Elżbieta Dzikowska na Festiwalu Podróżników w Nadarzynie opowie o Chinach na Południu
Elżbieta Dzikowska sinolog, historyk i krytyk sztuki, pasjonatka fotografii, realizatorka filmów dokumentalnych, współtwórczyni - z Tonim Halikiem - ok. 300 programów telewizyjnych, m.in. „Pieprz i wanilia”.
Elżbieta jest autorką wielu wystaw fotograficznych, książek i albumów związanych z podróżami po świecie („Tam, gdzie byłam”, „Biżuteria świata”, „Uśmiech świata”. „Czarownicy” „Limańskie ABC” – to tylko niektóre). Podróżuje też po Polsce, którą ostatnio promuje („Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”, „Polska znana i mniej znana”, " Moje Ponidzie”, "Moje Bieszczady”, a to nie wszystko.)
Zainicjowała powstanie Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Warto dodać, że wystawa składa się, w dużej części, z przedmiotów z jej podróży. Pomysłodawczyni pomnika Ernesta Malinowskiego , twórcy Kolei Transandyjskiej w Peru, która znajduje się na wysokości aż 48818 m. n.p.m. Dzikowska jest pierwszą Polką, która dotarła do ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby. Co ciekawe, jest też autorką kilku książek poświęconych sztuce m.in. "Artyści mówią".
Na Festiwalu opowie o plemionach żyjących na południu Chin - Miao, Dong, Yi, Naschi, Yao, a także Mosuo, w którym jeszcze zachował się matriarchat i „małżeństwa na przychodne”. Poza tym pokaże nam przepiękne pejzaże Południa Chin, z Kamiennym Lasem, polami tarasowymi, a także niesamowite groty Dazu i Leshan, gdzie znajduje się najwyższy siedzący posąg Buddy.
Więcej informacji na temat programu festiwalu tutaj.
1 z 3
Elżbieta Dzikowska
2 z 3
Elżbieta Dzikowska
3 z 3
Festiwal Podróżników