Truskawkowa pełnia i półcieniowe zaćmienie Księżyca. Kiedy można je obserwować?
Czerwcowa pełnia księżyca nazywana jest truskawkowym, różanym albo gorącym Księżycem. W tym miesiącu w czasie pełni można będzie też zaobserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Co to oznacza i kiedy warto zerknąć w niebo?

- Katarzyna Grzelak
Truskawkowy Księżyc będzie można obserwować na niebie w piątek 5 czerwca, o godzinie 21:12. Tym razem możemy też mówić o superksiężycu lub superpełni.
A to dlatego, że zaledwie dwa dni przed tym, jak nasz naturalny satelita zaprezentuje się na niebie w całej okazałości, Księżyc osiągnął parygeum. Czyli znalazł się w punkcie swojej orbity położonym najbliżej Ziemi. A im bliżej naszego globu znajduje się srebrna tarcza, tym wydaje się większa i jaśniejsza.
5 czerwca, gdy Księżyc będzie wschodził, będziemy mogli zaobserwować jego półcieniowe zaćmienie. Będzie ono doskonale widoczne także w Afryce, wschodniej Europie, Azji i Australii. Obserwatorzy nieba zapowiadają, że zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:46 czasu polskiego, a w Polsce Księżyc wzejdzie ok. 20:54.
Faza maksymalnego zaćmienia będzie miała miejsce około 21.45, a zakończy się o 23:04. Na tym etapie ok. 57 proc. tarczy Księżyca znajdzie się w półcieniu Ziemi.
Pełnia Księżyca i zaćmienie Księżyca – gdzie i jak oglądać?
To drugie w tym roku zaćmienie półcieniowe Księżyca, jakie możemy obserwować nad Polską. Pierwsze miało miejsce w styczniu. Wówczas w cieniu Ziemi znalazło się blisko 90 proc. tarczy Księżyca, a całe widowisko trwało blisko 4 godziny.
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Ziemia między Słońcem a Księżycem sprawia, że mniej promieni słonecznych odbija się od powierzchni naturalnego satelity.
Cień ziemi nie jest jednak jednorodny, ze względu na rozmiar Słońca wyróżniamy w nim strefę głównego cienia i półcienia. W czasie piątkowej pełni Księżyc znajdzie się w strefie półcienia. Ta część srebrnej tarczy, która zostanie zasłonięta przez ziemski glob i pozbawiona dostępu do promieni słonecznych, będzie wyraźnie ciemniejsza.
Nazwa czerwcowej pełni – Truskawkowy Księżyc – pochodzi z tradycji Indian z Ameryki Północnej. Nadawali wszystkim pełniom nazwy, właściwe do czasu ich występowania. A czerwiec jest miesiącem zbioru truskawek.
Zarówno pełnię, jak i półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie można oglądać gołym okiem, ale oczywiście lornetka pozwoli przyjrzeć się niezwykłemu widowisku bliżej. Pod warunkiem, że nieba nie przesłonią chmury.
Katarzyna Grzelak
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa