Singapur dla smakoszy oraz miłośników nocnego życia i adrenaliny. Tam nie sposób się nudzić
W Singapurze nie można narzekać na brak bodźców. Wręcz przeciwnie – czasem trudno wybrać z tego ogromu atrakcji coś dla siebie. Dotyczy to również miejsc, w których można coś zjeść, wypić, potańczyć lub przeżyć ekscytującą przygodę. Postanowiliśmy trochę ułatwić te poszukiwania.
W tym artykule:
Singapur to miejsce, w którym łatwo ( i warto) się zgubić. Ta tętniąca życiem metropolia potrafi przytłoczyć, ale w tym szaleństwie jest metoda, i to starannie przemyślana. Singapur został zaprojektowany tak, żeby z nawiązką zaspokoić potrzeby nie tylko mieszkańców, ale też przyjezdnych – zarówno turystów, jak i zagranicznych pracowników. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od gustów kulinarnych czy ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Pomoże w tym nasz przewodnik po restauracjach, barach, klubach i przyspieszających tętno atrakcjach Singapuru.
Singapur na talerzu
Singapur przyciąga smakoszy z każdego zakątka globu. Dzieje się tak za sprawą słynnych szefów kuchni otwierających tu swoje restauracje, mieszających się tu jak w tyglu smaków i aromatów z całego świata, a także smacznej, zdrowej i lokalnie produkowanej żywności.
Kulinarna etnografia
Tak jak sam Singapur, także jego scena kulinarna jest pełna różnorodnych wpływów, m.in. chińskich, malajskich, euroazjatyckich, indyjskich czy peranakańskich (dotyczących potomków małżeństw chińskich imigrantów z Malajkami). W poszukiwaniu egzotycznych gastronomicznych doświadczeń warto wybrać się do dzielnic Chinatown, Little India, Kampong Gelam (kuchnia malajska) lub Joo Chiat czy Katong (potrawy ludu Peranakan).
Potrawy spod znaku Michelin
Na smakoszy marzących o ekskluzywnej uczcie czekają restauracje nagrodzone gwiazdką Michelina – w 2022 r. w Mieście Lwa było ich aż 52. Wiele lokali ma na koncie również trofeum Bib Gourmand. Nowoczesną kuchnię francuską serwuje Odette, japońskie kulinarne dzieła sztuki to specjalność Waku Ghin, singapurskie smaki z niespodzianką przygotowuje się w Labyrinth, a Candlenut to pierwsza na świecie restauracja specjalizująca się w kuchni peranakańskiej, która otrzymała gwiazdkę Michelina. W przypadku wszystkich tych lokali trzeba jednak pamiętać o zarezerwowaniu stolika z dużym, nawet kilkumiesięcznym, wyprzedzeniem.
Niecodzienne doświadczenia kulinarne
Alternatywą dla standardowych wizyt w restauracji są kulinarne wycieczki, gastronomiczne eksperymenty i coroczne festiwale z jedzeniem w roli głównej, których jest w Singapurze mnóstwo. Szukając ukrytej knajpy The Dragon Chamber można poczuć się jak Sherlock Holmes, w Ocean Restaurant – zjeść elegancką kolację w wielkim akwarium, a w Smith Marine – własnoręcznie złowić swój obiad.
Początkujący szefowie kuchni mogą podszkolić swój warsztat dzięki kursom Cookery Magic, a foodies żądni kulinarnych przygód – dołączyć do spacerów kulinarnych, np. Wok N’Stroll i Singapore After Dark. Amatorzy dobrego jedzenia powinni też czasowo zgrać swój przyjazd z wielkimi kulinarnymi świętami – Singapore Food Festival lub Singapore Cocktail Festival.
Street food po singapursku
Pobyt w Singapurze nie byłby kompletny bez wizyty w tzw. hawker centre. To charakterystyczne dla tej części Azji hale pełne straganów i stoisk z jedzeniem. Wiele z nich zostało docenionych przez znanych szefów kuchni, restauratorów i gwiazd świata kulinariów, od Gordona Ramsaya po Anthony'ego Bourdaina.
Na pewno warto wybrać do Chinatown Complex Food Centre (260 straganów z jedzeniem, w tym Liao Fan Hawker Chan i Ann Chin Popiah) oraz do Lau Pa Sat i Amoy Street Food Center, w których można zjeść np. sataye (szaszłyki z grillowanego mięsa) i char kway teow (smażony makaron ryżowy w ciemnym sosie sojowym). Hawker food z gwiazdką Michelina znajdziemy natomiast w Tai Hwa Pork Noodle lub Hong Kee Beef Noodle.
Etyczna kuchnia w Singapurze
Singapur jest nowoczesną metropolią, która idzie z duchem czasu. Oznacza to również, że stawia na ekologię i zrównoważony rozwój. To podejście widać też w świecie kulinariów. Bardzo dużo lokali zaopatruje się u lokalnych dostawców i na miejscowych ekologicznych uprawach.
Nagrodzona gwiazdką Michelin restauracja Labyrinth specjalizuje się w lokalnych smakach i ściśle współpracuje z singapurskimi rolnikami i hodowcami. Jej popisowe dania to krab chilli i słodko-pikantna sałatka rojak. Smith Marine był niegdyś kelongiem (drewnianą platformą do łowienia ryb), a teraz jest restauracją, która serwuje świeże ryby i owoce morza pochodzące z jej własnej hodowli. Podobny profil ma Scaled by Ah Hua Kelong, w której można zjeść m.in. ryby z rodziny lucjanowatych. Zaopatruje ona również inne lokalne restauracje. W duchu „farm to table” działa także Bistro by Gardenasia, położone w sercu idyllicznej wioski Kranji na przedmieściach Singapuru. Warto zamówić tam potrawy z jajami przepiórczymi, młodym szpinakiem i lucjanem czerwonym. Menu w Vineyard w Hort Park inspirowane jest kuchnią francuską oraz włoską i składa się z lokalnie uprawianych warzyw i ryb.
W Bollywood Veggies i Open Farm Community można natomiast nie tylko zdrowo i smacznie zjeść, ale też dowiedzieć się więcej o zrównoważonej i ekologicznej uprawie. Oba przybytki organizują warsztaty i wycieczki edukacyjne po terenach należących do nich gospodarstw.
Życie nocne Singapuru
Po świetnej kolacji pora na drinka, a potem na imprezę. Singapur to idealny kierunek również dla miłośników mocniejszych trunków, długich nocnych rozmów w pięknych okolicznościach przyrody i tańców do białego rana.
Drink z widokiem
Będąc w Singapurze, grzechem byłoby nieodwiedzenie chociaż jednego z lokali usytuowanych na dachu. Podziwianie oszałamiającej panoramy miasta znad eleganckiego koktajlu to doświadczenie nie do podrobienia.
Z baru CÉ LA VI znajdującego się w SkyParku w słynnym hotelu Marina Bay Sands roztacza się niezwykły 360-stopniowy widok na okolicę Marina Bay i na całe miasto. W Chinatown warto wybrać się do lokalu Potato Head, który słynie z doskonałej listy koktajli inspirowanych kulturą tiki, serwowanych w bambusowych i kokosowych kubkach ręcznie robionych na Bali.
Smoke & Mirrors oferuje panoramiczny widok na Parlament, Marina Bay Sands, a także Civic District i dzielnice finansowe. Menu baru bogate jest w wyjątkowe koktajle i przekąski, a także szeroki wybór win. Jeśli wolisz piwo, wybierz się do LeVeL33 w penthousie w Marina Bay Financial Centre – najwyżej usytuowanego miejskiego browaru rzemieślniczego na świecie.
Wstrząśnięty czy zmieszany?
Singapurskie drinki z pewnością zaspokoją najbardziej wymagające kubki smakowe. W tutejszych barach jest miejsce zarówno na klasyczną elegancję, jak i na ekstrawaganckie eksperymenty.
W 28 HongKong Street serwują jedne z najlepszych koktajli w mieście, ale wraz z jakością oferty idzie popularność miejsca, więc trzeba pamiętać o uprzedniej rezerwacji stolika. Świetnym uzupełnieniem drinków (np. Whore's Bath czy Modest Mule) jest doskonałe jedzenie. Nowoczesny Tippling Club może się pochwalić pierwszym na świecie jadalnym menu koktajlowym w postaci żelków. Oryginalne koktajle można znaleźć również w dzielnicy Chinatown, m.in. w barach Bitters & Love oraz Jigger & Pony. Pierwszy to przyjazne miejsce z pomysłową listą drinków, a drugi mieści się w dawnej galerii sztuki i oferuje ponadczasowe, klasyczne koktajle.
Czas na imprezę
Singapur nigdy nie śpi i jest świetnym kierunkiem dla lubiących imprezy w klubach, niezależnie od tego, czy są fanami deep house'u, hip-hopu czy elektronicznej muzyki tanecznej.
Obowiązkowym przystankiem na klubowej trasie każdego powinien być Zouk, który od prawie 27 lat wyznacza tempo życia nocnego w Singapurze i regionie. To gwarancja świetnej muzyki granej przez uznanych DJ-ów (gościli tu m.in. Avicii, Hardwell i Armin van Buuren) i niepowtarzalnej imprezowej atmosfery.
W Marquee Singapore, największym klubie nocnym w Singapurze, znajduje się trzypiętrowa zjeżdżalnia i gigantyczny diabelski młyn, ale jego największą atrakcją są legendarni DJ-e (np. Dash Berlin, DJ Khaled i Firebeatz) i lokalni muzycy.
Avenue znajdujący się w podziemiach Marina Bay Sands to ukryty klejnot, który jest znanym terytorium dla lokalnych imprezowiczów. Tańce do setów DJ-skich, głównie hip-hopowych i deep house’owych, oraz delektowanie się doskonałymi koktajlami można tam połączyć z grą w kręgle i bilard.
Powiew przeszłości można znaleźć w urządzonym w stylu lat 80. Cherry Discotheque. Królują tam hity z lat dwutysięcznych i hip-hop, zarówno oldschoolowy, jak i całkiem współczesny. Na stronie internetowej klubu w sprzedaży są limitowane t-shirty i bluzy z kapturem.
Dźwięki undergroundu rozbrzmiewają w Headquarters by The Council. Ta prowadzona przez singapurską butikową agencję muzyczną z siedzibą w Singapurze i rozświetlona laserami przestrzeń mieści się w tętniącej życiem nocnym dzielnicy Boat Quay. Klub promuje DJ-ów i artystów spoza głównego nurtu, co czyni go doskonałym miejscem do poszerzania muzycznych horyzontów.
Tuff Club był niegdyś pop-upową imprezą w klimacie rave, która odbywała się w najmniej oczekiwanych miejscach. Teraz zapuściła korzenie i przekształciła się w stałe miejsce spotkań miłośników niezależnej muzyki elektronicznej, tribal i dark techno. Warto zrobić wcześniej rezerwację.
Mieszczący się w zabytkowej rezydencji Yang Club Singapore pojawił się na singapurskiej nocnej scenie niedawno, ale szybko zyskuje sławę dzięki eklektycznej mieszance muzyki elektronicznej, house, r&b i reggaetonu. Grający najbardziej elektryzujące bity miejscowi DJ-e Kaylova i Sheapa nie pozwolą gościom zejść z parkietu.
Singapur dla amatorów mocnych wrażeń
Standardowe zwiedzanie nie wszystkim wystarcza. Na śmiałków, którzy poszukują dużej dawki adrenaliny, czeka w Singapurze mnóstwo okazji do przeżycia niezwykłej przygody.
Skypark Sentosa by AJ Hackett oferuje szereg niezapomnianych wrażeń w idyllicznej scenerii plaży Siloso. Możesz „płynąć” w powietrzu na gigantycznej huśtawce z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, stawić czoła obawom przed upadkiem podczas ekscytującego skoku na bungee albo pokonać zawroty głowy na Skybridge.
Tunel aerodynamiczny iFly Singapore to z kolei szansa na doświadczenie swobodnego spadania w bezpiecznej przestrzeni. Czas potrzebny na każdy skok jest taki sam jak upadek w powietrzu z wysokości ponad 3,5 km.
Swój lęk wysokości można pokonać też w Mega Adventure Park na wyspie Sentosa. Jego główną atrakcją jest Mega Zip, 450-metrowa tyrolka, która zabiera chętnych ze szczytu Imbiah Hill na sztuczną wyspę przy plaży Siloso. Znajduje się tam też ClimbMax, tor przeszkód składający się z zawieszonych w powietrzu lin, drabin i… latających lisów (rudawek), oraz MegaBounce, trampolina z elastycznymi linami, która pozwala unieść się na 10 metrów.
Będąc na wyspie, warto wybrać się też do otwartego niedawno SkyHelix Sentosa. Z gondoli wznoszącej się prawie 80 metrów w górę, można podziwiać spektakularną panoramę Morza Południowochińskiego i przepięknych plaż wyspy.
Universal Studios Singapore to emocjonujące przejażdżki dla całej rodziny z odrobiną filmowej magii. Wśród nich jest m.in. symulator 3D TRANSFORMERS The Ride: The Ultimate 3D Battle, podnoszący adrenalinę spływ tratwą rzeczną Jurassic Park Rapids Adventure™ i szybka kolejka górska Battlestar Galactica: HUMAN vs. CYLON™.
Początkujący i zaawansowani wakeboardziści powinni wybrać się do Singapore Wake Park, położonego nad laguną w Singapore East Cost Park. Chętni nauczą się tam podstaw wakeboarding lub stawią czoła wielu przeszkodom, np. S-pipe i szynom.
Do wyładowania emocji świetnie nadaje się też paintball. W Singapurze można w niego pograć w Red Dynasty Paintball Park. Do wyboru jest tam wiele pakietów z różnymi scenariuszami i celami, takimi jak zdobycie flagi, zabezpieczenie lokalizacji lub gra na czas. Innymi atrakcjami parku są lasery i łucznictwo bojowe.
Idealnym przystankiem dla tych, którzy podróżują po Singapurze z najbliższymi, jest Adventure Cove Waterpark™. W wodnym parku rozrywki możecie spróbować np. nurkowania z rurką czy jazdy na dętce (tzw. tubing). Dreszczyk emocji i dobra zabawy dla całej rodziny gwarantowane.
Więcej informacji o Singapurze znajduje się na www.VisitSingapore.com i www.singapur-magazin.de/pl.
1 z 9
Kucharz w Waku Ghin podczas teppanyaki
2 z 9
Bar CÉ LA VI
3 z 9
Bar Smoke & Mirrors
4 z 9
Szefowie kuchni w restauracji Labyrinth dekorują talerze
5 z 9
Życie nocne w Singapurze
6 z 9
Bar Potato Head
7 z 9
Danie w Open Farm Community
8 z 9
Barman przygotowujący drinki w Tippling Club
9 z 9
Hawker food