Zobacz jak buduje się supernowoczesny teleskop! Następca Kosmicznego Teleskopu Hubblea dostanie swoje oko
Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że zakończył się montaż ostatniego z 18 segmentów zwierciadła dla Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubblea.
Segmenty zwierciadła zostały zamontowane na szkielecie teleskopu. Każdy z 18 segmentów ma średnicę 1,3 metra, kształt heksagonalny (sześciokątny) i wagę około 40 kg. Razem będą pracować jako teleskop o średnicy 6,5 metra. Pierwszy z segmentów zamocowano pod koniec listopada ubiegłego roku, a ostatni w środę 3 lutego b.r.
„Ukończenie montażu zwierciadła głównego jest istotnym krokiem w budowie teleskopu i zwieńczeniem ponad dekady wysiłków: projektowania, produkcji, testowania całego systemu tego zwierciadła. Przyczynił się do tego ogromny zespół ludzi” powiedział Lee Feinberg z NASA Goddard Space Flight Center w Maryland (USA), zarządzający elementami optycznymi teleskopu.
Teraz, gdy lustro główne zostało w pełni złożone, inżynierów i techników czeka montaż pozostałych elementów systemu optycznego teleskopu, w tym lustra wtórnego, a następnie staranne przetestowanie wszystkich elementów.
Prace nad budową teleskopu JWST można śledzić na żywo poprzez stronę internetową, bowiem obraz z kamery internetowej z hali montażowej NASA udostępnia pod adresem: http://www.jwst.nasa.gov/webcam.html.
Teleskop JWST jest przedstawiany jako naukowy następca Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, chociaż patrząc bardziej formalnie, będzie miał nieco inny zakres obserwowanych fal: od zakresu widzialnego, przez bliską podczerwień do średniej podczerwieni, podczas gdy jego poprzednik obserwuje w zakresie od bliskiego ultrafioletu, poprzez zakres widzialny, po bliską podczerwień. Teleskop będzie służył astronomom m.in. do badania najwcześniejszych gwiazd i galaktyk, które powstały we Wszechświecie po Wielkim Wybuchu, a także do badania ewolucji tych obiektów i pogłębienia naszej wiedzy o powstawaniu układów planetarnych.
Wystrzelenie teleskopu JWST jest planowane na 2018 r. Posłuży do tego rakieta Ariane 5, a start nastąpi z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Projekt budowy teleskopu jest prowadzony przez NASA we współpracy z ESA oraz Kanadyjską Agencją Kosmiczną.
Źródło: PAP
1 z 1

16-013a
Teleskop JWST wraz z 18 segmentami swojego zwierciadła głównego w hali montażowej w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland (USA).
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa