Atrakcje w Łodzi na lato – oto nasze top 10!
Już sama nazwa Łodzi kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem i letnimi atrakcjami. I choć w mieście nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można popływać łódką, przyjezdni i mieszkańcy na pewno nie będą się tu nudzić! Poniżej przedstawiamy top 10 miejsc w Łodzi, w których nie może Was zabraknąć w te wakacje.
- ŁÓDZKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA W NATIONAL-GEOGRAPHIC.PL
1. Manufaktura
Choć kompleks handlowo-rozrywkowy Manufaktura na mapie Łodzi widnieje zaledwie od nieco ponad piętnastu lat, szybko stał się wizytówką miasta. Oprócz sklepów znanych marek, w Manufakturze na klientów czeka szereg innych atrakcji: kino, muzea, restauracje, kawiarnie, siłownia, a latem nawet … miejska plaża. Szczególnego klimatu dodaje Manufakturze fakt, że architektura kompleksu nawiązuje do XIX-wiecznej fabryki Izraela Poznańskiego, która działała w tym miejscu przed rewitalizacją.
2. ULICA PIOTRKOWSKA
To jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie – ma ponad 4 kilometry długości. Znajdziemy tam wiele ciekawych miejsc, takich jak lokalne butiki czy punkty usługowe, klimatyczne podwórka, ale też restauracje i kawiarnie znanych marek. Spacer Piotrkowską warto rozpocząć na Placu Wolności, a następnie przejść deptakiem wśród kamienic, z których każda niesie ze sobą wyjątkową historię.
3. EC1
Amatorzy nauki z pewnością odnajdą się w przestrzeni dawnej elektrowni EC1, która obecnie mieści najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a także Centrum Nauki i Techniki. Cyklicznie odbywają się tu wydarzenia o różnej tematyce, a sama lokalizacja centrum – niedaleko dworca Łódź Fabryczna – zachęca do uwzględnienia go w planie wycieczki. .
4. ZOO I ORIENTARIUM
Wycieczka do zoo to zawsze dobry pomysł, który zadowoli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łódzkie zoo, oprócz często spotykanych w ogrodach zoologicznych gatunków i przestrzeni, ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. W kwietniu otwarto tu Orientarium – kompleks prezentujący zwierzęta i rośliny Azji Południowo-Wschodniej.
5. MUZEUM MIASTA ŁODZI W PAŁACU POZNAŃSKIEGO
Tuż obok łódzkiej Manufaktury znajduje się Muzeum Miasta Łodzi – zlokalizowane jest w zabytkowym, pięknie odnowionym Pałacu Poznańskiego. Można tu zobaczyć m.in. wystawę o tematyce Łodzi wielokulturowej i zapoznać się z historią miasta. Na tyłach Pałacu znajduje się piękny ogród – zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi można więc połączyć z odpoczynkiem wśród zieleni.
6. KSIĘŻY MŁYN
Księży Młyn był niegdyś największym kompleksem fabrycznym w Łodzi. Teraz to klimatyczny, ale wciąż stosunkowo mało popularny obszar w mieście, który cieszy się sławą „alternatywnego” i niebanalnego miejsca. Organizowane są tu wydarzenia kulturalne, pokazy mody czy targi rękodzieła, a odnowione przestrzenie pofabryczne kryją wiele klimatycznych i zielonych zaułków.
7. MONOPOLIS
Monopolis to stosunkowo nowy kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu – jego nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dzisiaj w Monopolis można spędzić idealne letnie popołudnie i wieczór – przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ARTGalerii. .
8. MUZEUM KINEMATOGRAFII I ALEJA GWIAZD – SZLAKIEM ŁODZI FILMOWEJ
Środowisko filmowe docenia Łódź również w kontekście tej dziedziny kultury – to tutaj mieści się renomowana Szkoła Filmowa, a przez cały rok organizowanych jest wiele wydarzeń branżowych, częściowo otwartych dla publiczności. Obok łódzkiej „filmówki” mieści się Muzeum Kinematografii, gdzie można zapoznać się z historią łódzkiego filmu.
9. CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA I ŁÓDZKI PARK KULTURY MIEJSKIEJ
Przemysł włókienniczy nieodłącznie kojarzy się z Łodzią. Historię tej dziedziny oddaje Centralne Muzeum Włókiennictwa, które mieści się w Białej Fabryce. Warto zobaczyć tam obecną wystawę Miasto-Moda-Maszyna. Po zwiedzaniu, dobrym miejscem na spacer może być Łódzki Park Kultury Miejskiej z charakterystyczną XIX-wieczną zabudową z domkami tkaczy i podmiejską willą letniskową.
10. ŁÓDZKIE MURALE I STREET ART
Charakterystycznym elementem łódzkich ulic jest street art – kilkadziesiąt murali zdobi ściany budynków Śródmieścia i innych dzielnic. Nieśpieszna przechadzka śladami łódzkiej sztuki ulicznej to dobry pomysł na letni spacer, który możemy połączyć z poznaniem prac znanych polskich i zagranicznych artystów.
Po więcej informacji na temat łódzkich atrakcji zapraszamy na stronę: www.lodz.travel.