Reklama

W tym artykule:

  1. Zdjęcia Ziemi od bieguna do bieguna
  2. Metan widziany z kosmosu
  3. Woda na planecie
Reklama

Co można zauważyć na tym najnowszym globalnym zdjęciu Ziemi, wykonanym przez satelitę środowiskowego NOAA-21? Turkusowe morza otaczające Kubę, pożary w północnych Indiach, a nawet morskie glony rozrastające się w pobliżu osad ludzkich.

Składające się na tę niezwykłą mozaikę zdjęcia Ziemi zostały wykonane 5 i 6 grudnia 2022 r. przez umieszczoną na NOAA-21 kamerę Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS). Satelita ma cztery główne instrumenty, w tym:

  • Advanced Technology Microwave Sounder (ATMS), czyli skaner wielotorowy z 22 kanałami. Instrument pozwala na tworzenie profili wilgotności atmosferycznej i temperatury do prognozowania pogody w czasie rzeczywistym. Zapewnia też ciągłość pomiarów do monitorowania klimatu.
  • Cross-track Infrared Sounder (CrIS) ma wytwarzać wysokiej rozdzielczości trójwymiarowe profile wilgotności, ciśnienia i temperatury. Pomogą one naukowcom ulepszyć modele pogody i będą wykorzystywane zarówno w krótko-, jak i długoterminowym prognozowaniu. Ale przede wszystkim pomogą lepiej zrozumieć regularne zjawiska klimatyczne, takie jak El Niño i La Niña.
  • Ozone Mapping and Profiler Suite (OMPS), czyli zestaw trzech instrumentów hiperspektralnych, mających badać warstwę ozonową.
  • Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS), czyli instrument dzięki któremu uzyskaliśmy najnowsze, niezwykle zdjęcie Ziemi. VIRS wykonuje globalne obserwacje parametrów lądu, oceanu i atmosfery w zakresie widzialnym i podczerwonym w wysokiej rozdzielczości.

Zdjęcia Ziemi od bieguna do bieguna

NOAA-21 jest drugim satelitą z serii Joint Polar Satellite System, którego celem jest zapewnienie globalnych zobrazowań Ziemi. Wcześniejszy satelita JPSS, obecnie znany jako NOAA-20, został wystrzelony w listopadzie 2017 roku.

Ziemia ciekawostki. Jak powstała nasza planeta, czemu jest niezwykła i jaki koniec ją czeka?

Trzecia skalista planeta w Układzie Słonecznym, czyli Ziemia, to wyjątkowy glob. To jedyne miejsce w kosmosie, o którym wiadomo, że istnieje na nim bardzo zróżnicowane życie biologiczne. My...
Ziemia ciekawostki. Jak powstała nasza planeta, czemu jest niezwykła i jaki koniec ją czeka? (fot. Ana Fernandez/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ziemia ciekawostki. Jak powstała nasza planeta, czemu jest niezwykła i jaki koniec ją czeka? (fot. Ana Fernandez/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Satelity krążą od bieguna do bieguna, obserwując całą powierzchnię Ziemi dwa razy dziennie. Przemieszczają się na wysokości 824 kilometrów nad Ziemią z prędkością 27 360 km/godz. i przekraczają równik 14 razy dziennie. Kolejny satelita systemu ma zostać wystrzelony w 2027 r.

Metan widziany z kosmosu

Satelity NOAA nie są, rzecz jasna, jedynymi, których celem jest monitorowanie zmian środowiskowych. Prowadzony przez grupę Carbon Mapper najnowszy projekt środowiskowy wykorzysta dane z instrumentu EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation), umieszczonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by stworzyć mapę emisji metanu.

Według NASA ten gaz odpowiada za 25 proc. skutków globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka. Projekt ma skupić się na ocenie składowisk odpadów na całej planecie i wskazać te, które emitują metan w największej ilości. Inicjatywa może pomóc zmniejszyć stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, ograniczając w ten sposób zmiany klimatu.

Woda na planecie

Natomiast w piątek, 16 grudnia 2022 r. z bazy sił kosmicznych Vandenberg w środkowej Kalifornii został wystrzelony satelita Surface Water and Ocean Topography (SWOT). Jego zadaniem jest zbadanie aż 90 proc. wody na planecie.

7 faktów na temat globalnego ocieplenia, które trzeba znać

Temperatury rosną, lata są coraz bardziej upalne, a susze coraz dotkliwsze. Globalne ocieplenie nie jest mitem. Nauka podpowiada nam, jak możemy stawić czoło katastrofalnym zmianom klimatu.
Ocieplenie klimatu przyczyniło się do wyschnięcia jeziora Poopó w Boliwii
fot. Josh Haner, New York Times/Redux

Największe zainteresowanie badaczy budzi interferometr radarowy w paśmie Ka (KaRIn). Zaprojektowany został do precyzyjnych pomiarów wysokości wody w słodkowodnych obszarach Ziemi i w słonym oceanie. KaRIn zobaczy wiry, prądy i inne cechy oceanu o średnicy mniejszej niż 20 kilometrów. Będzie również zbierać dane na temat jezior i rzek.

Dane dostarczone przez SWOT mają pomóc rozwiązać niektóre z najbardziej palących problemów klimatycznych naszych czasów. Pomogą też nam przygotować się na globalne ocieplenie.

Reklama

Źródła: NASA, phys.org.

Nasz ekspert

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana z magazynami portali Gazeta.pl oraz Wp.pl. Współautorka książek „Człowiek istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”.
Reklama
Reklama
Reklama