są pewni jak powstają.
fot. NASA/CXC/U. OF MICHIGAN/J. LIU ET AL./ NOAO/AURA/NSF/T. BOROSON
4 z 5
Screen Shot 2016-02-22 at 08
Widok centralnego obszaru gromady Perseusza pokazuje efekt działania relatywnie niedużej czarnej dziury. Zdjęcie wykonano w Chandra X-ray Observatory. Na jego podstawie astronomowie ustalili, że fale dźwiękowe wywołane wyrzutami energii wokół czarnych dziur podgrzewają otoczenie do takiego stopnia, że powstają z tego gwiazdy, w odległości nawet do 300 tysięcy lat świetlnych od samej dziury. Andrew Fabian z Uniwersytetu Cambridge opisuje to tak jakby ciepło wydzielane przez obszar wielkości paznokcia miał wpływ na powierzchnię całej kuli ziemskiej.
Fot. NASA/CXC/IOA/A. FABIAN ET AL.
5 z 5
Screen Shot 2016-02-22 at 08
Artystyczna wizja stworzona na podstawie danych z Chandra X-ray Obsevatory. Przedstawia galaktykę zawierającą kwazar. Na obrazie widać wyrzut wysokoenergetycznych cząsteczek rozciągający się na 100 tysięcy lat świetlnych z wnętrza czarnej dziury w centrum. Obiekt ten dzieli od Ziemi 12 miliardów lat świetlnych. fot. NASA/CXC/M. WEISS