Psychodeliki pomogą w eksplorowaniu kosmosu? Naukowcy proponują kontrowersyjne rozwiązanie
Psychodeliki coraz częściej stają się obiektem zainteresowania naukowców. Czy znajdą zastosowanie w kosmicznych podróżach?

W tym artykule:
- Psychodeliki na orbicie i poza nią
- Co nauka mówi o środkach psychodelicznych?
- Czy to przyszłość kosmicznych eksploracji?
Środki psychodeliczne wzbudzają wiele kontrowersji, jednak naukowe podejście do nich cały czas się zmienia. Według dr hab. Krystyny Gołembiowskiej, biolożki i neurofarmakolożki, „psychodeliki powinno się badać i w miarę możliwości wprowadzać je do zastosowań w terapiach”. Na popularności zyskują też teorie mówiące o tym, że ewolucja może być zasługą psychodelików.
Psychodeliki na orbicie i poza nią
Choć ich działanie nadal nie jest w pełni przebadanie, niektórzy naukowcy proponują astronautom zażywanie związków halucynogennych na orbicie. Miałoby to im pomóc w między innymi w radzeniu sobie z ekstremalną presją psychiczną i fizyczną związaną z ekstremalnymi podróżami w kosmos.
Pomysł wyszedł od naukowców niebadających kosmosu na co dzień. Są przedstawicielami prywatnej firmy biotechnologicznej, która szuka nowych zastosowań dla alg i grzybni. To dużo tłumaczy, zwłaszcza że polityka NASA zakłada zerową tolerancję wobec narkotyków. Pomagają czy nie, ale grzyby halucynogenne i inne psychodeliki to wciąż środki odurzające.
Autorzy artykułu opublikowanego na łamach czasopisma „Frontiers in Space Technologies” twierdzą, że „psychodeliki mogą być dla długotrwałych podróży kosmicznych w XXI wieku tym, czym cytrusy były dla dalekich podróży morskich w XVIII wieku – przełomem i ułatwieniem”. Wówczas owoce okazały się rozwiązaniem problemu szkorbutu.
Co nauka mówi o środkach psychodelicznych?
Pomysłodawcy wysyłania psychodelików w kosmos podpierają się przedklinicznymi badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach. Naukowcy odkryli, że zawarta w halucynogennych grzybach psylocybina może pomóc złagodzić poznawcze skutki podróży kosmicznych. Miałaby to robić poprzez zwiększenie neuroplastyczności i tworzenie nowych neuronów. Jak dotąd podobnych efektów nie zaobserwowano jednak u ludzi. Psychodeliki miałyby też wzmacniać zdrowe bakterie jelitowe i przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi promieniowania kosmicznego na mikrobiomy astronautów.
Autorzy badań nie poprzestają na domniemanych prozdrowotnych skutkach zażywania psychodelików w kosmosie. W ich sugestiach pojawia się też informacja, jakoby leki zawierające substancję o nazwie DMT miały przygotować astronautów na spotkanie z kosmitami. Dlaczego? Pacjenci zażywający takie leki mają regularnie zgłaszać, że widzą jakieś dziwne „istoty”. Takie doświadczenia miałyby „zapewnić pewne ograniczone przygotowanie” na spotkania z pozaziemskimi formami życia. Warto przy tym pamiętać, że zdaniem niektórych uczonych jeśli kosmici istnieją, to przypominają sztuczną inteligencję.
Wlk. Brytania: psychodelik DMT jest testowany w leczeniu depresji
Agencja regulująca rynek leków na Wyspach, MHRA, dopuściła użycie dimetylotryptaminy (DMT) w testach klinicznych mających ocenić sens stosowania i dawkowanie tego środka psychodelicznego w ...
Czy to przyszłość kosmicznych eksploracji?
Artykuł wywołał spore kontrowersje w świecie nauki. I choć jego autorzy powołują się na inne prace naukowe, ich wnioski idą nieco za daleko. Przykładowo, podpierając się użyciem psylocybiny jako narzędzia do łagodzenia stresu egzystencjalnego u pacjentów z terminalnym rakiem, twierdzą, że podróżnicy kosmiczni mogą stanąć w obliczu sytuacji, w której „powrót na Ziemię jest niemożliwy, a śmierć w kosmosie jest nieunikniona”. Psychodeliki miałyby więc pomóc im w pogodzeniu się z kryzysową, stresującą sytuacją.
Przyszłość opisana przez naukowców wydaje się na razie mało prawdopodobna. Ich sugestie są spekulacjami. Wciąż nie ma naukowych dowodów na poparcie bezpiecznego stosowania leków psychodelicznych w kosmosie.
Warto również pamiętać o tym, że ludzki organizm różnie reaguje na psychodeliki. Dlaczego? Dr Charles Grob tłumaczy w książce „Czy psychodeliki uratują świat?”, że „gdy ludzie nie dbają o optymalne nastawienie i otoczenie, mogą doświadczać niepożądanych reakcji psychologicznych”.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa