Przekonaj się razem z Xiaomi, jak robić fotografię nocną przez duże „F”. Przed nami finał Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska 2024
„Fotografia nocna” to jedna z dziewięciu kategorii tegorocznego konkursu, która zachęca nas do odkrywania tego, co niedostrzegalne za dnia. Partnerem kategorii jest marka Xiaomi.
Już od 20 lat Wielki Konkurs Fotograficzny przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalistów z Polski i z zagranicy. To ważna rocznica, ale nie jedyna. Tegoroczna edycja odbywa się również w jubileuszowym roku magazynu. National Geographic Polska ma już 25 lat. Jest więc co świętować!
Prawdziwe święto fotografii i prawdziwe emocje
Noc może nie tylko ukrywać, lecz także odsłaniać to, czego nie dostrzegamy za dnia. Tworzy niepowtarzalne kompozycje i atmosferę. Jest planem opowieści, choć nie zawsze jej główną bohaterką. Właśnie dlatego „Fotografia nocna” znalazła się pośród dziewięciu tegorocznych kategorii konkursu (to m.in. „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Krajobraz”, „Fotoreportaż”, „Polska nieoczywista”). Za pomocą aparatu lub smartfona możemy zanurzyć się w mrok i odkryć nieoczywiste detale, a także żywe, buzujące emocje nocy.
Sprawdźcie sami, jak łatwo i przyjemnie można robić fotografię nocną przez duże „F” za pomocą lekkiego, kompaktowego sprzętu, czyli telefonu. Udowodnił to Adam Brzoza, artysta fotografik, pasjonat gór i przyrody, który sprawdził możliwości nowego smartfona Xiaomi 14T Pro. Zdjęcia wykonał w surowych warunkach górskich w nocy, pokazując pełnię możliwości tego nowoczesnego urządzenia. Efekty są imponujące i wcale nas to nie dziwi. Model posiada system potrójnego aparatu, z czego główna kamera 50 MP z przysłoną f/1.7 zapewnia ostre, wyraźne zdjęcia nawet w ciemnej scenerii. Obiektywy (o czterech ogniskowych działających w zakresie od 15 mm do 100 mm) stworzono we współpracy z legendarną firmą Leica. Co więcej, dzięki sensorowi Sony IMX906 o średnicy 1/1,31”, funkcji Dual Native ISO Fusion Max oraz wysokiemu zakresowi dynamiki 13,57EV, aparat przechwytuje do 32% więcej światła niż poprzednie modele. Ułatwia to precyzyjne obrazowanie nie tylko krajobrazu, ale również robienie zdjęć portretowych.
Zdjęcia wykonane Xiaomi 14T Pro wspiera Xiaomi AISP, obliczeniowa platforma fotograficzna AI LM, oparta na Fusion LM, która zapewnia zwiększenie zakresu dynamiki i redukcję szumów. Efekt? Każdy detal jest szczegółowy. Dzięki zaawansowanemu wyświetlaczowi (zapewnia żywy obraz i płynne interakcje, wzmocnione 12-bitową głębią kolorów) barwy są głębokie i nasycone, a dzięki formatowi Ultra HDR – poszczególne elementy zdjęcia doskonale podświetlone. Z kolei Master Portrait sprawia, że fotografie portretowe są wyraziste i wzbogacone efektem bokeh (rozmycia), co widać na powyższej fotografii Adama, na której model wciela się w postać lokalnego mieszkańca Tatr. Dodatkowo Xiaomi 14T Pro wykorzystuje technologię AI (ułatwiającą precyzyjne obrazowanie w trybie nocnym), jest niezwykle lekki i ma stylowy, minimalistyczny design.
Czy smartfon może zastąpić profesjonalny aparat?
Zobaczcie, jak Xiaomi 14T Pro poradził sobie w rękach profesjonalisty. Czy możemy na niego liczyć w każdych warunkach?
Pierwszy wideotutorial przygotowany przez Adama pokazuje, jak sfotografować nocą oświetlony obiekt, górskie szczyty i rozgwieżdżone niebo. Fotograf najpierw oświetlił kadr pojedynczo, a następnie skupił się na kilku ekspozycjach.
Drugi wideotutorial wykorzystuje malowanie światłem za pomocą stalowej wełny, która szybko się spala, tworząc miliony iskier. Ten efekt jest wart wysiłków! Zresztą, oceńcie sami.
Zwycięzców 20. Wielkiego Konkursu Fotograficznego, w tym w kategorii „Fotografia nocna”, poznamy już 12. listopada. Prace oceniają m.in. podróżniczka Martyna Wojciechowska, fotograf Marcin Dobas i redaktor naczelny National Geographic Polska, Łukasz Załuski.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: wkf.national-geographic.pl.
Materiał promocyjny marki Xiaomi