Reklama

W tym artykule:

  1. Kontrowersyjne stroje rosyjskich kosmonautów
  2. Czy to był dyplomatyczny gest?
  3. Rosjanie w kosmosie. Czy wojna wpłynie na ich pozycję?
Reklama

Wojna w Ukrainie trwa od ośmiu lat, jednak dopiero po inwazji rosyjskiej 24 lutego oczy świata zwróciły się ku wschodniej Europie. Heroiczna postawa Ukraińców walczących o utrzymanie niepodległości budzi szacunek opinii publicznej. Z kolei niemal każde oficjalne wystąpienie Rosjan – nie tylko polityków, ale też artystów czy sportowców – jest analizowane przez dyplomatów i specjalistów od mowy ciała. Tym razem pod lupę wzięto kosmonautów z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Napięta sytuacja na orbicie. Czy to koniec amerykańsko-rosyjskiej współpracy kosmicznej?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) miała być symbolem nowego ładu. Symbolem świata, w którym współpracę dla dobra ludzkości przedkłada się ponad waśnie i interesy narodowe. Tymczase...
Napięta sytuacja na orbicie. Czy to koniec amerykańsko-rosyjskiej współpracy kosmicznej? (NASA via Getty Images)
Napięta sytuacja na orbicie. Czy to koniec amerykańsko-rosyjskiej współpracy kosmicznej? (NASA via Getty Images)

Kontrowersyjne stroje rosyjskich kosmonautów

Protesty przeciw wojnie w Ukrainie są krwawo tłumione w rosyjskich miastach. Nie dziwne więc, że znani Rosjanie niechętnie krytykują działania Władimira Putina. Niemile widziana może być nie tylko krytyka Rosji, ale też wsparcie Ukrainy. W ostatnim czasie internauci i dziennikarze z całego świata zwrócili uwagę na kolory strojów rosyjskich kosmonautów. Część z nich twierdzi, że połączenie żółtego i niebieskiego nie jest przypadkowe.

Pojawienie się trzech rosyjskich kosmonautów – Olega Artemyeva, Denisa Matveeva i Siergieja Korsakowa – na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zainteresowało światowe media. Kenneth Chang z „New York Times” zasugerował, że kolory flagi Ukrainy na ich strojach nie są przypadkowe. W ostatnich tygodniach wiele osób okazało w ten sposób wsparcie Ukraińcom.

Teleskop Webba przesłał na Ziemię pierwsze ostre zdjęcie. Jest fantastyczne!

Po dopasowaniu poszczególnych części głównego lustra Teleskop Webba wykonał pierwsze ostre zdjęcie. Znajduje się na nim gwiazda odległa od Ziemi o 2 tys. lat świetlnych.
Teleskop Webba przesłał na Ziemię pierwsze ostre zdjęcie. Jest fantastyczne!
fot. NASA/STScl

Czy to był dyplomatyczny gest?

Rosjanie zaprzeczyli, jakoby ich stroje miały cokolwiek wspólnego z brutalną inwazją na Ukrainę. – W tym czasie, mimo że jesteśmy w kosmosie, jednoczymy się razem z naszym prezydentem i naszymi ludźmi – podkreślił Artemyev w oświadczeniu dla Associated Press.

Skąd więc pomysł na tak wyrazistą kolorystykę? Dziennikarza „Guardiana” donoszą, że rosyjscy kosmonauci wybrali żółty i niebieski kolor, żeby nawiązać do barw wspólnej macierzystej uczelni – Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. N.E. Baumana. Artemyev miał jednak inne tłumaczenie. W rozmowie z agencją AP twierdził, że o kolorze strojów przesądził nadmiar żółtego materiału w magazynie.

– Musieliśmy go użyć – skwitował. Astronom Jonathan McDowell przypomniał na Twitterze, że rosyjscy kosmonauci już wcześniej nosili żółte stroje.

Powstało najlepsze zdjęcie tajemniczych obiektów w kosmosie. Czym są ORC, czyli dziwne kręgi radiowe?

Używając danych zebranych przez radioteleskop MeerKAT naukowcy otrzymali najbardziej szczegółową fotografię tzw. dziwnych kręgów radiowych. To krok w stronę wyjaśnienia, czym są te zagad...
Powstało najlepsze zdjęcie tajemniczych obiektów w kosmosie. Czym są ORC, czyli dziwne kręgi radiowe? (fot. J. English (U. Manitoba)/EMU/MeerKAT/DES(CTIO))
Powstało najlepsze zdjęcie tajemniczych obiektów w kosmosie. Czym są ORC, czyli dziwne kręgi radiowe? (fot. J. English (U. Manitoba)/EMU/MeerKAT/DES(CTIO))

Rosjanie w kosmosie. Czy wojna wpłynie na ich pozycję?

Inwazja Rosjan na niepodległą Ukrainę zaburzyła nie tylko międzynarodowe relacje gospodarcze. Pod znakiem zapytania stanęła też dalsza współpraca Rosji z innymi krajami w kosmosie. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła w zeszłym miesiącu, że wdraża sankcje przeciw Rosji. M.in. na czas nieokreślony zawiesza misję na Marsa, która miała zostać wystrzelona na rosyjskiej rakiecie. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos straciła również kontakty z brytyjską firmą satelitarną.

Reklama

Oleg Artemyev, Denis Matveev i Siergiej Korsakow dołączyli na pokładzie ISS do dwóch innych Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca.

Reklama
Reklama
Reklama