Pierwsza polska misja naukowo-technologiczna na stację kosmiczną ma już nazwę i oficjalną naszywkę
Ignis, czyli z łaciny ogień – taką nazwę nadano polskiej misji kosmicznej z udziałem astronauty projektowego Sławosza Uznańskiego. Oficjalny patch (naszywka), stanowiący jednocześnie emblemat całej misji, łączy nasze godło, Tatry i potrzebę wzniesienia się ku gwiazdom.
Spis treści:
Dzisiaj w trakcie konferencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii ogłoszono nazwę i pokazano naszywkę polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański tak napisał o tym wydarzeniu:
– To symbol naszego nowego początku w lotach kosmicznych. Iskra innowacji. Po 46 latach od ostatniego polskiego załogowego lotu w kosmos wkraczamy w nową erę – z pierwszą polską misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Ignis, czyli ogień
Dodał, że misja Ignis jest kamieniem milowym dla polskiego przemysłu, technologii i nauki. Umacnia pozycję Polski jako kraju o zaawansowanej technologii wśród czołowych gospodarek świata.
– Symbolem misji Ignis jest biały orzeł rozpościerający skrzydła, który wyraża ogromny rozwój gospodarczy i technologiczny Polski w ostatnich 30 latach. Jego biało-czerwone skrzydła nawiązują do polskiej flagi. Srebrna linia na górze to horyzont symbolizujący nowy początek w polskiej eksploracji kosmosu. Widoczna na nim konstelacja Tarczy Sobieskiego to gwiazdozbiór, który gołym okiem możemy dostrzec na nocnym niebie. To także wspomnienie jego odkrywcy, polskiego astronoma – Jana Heweliusza – tłumaczy astronauta.
Dodajmy, że drugie “i” w nazwie Ignis odnosi się do powszechnie używanego akronimu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli „ISS”. Stacja będzie platformą do testowania naszych technologii.
Orzeł i Orla Perć
Natomiast nad skrzydłami orła można rozpoznać zarys Orlej Perci, najtrudniejszego pasma górskiego w Tatrach. Orla Perć, według Sławosza Uznańskiego, ma odzwierciedlać wytrwałość Polaków w pokonywaniu wyzwań na drodze postępu.
Ogon orła to płomień symbolizujący talent, zapał i motywację Polaków – naukowców, inżynierów, nauczycieli – wszystkich obywateli kształtujących naszą przyszłość. – Razem jesteśmy ogniem. Wspólnie tworzymy Ignis – podsumowuje astronauta projektowy ESA.
Przypomnijmy, że polska misja naukowo-technologiczna na ISS Ignis została ogłoszona w 2022 roku. Zdaniem misji jest przetestowanie polskich technologii na pokładzie orbitalnego laboratorium. W sumie Sławosz Uznański, drugi polski astronauta, przeprowadzi na ISS 13 wytypowanych polskich eksperymentów.
Inną istotną częścią misji będzie edukacja. O bogatym programie skierowanym do polskich uczniów i nauczycieli opowiadała nam już Anna Bukiewicz-Szul, kierująca tę częścią misji.
Start nie wcześniej niż w kwietniu 2025
Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, ogłosił w trakcie konferencji, że misja odbędzie się wiosną 2025 r., ale nie wcześniej niż w kwietniu. Lot zostanie zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a umożliwi go Polsce amerykańska firma Axiom Space.
W ramach prywatnej misji kosmicznej Axiom Mission 4 (lub Ax-4), która potrwa 14 dni, astronauci, w składzie – Peggy Whitson ze Stanów Zjednoczonych w roli dowódcy misji, Shubhanshu Shukla z Indii, Tibor Kapu z Węgier oraz Sławosz Uznański – polecą na ISS na pokładzie kapsuły Crew Dragon od Space X. W kosmos wyniesie ją rakieta Falcon 9, a lot rozpocznie się w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.