NASA ujawniła, co udało się przywieźć na Ziemię z asteroidy Bennu. „To naukowy skarb”
Wczoraj NASA oficjalnie potwierdziła, że misja Osiris-Rex zakończyła się sukcesem. Na Ziemię dotarły próbki z asteroidy Bennu. Czarny pył i kawałki skał zawierają podstawowe „cegiełki życia” – wodę i węgiel.

W tym artykule:
- Kosmiczny sukces
- Co przywieziono z asteroidy Bennu
- Dalsze badania materiału z Bennu
- Ćwierć kilograma asteroidy
Kapsuła z materiałem pozyskanym z powierzchni Bennu wylądowała na pustyni w Utah 24 września tego roku. Przez następne dwa tygodnie próbki z mającej 4,5 mld lat asteroidy były badane przez naukowców. Wczoraj NASA przedstawiła wstępne wyniki analiz. Okazuje się, że kawałki skał z Bennu zawierają duże ilości węgla i wody. Dante Laurett z Uniwersytetu Arizony w Tuscon powiedział reporterom zgromadzonym na konferencji prasowej w Johnson Space Center (JSC) w Houston, że na Ziemię dotarł „naukowy skarb”.
Kosmiczny sukces
Misja sondy Osiris-Rex to wielki sukces. Po pierwsze, mimo pewnych trudności, z powierzchni asteroidy Bennu udało się zebrać próbkę tamtejszych skał. Po drugie, po trzyletniej podróży sonda wróciła bez kłopotów na Ziemię. Następnie zaś zrzuciła kapsułę z pojemnikiem zgodnie z planem. Dzięki temu cenna zawartość wylądowała dokładnie tam i dokładnie wtedy, kiedy się jej spodziewano.
To nie koniec dobrych wiadomości. Ostrożny plan zakładał, że z Bennu uda się przywieźć 60 g regolitu. Po otworzeniu kapsuły – w specjalnie do tego celu zbudowanych pomieszczeniach w JSC – okazało się, że w środku znajduje się spora niespodzianka.
Co przywieziono z asteroidy Bennu
Wewnątrz kapsuły odkryto znacznie więcej materiału niż przewidywali naukowcy. Widać to na zdjęciach pokazanych przez NASA. Dodatkowy czarny pył pochodzący z dalekiej asteroidy zgromadził się wokół pokrywy pojemnika. Było go tak dużo, że – by nic nie stracić – opóźniono badanie właściwych próbek zamkniętych w środku.
Naukowcy zaznaczają, że na razie przeprowadzili jedynie wstępne analizy. Jednak już one wykazały, że materiał z Bennu zawiera ogromne ilości węgla. Pierwiastek ten stanowi pięć procent wagi całej próbki. Okazało się też, że w skład minerałów, z których zbudowana jest Bennu, wchodzi woda.
Już te wyniki wspierają teorię, że podstawowe „cegiełki”, z jakich składa się życie na Ziemi, pochodzą z kosmosu. Bez węgla i wody nie byłoby roślin, zwierząt i nas samych. – Ten materiał to marzenie astrobiologa – powiedział Daniel Glavin, cytowany przez phys.org.

Dalsze badania materiału z Bennu
Na razie naukowcy przeprowadzili tylko kilka testów, m.in. z pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego i tomografu komputerowego. Prawdziwa praca dopiero się zacznie, zapowiedział Bill Nelson, administrator NASA, i potrwa dekady. – Próbka dotarła na Ziemię, ale nadal jest bardzo dużo nauki do zrobienia – stwierdził Nelson podczas konferencji prasowej. – Nauki, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.
Badania materiału z Bennu mają dwa główne cele. – Prawie wszystko, co robimy w NASA, to próba odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i skąd pochodzimy – mówił Nelson. Analiza regolitu tak starego jak Ziemia może powiedzieć nam sporo o naszej planecie; o tym jak się formowała i jak znalazł się na niej materiał, z którego następnie powstało znane nam życie.
– Misje takie jak Osiris-Rex zwiększają również naszą wiedzę o asteroidach, które mogłyby zagrozić Ziemi – dodał Nelson.
Ćwierć kilograma asteroidy
Misja Osiris-Rex nie jest pierwszą, której udało się przywieźć na Ziemię fragmenty kosmicznych skał. Wcześniej dwukrotnie dokonali tego Japończycy. Pozyskali oni mikroskopijną ilość materiału z asteroidy Ikotawy w 2010 r. i łyżeczkę z Ryugu w 2020 r. Sonda Hayabusa2, która dotarła na tę drugą asteroidę, wróciła na Ziemię z 5,4 g regolitu.
Bennu okazała się znacznie bardziej gościnna. Naukowcy szacują, że po siedmiu latach od początku misji znaleźli się w posiadaniu 250 g materiału z asteroidy. 70% próbki pozostanie w Houston do badań naukowych. Reszta trafi do takich ośrodków jak Smithsonian Institution, Space Center Houston i Uniwersytet Arizony. Tam będą udostępniane publiczności.
Natomiast misja sondy Osiris-Rex nadal trwa. Po zrzuceniu kapsuły z pojemnikiem sonda zaczęła lecieć w kierunku planetoidy Apophis. Ma się do niej zbliżyć w 2029 r., kiedy obiekt ten będzie najbliżej Ziemi.
Źródło: NASA, phys.org, Guardian
Nasz ekspert
Magdalena Salik
Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa