Jak robić dobre zdjęcia telefonem? 14 wskazówek dla miłośników fotografii cyfrowej
Wykonywanie fotografii z użyciem aparatu w telefonie komórkowym upowszechniło się na tyle, że mało kto poza zawodowymi fotografami i pasjonatami korzysta z oddzielnych aparatów fotograficznych. Z pewnością przyczynił się do tego ogromny rozwój możliwości stworzenia doskonałego aparatu – matrycy i soczewek w niewielkim, płaskim telefonie. Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Poznaj 14 wskazówek, dzięki którym Twoja przygoda z fotografią komórką wejdzie na nowy etap.
- Artykuł Partnera
Podstawa to dobry sprzęt fotograficzny
Choć organizowane na całym świecie konkursy fotograficzne czasami wygrywają fotografie z przeciętnych aparatów w telefonach, jednak warto mieć sprawdzony telefon z dobrym aparatem. Co ciekawe, nie jest aż tak ważna ilość megapikseli, co inne cechy aparatu. To przede wszystkim:
• fizyczna wielkość i typ matrycy,
• jasność obiektywu, jego właściwości optyczne,
• oprogramowanie natywne do fotografowania, jego możliwości.
Jeżeli masz już smartfona wyposażonego w dobry aparat, przeczytaj wskazówki dotyczące robienia dobrych zdjęć.
1. Zweryfikuj ustawienia aparatu, rozdzielczość, tryby
Nowoczesne aparaty w telefonach pozwalają na fotografowanie w różnorodnych trybach. Warto znać możliwości, ustawić optymalną dla zdjęć rozdzielczość czy dedykowany do sytuacji tryb fotografowania.
2. Pamiętaj o czystym i nieporysowanym obiektywie
To podstawa. Zabrudzone, stłuczone szkiełko chroniące obiektyw, czy też sam obiektyw z uszkodzeniem może negatywnie wpływać na jakość zdjęcia, jego ostrość, oddanie kolorów.
3. Zadbaj o kadr
Zanim pstrykniesz zdjęcie, zastanów się, czy na fotografii znajduje się wszystko, co chcesz. Może wystarczy zrobić krok w tył lub przód, kucnąć czy unieść nieco aparat i zmienić kąt fotografowania, by stworzyć ciekawsze i pełniejsze ujęcie.
4. Ustaw ostrość w odpowiednim miejscu
Większość aparatów w komórkach pozwala na ustawienie ostrości przez kliknięcie na element, na którym chcesz się skupić. To pozwala uniknąć sytuacji, w których na przykład tło jest wyraźne, a fotografowana postać rozmazana.
5. Nie korzystaj z cyfrowego zooma
Cyfrowy zoom zmniejsza rozdzielczość zdjęcia. Lepiej podejść kilka kroków czy nawet zrobić zdjęcie z oddali, a najwyżej potem wykadrować. Jedynie zoom optyczny nie wpływa znacząco na parametry fotografii.
6. Automatyczny tryb to twój przyjaciel
Współczesne oprogramowanie w aparatach komórkowych daje ogromne możliwości, a elementy sztucznej inteligencji potrafią odgadywać, jaki tryb fotografowania będzie odpowiedni.
7. Światło jest najważniejsze
To, co nie zmieniło się od wieków w fotografii, to fakt, że główną rolę odgrywa w niej światło. Dlatego dbaj o to, by fotografowane przedmioty, ludzie, miejsca były dobrze oświetlone, nieostrym, najlepiej łagodnie rozproszonym światłem.
8. Zdjęcia pod słońce? Tylko z lampą
Jeżeli musisz wykonać fotografię osoby czy przedmiotu pod słońce, a chcesz, by były widoczne ich detale, musisz użyć lampy.
9. Zasada złotego podziału
Dbanie o kadr to także odpowiednie umieszczenie w nim osób czy przedmiotów. Zasada złotego podziału sprawdzi się lepiej niż centralne kadrowanie.
10. Korzystaj z samowyzwalacza
Chcesz być częścią zdjęcia? Lepsze od selfie będzie ustawienie stabilne telefonu i skorzystanie z czasowego wyzwalania lub zdalnego, na przykład z użyciem smartwatch.
11. Statyw do telefonu
Do wielu fotografii może też przydać ci się specjalny statyw to telefonu. Pomoże zwłaszcza w wykonaniu zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.
12. Złota godzina w plenerze
Będąc na zewnątrz, korzystaj z naturalnego światła. Najpiękniejsze, ciepłe i łagodne jest to tuż przed zachodem oraz zaraz po wschodzie słońca, zwane złotą godziną.
13. Poznaj moc HDR-ów, panoram czy zdjęć sferycznych
Po raz kolejny – odkryj możliwości nowoczesnych trybów fotografowania. Składane automatycznie przez aparat HDR-y, panoramy, a nawet fotografie sferyczne potrafią zaskakiwać.
14. Nie bój się postprodukcji
Pamiętaj, że większość zdjęć w magazynach, Internecie czy portalach społecznościowych jest poddana obróbce. Poznaj jej możliwości, które pomogą ci w odkryciu w swoich fotografiach jeszcze głębszego piękna.
Co jeszcze warto wiedzieć o fotografii telefonem komórkowym?
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o aparatach fotograficznych w telefonach i ich możliwościach, wejdź na https://magazyn.ceneo.pl/. Przeczytasz tam artykuły od specjalistów, poznasz nowinki technologiczne czy praktyczne wskazówki dotyczące fotografii. To źródło specjalistycznej wiedzy dla wszystkich.