W tym artykule:

  1. Rozmiar planety a jej wiek
  2. Kosmiczne pytania bez odpowiedzi
Reklama

Egzoplanety krążące wokół gwiazd innych niż Słońce zazwyczaj określane są jako małe lub wielkie. Spośród tysięcy z nich tylko niektóre może przyrównać do rozmiarów Ziemi – te z kolei nazywa się m.in. superziemiami. Termin wcale nie oznacza jednak, że panują na nich warunki zbliżone do ziemskich. Głównym kryterium pozostają rozmiary planet skalistych. Trevor David, astronom z Centrum Astrofizyki Obliczeniowej Instytutu Flatiron wskazuje na to, że rozmiar niektórych ciał niebieskich może zmieniać się z wiekiem.

Radioaktywny pluton z kosmosu w Pacyfiku. Jak trafił na Ziemię? Scenariuszy jest kilka

Rzadki pluton mógł zalegać w Oceanie Spokojnym nawet od 10 milionów lat. Na jego ślad trafili poszukiwacze złóż ropy naftowej.
Supernowa
fot. Getty Images

Autor badań podkreśla, że jego zespół nie wykazał związku przyczynowo-skutkowego i naukowcy nie mają pewności, czy starsze planety rzeczywiście kurczą się wraz z wiekiem, jednak uznali taki scenariusz za „najbardziej prawdopodobny”.

Rozmiar planety a jej wiek

Badacze kosmosu stworzyli listę ponad 700 egzoplanet, a następnie podzielili je na dwie grupy: starsze i nowopowstałe. O ile wśród „młodzieży” brakowało mniejszych planet, o tyle w pierwszej grupie było ich już całkiem sporo.

Dlaczego egozplanety kurczą się wraz z wiekiem? Naukowcy opracowali dwie prawdopodobne teorie. Pierwsza z nich dotyczy wysokoenergetycznego światła pochodzącego z młodych gwiazd, które może podpalić cząsteczki w górnych warstwach atmosfery planety. Druga mówi o cieple ze stopionego jądra, które podnosi temperaturę atmosfery do tego stopnia, że niektóre cząsteczki otrzymują wystarczającą ilość energii, żeby móc swobodnie wzlecieć w kosmos. Astronomowie nadal badają wpływ zderzenia asteroid na kurczenie się planet, jednak jak na razie taki scenariusz nie zgrywa się z ich danymi.

Kosmiczne pytania bez odpowiedzi

Powstawanie i formowanie planet nadal pozostaje zagadką dla ludzkości. Przykładowo, czasem skalista planeta znajduje się w pobliżu gazowego olbrzyma przerastającego ją czterokrotnie. Skoro są sąsiadami, to powinny powstać w ten sam sposób, a jednak tak nie jest.

Prognozy przewidują burze słoneczne w kosmosie. Ich skutki odczujemy na Ziemi

Kilka dni temu w kosmosie doszło do erupcji nazywanej koronalnym wyrzutem masy – miliony ton przegrzanego gazu wystrzeliły z powierzchni Słońca i przeleciały ponad 144 milionów km w kierunk...
Burza słoneczne
fot. Getty Images
Reklama

Analiza młodych, wciąż formujących się układów słonecznych pozwala częściowo zrozumieć, jak dzieje się, że niektóre planety mają ogromne atmosfery. Trevor David dodaje, że to prawdziwy wyścig z czasem, ponieważ planety muszą stosunkowo szybko stworzyć i utrzymać wokół siebie atmosferę po osiągnięciu wystarczającej masy. Ta obserwacja nadal nie wyjaśnia jednak różnic w powstawaniu poszczególnych egzoplanet i tego, jak zmieniają się z upływem czasu.

Reklama
Reklama
Reklama