Dyskretny urok, piękne zabytki, kuszący spokój. Mniej znane, niewielkie miasta Niemiec są niczym alternatywny świat, stojący w opozycji do zgiełku i pośpiechu metropolii.
Wybraliśmy dla was 10 niemieckich miejscowości, w których nie sposób się nie zakochać. [Kliknij w dowolne zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię]
- Redakcja
1 z 9
Muskau (Mużaków) – widok na Park księcia Pücklera wraz z zamkiem
Leżące przy granicy z Polską Muskau (Mużaków) znane jest z ogromnego parku w stylu angielskim, który swobodnie przekracza granice obu państw. Pełen zieleni teren to efekt podróży księcia Hermanna von Pücklera, który na początku XIX wieku podpatrzył w innych krajach Europy parki krajobrazowe i podobny postanowił założyć na swoich włościach. Park Mużakowski leżący zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.
2 z 9
Quedlinburg – Wzgórze Zamkowe wraz z Kolegiatą św. Serwacego
Miasteczko położone w Saksonii-Anhalt nie jest duże, ale ma za to długą historię. Zostało założone już w 992 roku! Szczęśliwym trafem Quedlinburg ominęły działania wojenne, dzięki czemu wciąż możemy podziwiać oryginalną architekturę, kolegiatę, zamek i starówkę. Obszar Starego Miasta wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO.
3 z 9
Bamberg – Stary Ratusz, zabytek UNESCO
Umieszczone na liście UNESCO miasto zachwyca średniowieczną starówką, archikatedrą św. Piotra i św. Jerzego oraz pięknym opactwem benedyktyńskim oraz barokowym pałacem biskupim. Bamberg to jednak nie tylko zabytki – miasto leży w malowniczej scenerii kanału Ren-Men-Dunaj. Słynie też z wyjątkowo dobrych browarów i słodowni.
4 z 9
Pfalzgrafenstein – Pfalz – warownia w kształcie kadłuba statku
Do pięknie położonego Pfalzgrafenstein w pobliżu miasta Kaub przyjeżdża się przede wszystkim po to, by zwiedzić okazałą warownię w kształcie kadłuba statku, zwaną w skrócie Pfalz. Zbudowano ją na wyspie Falkenau na Renie. Pierwotnie obiekt służył jak punkt celny, w którym statki pozostawiały opłaty za żeglugę. Później obiekt został przebudowany na styl barokowy, a dziś mieści się w nim muzeum.
5 z 9
Wernigerode – zamek Wernigerode
Idylliczne, pełne kolorowych kamienic miasteczko Wernigerode najładniej widać z jednej z wież pruskiego Zamku Wernigerode. Odrestaurowana warownia jest jednym z ważniejszych tego typu zabytków w całym kraju. Goście mogą obejrzeć w niej ponad 50 sal, wejść na strych, zajrzeć do piwnicy i wdrapać się na wieże. Do samego miasteczka można dotrzeć z zamku turystyczną kolejką.
6 z 9
Rothenburg ob der Tauber - Stare Miasto
Rothenburg ob der Tauber uchodzi za jedno z lepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek w Europie i rzeczywiście – przechadzając się po Starym Mieście można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Kolorowe domy, zaciszne place, wieże, fontanny, bramy i winnice – w Rothenburgu najlepiej porzucić wytyczone trasy zwiedzania i po prostu przemierzać uliczki bez większego celu, ciesząc się odkrywaniem kolejnych skarbów miasta.
7 z 9
Heidelberg- Stary Most
Mało jest równie romantycznych miast jak Heidelberg. Miasto, położone między rzeką Neckar a lasem Odenwald, ma dwa główne punkty: górujący nad zabudową zamek oraz wspaniały Stary Most, uchodzący za jeden z najbardziej imponujących zabytków w Niemczech. W zamkowej piwnicy ulokowano największą beczkę na wino na świecie (o pojemności 221726 litrów), wszystkim romantykom i zakochanym wystarczy jednak z pewnością zwykła butelka wina podawana w którejś z licznych w mieście doskonałych restauracji.
8 z 9
Zemek Hartenfels w Torgau
Leżące nad Łabą Torgau uważane jest za jedno z najładniejszych miast renesansowych w Niemczech. W XVI wieku było politycznym centrum reformacji i do dziś można natknąć się tu na ślady Marcina Lutra. Późnogotyckie i renesansowe zabytki idą tu w setki (jest ich ponad 500), ale Torgau nie samą historią żyje. Warto spędzić też nieco czasu przy stole, np. w słynnym zajeździe Elbehof Werdau lub w restauracji Herr Käthe.
9 z 9
Bad Doberan- plaża Heiligendamm
Bad Doberan - Heiligendamm to urocza miejscowość nieopodal Rostocku, leżąca nad brzegiem Bałtyku. Dzielnica Heiligendamm od ponad dwustu lat ma status kurortu, co czyni ją najstarszym nadbałtyckim uzdrowiskiem w Niemczech. Zabiegi lecznice prowadzone są obecnie w nowoczesnej klinice uzdrowiskowej Moorbad, ale już same relaksujące spacery po uliczkach Bad Doberan oraz wzdłuż plaży Heiligendamm potrafią dla zdrowia zdziałać cuda.