Reklama

O FRB 121102 wiedziano od 2012 roku, ale dopiero w ostatnich 4 latach udało się ustalić schemat cyklu, według którego jest nadawany. Tyle właśnie trwały obserwacje brytyjskim radioteleskopem Lovella umieszczonym w obserwatorium Jodrell Bank. Okazało się, że odstęp czasowy między przekazami jest długi i wygląda następująco: 90 dni wielokrotnych emisji a potem 67 dni ciszy radiowej.

Reklama

Błyski radiowe FRB, czyli bardzo silne sygnały rejestrowane na falach radiowych, nie są czymś nowym. Ciężko je jednak badać, bo większość pojawia się raz, czasem w seriach. Niewiele jest tych, które wracają w stałych odstępach czasu. FRB 121102 jest drugim znanym sygnałem, który układa się w stały wzorzec. Pierwszym był 180916.J0158+65.

Nie wiemy dokładnie co powoduje błyski radiowe, choć dowody wskazują na typ gwiazd neutronowych zwanych magnetarami. Żeby mieć pewność i dotrzeć do źródła konieczna jest możliwość dokładnych pomiarów. Powtarzalność daje taką okazję. Wszystko wskazuje, że pochodzi z galaktyki karłowatej odległej od nas o 3 mld lat.

Zbierane od 5 lat dane na temat aktywności FRB 121102 pozwalają narzucić pewne ograniczenia na listę potencjalnych źródeł sygnału. Zdołano m.in. wykluczyć z kręgu podejrzanych systemy podwójne z orbitami krótkookresowymi. Za wydłużony cykl odpowiada najpewniej blokująca sygnał masywna gwiazda, czarna dziura lub bardzo gęsta gwiazda neutronowa.

Najnowsze obserwacje aktywności źródła błysku pochodzą z 17 sierpnia. Zespół pod kierunkiem Pei Wang z Narodowego Chińskiego Obseratorium Astronomicznego wychwycił serię 12 sygnałów przy pomocy największego na świecie teleskopu o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) zbudowanego w prowincji Kuejczou, w Pingtang.

Reklama

Według obliczeń chińskich astronomów cykl wynosi 156,1 dnia. Swoją analizę, bazującą na obserwacjach z lat 2019-2020, przedstawili w czasopiśmie ”The Astronomer's Telegram”. Przewidują, że faza aktywności zakończy się między 31 sierpnia a 9 września. Jeżeli FRB 121102 nadal będzie docierał do Ziemi po tym okresie, znaczy to, że kalkulacje trzeba powtórzyć.

Reklama
Reklama
Reklama