Kraina Rzeszów, czyli miasto i region do odkrycia. Podkarpacie, jakiego nie znasz
Kraina Rzeszów to różnorodność, która zaskakuje na każdym kroku. Różnorodność, która tworzy unikatową całość.
Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Tu każdy znajdzie coś do odkrycia. Tu każdy może liczyć na pozytywne zaskoczenia i przygodę. I nie są to puste slogany, bo Kraina Rzeszów, czyli stolica Podkarpacia i jej okolice, to jeden z wyjątkowych pod względem różnorodności zakątków Polski. Można tu spędzić rodzinny urlop, przyjechać na szybki city break, zaplanować aktywny wypoczynek blisko natury czy skupić się na zwiedzaniu i nauce.
Kraina Rzeszów dla aktywnych
Kiedy mówisz „kajaki”, myślisz… Podkarpacie? To skojarzenie, wielu może wydawać się wręcz egzotyczne, ale jeśli ktoś raz płynął Wisłoką lub Wisłokiem, to doskonale wie, o czym mowa.
Odcinki tych rzek mają górski charakter, ale jednocześnie nie wymagają wielkich umiejętności i są bezpieczne. Całości dopełniają wyjątkowe widoki, progi skalne, urokliwe bystrza i infrastruktura dedykowana wodniakom, którzy mają tu do wyboru trasy o różnym stopniu trudności.
Mówiąc o aktywnym wypoczynku w Krainie Rzeszów, nie można nie wspomnieć o szlakach pieszych i rowerowych. Tu warto zwrócić uwagę m.in. na teren Pogórza Strzyżowskiego. To m.in. Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy z rezerwatem „Góra Chełm”. Można tu podziwiać zjawiskowe o każdej porze roku buczyny oraz tereny źródliskowe. Smaczków dla odkrywców wyjątkowych miejsc jest tu więcej. To np. niezwykle malowniczy przełom Wisłoka w okolicy Frysztaka, gdzie rzeka nie tylko wcina się między najwyższe pasma pogórzy Strzyżowskiego i Dynowskiego, ale również skręca gwałtownie z kierunku północnego na wschód. Z kolei niedaleko Brzostka we wsi Smarżowa jest rezerwat „Kamera”, który chroni naturalne skupisko rzadkiego krzewu, jakim jest kłokoczka południowa. Rośnie tu ponad 300 krzewów kłokoczki. Koniecznie wpadnijcie też nad Zalew Rzeszowski. Wygląda pięknie o każdej porze roku.
Kraina Rzeszów nie tylko dla arystokratów
Będąc w okolicach Rzeszowa, można poczuć klimat przepychu, w jakim żyła polska arystokracja. Siedemnastowieczny Zamek w Łańcucie to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce i jednocześnie jeden z tych zabytków Krainy Rzeszów, które kojarzy chyba każdy Polak. To olśniewające wnętrza, kolekcja pojazdów konnych i park w stylu angielskim. Jednym słowem to „must see” regionu.
A jeśli ktoś lubi arystokratyczne klimaty, to obok łańcuckiego zamku na swoją listę miejsc do zobaczenia w Krainie Rzeszów koniecznie powinien wpisać również Muzeum w Przeworsku i tutejszy zespół pałacowo-parkowy.
Ale nie tylko arystokratyczne luksusy oferują okolice Rzeszowa. To również coś dla miłośników zupełnie innych klimatów, czyli drewnianych cerkwi i kościołów. Mało kto wie, że aby ruszyć na szlak architektury drewnianej, nie trzeba wcale jechać na południe województwa podkarpackiego. Wystarczy tylko wyjechać 30 km od Rzeszowa, np. do Bonarówki i Blizianki, aby zachwycić się miejscowymi cerkwiami.
Kraina Rzeszów dla tropicieli historii i nauki
Rzeszów między innymi lotnictwem stoi, dlatego Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” to idealne miejsce dla wszystkich, którzy spędzając miło czas, chcą jednocześnie zdobyć wiedzę z zakresu tej dziedziny, ale też szerzej: nauk ścisłych. To wystawy o lotnictwie, kosmonautyce, informatyce i telekomunikacji oraz szeroko rozumianej jakości życia. Ekspozycje są zorganizowane w nowoczesny i interaktywny sposób, dostosowane zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych turystów.
Fani historycznych ciekawostek mogą pojechać zaledwie 30 km od Rzeszowa, aby zobaczyć Tunel Schronowy, który mieścił… pociąg pod Górą Żarnowską w Strzyżowie. To jedyny taki obiekt w Polsce. To tutaj w sierpniu 1941 r. ukryto pociąg Adolfa Hitlera – Amerika. Liczący 438 m żelbetowy schron powstał na jego rozkaz. Niedaleko, we wsi Stępina można także zwiedzić drugą część kwatery Hitlera „Anlage Süd” – potężny naziemny schron kolejowy. To tu w sierpniu 1941 r. doszło do spotkania Hitlera z Mussolinim.
Kraina Rzeszów dla rodzin
Rodzinny wypad do Rzeszowa i w jego okolice? Jesteśmy pewni, że nikt w stolicy Podkarpacia nie będzie się nudził.
Sam Rzeszów nie bez powodu często nazywany jest „compact city”, czyli kompaktowym miastem. Jest idealne do zwiedzania pieszo, a także oferuje turyście niebanalne zabytki i atrakcje.
Jeśli jesteście tu z dziećmi, to obowiązkowym punktem wycieczki jest Muzeum Dobranocek. Jedyne takie w Polsce i unikatowe, jeśli chodzi o prezentowane tu zbiory dotyczące historii polskiej animacji. Dla dorosłych bez wątpienia będzie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, bo spotkacie tu m.in. Misia Uszatka, Colargola, Plastusia, Kota Filemona czy Pszczółkę Maję.
Również w Rzeszowie znajduje się trzecia pod względem wielkości fontanna multimedialna w Polsce. Nie ma jednocześnie drugiej tak zaawansowanej technologicznie. Dość wspomnieć, że oświetlają ją 324 reflektory LED, a woda wyrzucana jest na wysokość 8 metrów. Wokół fontanny są wygodne miejsca do siedzenia, a harmonogram pokazów warto sprawdzić przed przyjazdem do Rzeszowa. To zupełnie inny wymiar sztuki.
Najmłodsi, będąc w stolicy Podkarpacia mogą zapytać, co ma Rzeszów wspólnego z rechotem żab? Ten charakterystyczny odgłos można usłyszeć przechadzając się po rzeszowskim Rynku. Rechot wydobywa się ze studni, gdzie można zobaczyć wielką ropuchę. Jej siostra bliźniaczka czeka z kolei w słynnych Rzeszowskich Piwnicach – uznawanych za jedną z najlepszych atrakcji turystycznych Rzeszowa. To jednocześnie interaktywna instytucja kultury z grami, zagadkami i tematycznymi ścieżkami, a ropuchy są bohaterkami legendy o powstaniu Rzeszowa.
Dla tych, którzy szukają czegoś poza miastem, dobrym miejscem będzie Skansen w Kolbuszowej. Łatwo tutaj przenieść się w czasie, sprawdzając, jak żyli i pracowali Lasowiacy oraz Rzeszowiacy, a także dosłownie poznać ich chłopską duszę i zobaczyć z bliska świat, którego już nie ma.
Mówiąc o Krainie Rzeszów nie sposób nie wspomnieć o kultowej już atrakcji okolic stolicy Podkarpacia, czyli Ośrodku Garncarskim MEDYNIA. To niegdyś największe w Polsce zagłębie garncarskie. Dziś można obejrzeć tu nowoczesne wystawy, ale też wziąć udział w warsztatach garncarskich i przywieźć jako pamiątkę z Podkarpacia własnoręcznie stworzone naczynie.
Widzimy się na Podkarpaciu.
Materiał promocyjny Województwa Podkarpackiego