Sonda wyposażona była w dwa skaczące łaziki, które zeszły na powierzchnię kosmicznej skały i rozpoczęły rejestrację otoczenia. Jeżeli was jeszcze nie porwało (nas zdecydowanie tak!) to na dokładkę mamy jeszcze krótki film, który udostępniła japońska agencja kosmiczna JAXA.

Reklama

Zobaczcie jak wygląda kosmos z małej skały oddalonej od Ziemi o 160 milionów kilometrów!

Dwa łaziki, nazwane Rover 1A oraz Rover 2B, zostały wysłane na powierzchnię asteroidy 21 września, przywiozła je tam sonda Hayabusa2. Podróż na miejsce zajęła jej trzy i pół roku.

Każdy z łazików waży około kilograma, swoją budową przypomina puszkę na ciastka. Poruszają się po powierzchni Ryugu za pomocą skoków. Wewnątrz mają odważniki, które dzięki bateriom słonecznym są wprawiane w ruch wirowy i generują moc.

Użytkownik Twittera o pesudonimie Transferrins stworzył animację poklatkową ze zdjęć lądowania jednego z łazików.

Ryugu ma około 900 metrów średnicy, uważany jest za bardzo starą asteroidę typu C, której początki sięgają młodości Układu Słonecznego – ponad 4 miliardy lat temu. Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości naszego układu badając asteroidę, bo od zdjęć znacznie ważniejsze są próbki, które łaziki pobiorą z powierzchni i wnętrza skał.

Podejrzewa się, że Ryugu ma w sobie wodę, dlatego nazwano go imieniem magicznego pałacu położonego na dnie morza.

- Nie mogę znaleźć słów by opisać jak się cieszę – powiedział Yuichi Tsuda, szefo projektu potwierdzając szczęśliwe dotarcie łazików na miejscu – To niesamowite być człowiekiem i żyć w tym momencie kosmicznej eksploracji.

Reklama

Źródło: Science Alert

Reklama
Reklama
Reklama