Reklama

W tym artykule:

  1. Wielka szansa dla Polaków w kosmosie
  2. Jakie eksperymenty zostaną przeprowadzone na ISS?
  3. Sławosz Uznański. Drugi Polak w kosmosie
Reklama

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała siedem kontraktów z polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Planowane badania obejmą kwestie takie jak np. wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka oraz wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej.

Wielka szansa dla Polaków w kosmosie

Eksperymenty te będą realizowane w ramach Polskiej Misji na ISS. Ich przeprowadzenie to efekt porozumienia podpisanego przez Ministra Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną. To szansa na przeprowadzenie polskich eksperymentów w kosmosie. Będzie to dla Polski historyczne przedsięwzięcie. W misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej weźmie bowiem udział polski astronauta, dr inż. Sławosz Uznański. W ubiegłym roku Polak dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów jako astronauta projektowy ESA.

– Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikatową szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi – mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna, cytowany w komunikacie prasowym.

Czy napęd warp jest możliwy? Zdaniem naukowców jest szansa na superszybkie podróże kosmiczne

Kultowy „Star Trek” rozpalił wyobraźnię miłośników science-fiction. Nie tylko dlatego, że opowiada o kosmicznych przygodach grupy odkrywców. Technologie rodem z uniwersum „Star Treka..
Czy napęd warp jest możliwy? Zdaniem naukowców jest szansa na superszybkie podróże kosmiczne (ryc. Shutterstock)
Czy napęd warp jest możliwy? Zdaniem naukowców jest szansa na superszybkie podróże kosmiczne (ryc. Shutterstock)

Jakie eksperymenty zostaną przeprowadzone na ISS?

Oto lista lista zakwalifikowanych eksperymentów wg kolejności alfabetycznej:

  • ASTROMENTALHEALTH – to eksperyment badający wpływ izolacji kosmicznej na zdrowie psychiczne człowieka. Badania będą analizować interakcję ze środowiskiem, zmiany w stanie emocjonalnym i efektywności pracy, co może przyczynić się do opracowania lepszych systemów wsparcia psychologicznego dla załóg kosmicznych. Podmiot odpowiedzialny: Uniwersytet Śląski.
  • HUMAN GUT MICROBIOTA – skupia się na zmianach w mikrobiomie jelitowym astronautów podczas krótkotrwałej (dwutygodniowej) misji kosmicznej. Wyniki tych badań mogą wpłynąć na przyszłe strategie żywieniowe astronautów przebywających na niskiej orbicie okołoziemskiej w warunkach zredukowanej grawitacji i zapewnić utrzymanie ich zdrowia i wydajności w trakcie i po zakończeniu misji. Podmioty odpowiedzialne: WAT, Instytut Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej.
  • IMMUNE MULTIOMICS – jest eksperymentem mającym na celu zrozumienie, jak mikrograwitacja wpływa na układ odpornościowy człowieka. Analizując zmiany w ekspresji genów i badając procesy regulujące ekspresję genów w komórkach krwi, naukowcy spodziewają się odkryć, jak adaptacja do warunków kosmicznych wpływa na zdolność organizmu do obrony przed infekcjami. Podmioty odpowiedzialne: WAT, Instytut Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej.
  • LEOPARDISS – to projekt technologiczny, który demonstruje działanie zaawansowanej jednostki przetwarzania danych umożliwiającej zastosowanie rozwiązań sztucznej inteligencji w kosmosie. To badanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmicznych, gdzie autonomiczne systemy będą odgrywać coraz większą rolę. Podmiot odpowiedzialny: KP Labs.
  • SPACE VOLCANIC ALGAE – to eksperyment naukowy, który bada zdolność ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych, co będzie miało znaczenie w przyszłych misjach kosmicznych oraz zastosowaniu w obiegu zamkniętym i medycynie kosmicznej. Podmiot odpowiedzialny: Extremo Technologies.
  • WIRELESS ACOUSTICS – to eksperyment koncentrujący się na rozwoju systemów monitorowania hałasu na ISS. Celem jest stworzenie bezprzewodowych rozwiązań zdolnych do ciągłego monitorowania warunków akustycznych, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort załóg kosmicznych. Podmiot odpowiedzialny: Svantek.
  • YEAST TARDIGRADEGENE – w tym eksperymencie przetestowana zostanie przeżywalność zmodyfikowanych genetycznie drożdży (wzbogaconych białkiem niesporczaków) w warunkach mikrograwitacji. Badanie to ma na celu określenie możliwości użycia żyjątek jako biofabryk zarówno podczas podróży kosmicznych, jak i na Marsie czy na Księżycu. Podmiot odpowiedzialny: konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (lider), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Sławosz Uznański. Drugi Polak w kosmosie

Nasz astronauta, Sławosz Uznański, miał znaleźć się na orbicie na jesieni tego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego lot się opóźni.

Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie / Fot. ESA - P. Sebirot

– Oficjalny termin misji zostanie ogłoszony po skompletowaniu pełnego składu załogi. Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Kosmicznej i Axiom w tej sprawie – powiedziała w kwietniu National Geographic Polska Agnieszka Gapys, rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), pilotująca sprawę polskiej misji na ISS. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Reklama

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama