Pomorze Zachodnie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych regionów w kraju. Świetne miejsce na wypoczynek zarówno dla miłośników malowniczej natury, jak i historii. Bliskość Morza Bałtyckiego, jezior, lasów, a także ciekawych miast i zabytków to tylko kilka powodów, dla których warto się tam wybrać. Nie możemy też oczywiście zapomnieć o ciągnących się przez cały region ścieżkach rowerowych. Są dostosowane do osób o różnych umiejętnościach (od dzieci po doświadczonych kolaży), a także dobrze oznakowane i odnowione, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czym zachwyca ten region Polski i jaki konkurs mamy dla was? Szczegóły poniżej.

Trasa Pojezierzy Zachodnich, Sulimierz-Myślibórz Myśliborski, Mat. prasowe
Trasa Pojezierzy Zachodnich, Sulimierz-Myślibórz Myśliborski, Mat. prasowe

Wzdłuż Bałtyku, pól i lasów

Trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża, Velo Baltica pozwala cieszyć się naturą i cennym mikroklimatem. Po drodze mijamy m.in. Kołobrzeg, jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Zwiedzimy w nim m.in. reprezentacyjny neogotycki ratusz i latarnię. Tą samą trasą dojedziemy do Ekoparku Wschodniego. Będąc na miejscu, z jednej strony podziwiamy Bałtyk i plażę, z drugiej mokradła, torfowiska i las. Jadąc w kierunku zachodnim z Kołobrzegu, warto zatrzymać się również we wsi Dźwirzyno. Znajduje się tam jedna z najciekawszych atrakcji szlaku rowerowego. To wędrująca wydma Patelnia (przez jej szczyt prowadzi drewniana kładka). Są tam również taras widokowy i miejsce do relaksu.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Bardzo ciekawą trasą jest układający się w nierówny zygzak (idący od wybrzeża Bałtyku w głąb Zachodniopomorskiego) Stary Kolejowy Szlak. Jego przebieg w dużym stopniu pokrywa się z dawną linią kolei wąskotorowej. To ponad 100 km od Kołobrzegu do Złocieńca i Drawska. Trasa prowadzi bezpieczną drogą, pozbawioną aut. Mijamy pola, łąki i lasy. Jest płaska, więc pedałuje się niemal bez wysiłku. Biegnie również obrzeżami Drawskiego Parku Krajobrazowego i przez teren zwany popularnie Szwajcarią Połczyńską.

Stary Szlak Rowerowy, Mat. prasowe
Stary Szlak Rowerowy, Mat. prasowe

Trasa Pojezierzy Zachodnich została wyróżniona Europejską Nagrodą Zielonych Tras w kategorii „Doskonałość”. Czy potrzeba lepszej zachęty? Jej początkiem są Siekierki, a cały szlak liczy 345 km. Biegnie niezależnie od dróg dla aut, jest wykonana według najwyższych standardów i oferuje wiele atrakcji turystycznych. Na pewno warto odwiedzić miejscowość Trzcińsko, która przed wojną było uzdrowiskiem. Znajdziemy tam średniowieczne zabytki – mury miejskie z dwiema bramami, oraz jeden z najstarszych i najcenniejszych ratuszy w Polsce. Na trasie możemy zatrzymać się też przy zabytkowym budynku dawnej stacji kolejowej w Klępiczu (obecnie działa tu restauracja, która gości rowerzystów), a także położonym nad jeziorem Parku z Domem Zdrojowym.

Klępicz, Mat. prasowe
Klępicz, Mat. prasowe

Jadąc do Szczecina z niemieckiego Mescherin, możemy wybrać z kolei szlak rowerowy Odra-Nysa przez Gryfino i Puszczę Bukową z Krzywym Lasem (powyginane sosny zasadzono około 90 lat temu!). Przejedziemy m.in. obok śluzy (która reguluje ujście kanału Odra-Hawela do rzeki) i Nationalpark Unteres Odertal, czyli niemieckiego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Bajeczne widoki gwarantowane.

Szczecin, Mat. prasowe
Szczecin, Mat. prasowe

Niezależnie od wybranej trasy, warto czasem z niej zjechać. Zwolnić, zatrzymać się i chłonąć region wszystkimi zmysłami.

Weźcie udział w konkursie i zainspirujcie nas swoimi przygodami

Jednoślady to świetna propozycja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i chcą odkrywać region na własną rękę. Zainteresowani? Ruszajcie w drogę! Podzielcie się z nami najciekawszymi pomysłami na wycieczkę po trasach rowerowych na terenie Pomorza Zachodniego i wygrajcie wyjątkową nagrodę.

Zdradźcie nam, skąd wzięliście pomysł akurat na taką trasę? Jak wyglądał jej dokładny przebieg, jaki był czas przejazdu i poziom trudności? Kto brał udział w waszej wyprawie? Jakie lokalne atrakcje i jakie przystanki mijaliście po drodze? Gdzie według was warto się zatrzymać, co obejrzeć? Może korzystaliście z Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, a jeśli tak – jakie udogodnienia sprawdziły się najbardziej? Może macie dla nas porady, jak się przygotować do wycieczki i co warto spakować? Interesuje nas wszystko, co według was, jest warte opowiedzenia. Kto wie, ilu czytelników zainspirują wasze przygody? Do każdej relacji z zaplanowanej przez siebie wyprawy koniecznie dołączcie zdjęcia.

Wyłonimy trzech zwycięzców, których relacje opublikujemy w trzech numerach NG Traveler. Pozostali uczestnicy mogą liczyć na nagrody pocieszenia. Do wygrania są trzy butelki Dafi, pięć oryginalnych ręczników i trzy plecaki idealne na mniejsze i większe podróże.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Za wszystkich uczestników mocno trzymamy kciuki. Widzimy się na trasie!

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Materiał promocyjny Pomorza Zachodniego